Ako si naplánovať túru s malými deťmi

Mária Kohutiarová 0

Je jedno, v akom veku deti máte, ale všetci potrebujeme raz za čas vypadnúť von. Do prírody, kde nie je betón, asfaltové cesty a toľko hluku.

Ingimage

Ide sa na turistiku

Prvou vecou je plánovanie, kam ísť a či to všetci zvládneme bez ujmy na zdraví. Pre túto časť prípravy, ako aj pre samotný pohyb v horách,  platí pár pravidiel, ktoré nie je dobré vynechať:

Hľadajte len značkované chodníky a turistické trasy.

Treba hľadať tie s označením „nenáročné trasy“ – práve tieto sú určené pre začiatočníkov a pre rodiny s deťmi. Neznamená to, že by boli menejcenné alebo menej pekné – určite tam nájdete mnoho zákutí, ktorých sa nebudete vedieť nabažiť.

Nezabúdajte, že zodpovedáte za deti, a preto neodbočujte z trasy chodníkov na neznačené cestičky, už vôbec nie na snehové polia v lete. Taktiež sa nepokúšajte urobiť si cestou späť „skratky“ podľa vlastného nosa.

Prispôsobujeme sa

Náročnosť a dĺžku túry prispôsobte najslabšiemu z „turistov“, aj keď bude sedieť len v nosiči na chrbte. Radšej nepočítajte s tým, že v prípade nutnosti ponesiete niekoho na chrbte: môže sa stať, že by ste nakoniec museli podľa požiadaviek a zničenia niesť celú rodinu.

Nezabúdajte, že vysokohorské túry nie sú vhodné pre deti do dvoch rokov – ich organizmus sa ešte nevie adaptovať na nedostatok kyslíka v týchto nadmorských výškach.

Dajte pozor na počasie

Na horách sa zvykne veľmi rýchlo meniť. Zmena vás môže prekvapiť v priebehu 15 minút aj uprostred horúceho letného dňa: nie je nič nezvyčajné zažiť takto snehovú prehánku alebo krúpobitie.

Akonáhle sa teda začne zhoršovať počasie, okamžite sa vráťte. Nezabúdajte, že s deťmi budete zostupovať pomalšie, pretože nie sú takí obratní ako dospelí!

Následne k tomu patrí oblečenie a výbava:

samozrejmosťou je pevná turistická obuv s profilovanou podrážkou, určite nie tenisky alebo poltopánky.  Do batoha patrí náhradné tričko, nohavice, sveter, nepremokavá bunda, plášť do dažďa, náhradné ponožky.

Pre deti treba aj pokrývku hlavy, slnečné okuliare a nezabudnúť na správny UV filter. Jasné, že každé samostatne pohybujúce sa dieťa si to svoje unesie samo na chrbte vo svojom batôžku – deti do 6 rokov by ho nemali mať ťažší ako kilogram, deti od 6 do 9 rokov unesú dva kilogramy záťaže bez problémov po trase.

Dajte echo

Ak ste niekde ubytovaní, dajte vedieť, kam idete a kedy sa asi vrátite. V prípade potreby nahláste tieto údaje Horskej službe. Rešpektujte ich odporúčania o nevhodnosti niektorých trás – majú hory prejdené viac, ako vy a vedia, čo sa kde kedy môže prihodiť.

Mobily

Majte so sebou stále nabitý a zapnutý mobil. Nikdy neviete, kedy ho môžete potrebovať. Poslúžiť môže nielen na privolanie pomoci, ale aj na lokalizáciu miesta, kde sa nachádzate – ak to bude potrebné.

Správanie

Naučte to aj deti – že ste v horách len návštevníkmi a nie pánmi. Preto: čo si do hory donesiete, treba si aj odniesť. To platí o všetkých odpadkoch, obaloch, sáčkoch a papieroch. Aj iní chcú vidieť krásnu prírodu a nie stopy po necivilizovaných tiežturistoch.

Nezabudnite na lekárničku

(oprášte si aj zásady prvej pomoci), mapu, hodinky, turistického sprievodcu, dostatok jedla a pitia, pri deťoch oceníte hlavne to posledné – deti sa rýchlo dehydrujú.

Nestraťte sa 🙂

Ak ste na trase, kontrolujte si značky – každých cca 300 metrov by mala byť ďalšia, ak chýba, skúste najprv skontrolovať pohľadom dozadu značku v protismere, ak chýba, znamená to, že sa musíte vrátiť a hľadať pôvodnú značku a jej pokračovanie.

Dajte si pauzu

Polovicu času túry počítajte na oddych pre deti – tie sa unavia rýchlejšie, a hoci chcete niečo pekné spolu zažiť, chcete podporiť  aj ich vytrvalosť a odvahu, nie je vašim cieľom na prvý raz deti zničiť a tak im túry znechutiť.

A kam s deťmi?

Ideálnymi trasami pre deti sú napríklad:

  • Roháče (výstup na Machy, Kvačianska dolina – Oblazy, Juráňova dolina či Roháčske plesá),
  • trasa Považská Bystrica – Manínska Tiesňava – Kostolec – Plevník Drieňové – Považská Bystrica.
  • Dobré túlačky sú pre rodiny s deťmi aj v okolí Oravskej priehrady či na Javorníckom hrebeni.
  • prečítajte si tiež tipy na “túry s kočíkom po Tatrách
  • máme aj tipy na túry pre deti v Slovenskom raji

Zapojte do plánovania túry aj deti. Súčasťou dobrodružstva je hľadanie náhradných spiatočných ciest v prípade potreby a určenie si zaujímavostí, ktoré by ste všetci chceli vidieť.

Pekné túlanie sa!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár