Bardejov, Unesco mesto. Kam v okolí na výlet s deťmi

Mária Kopčíková 0

Bardejov sa nachádza na severovýchode Slovenska, neďaleko hraníc s Poľskom. Jedná sa o starobylé mesto, ktoré má za sebou dlhoročnú históriu.

V roku 2000 bolo historické centrum Bardejova spolu s niekoľkými miestnymi stavbami zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Bardejov s detmi
Bardejov. Shutterstock

Bardejov. UNESCO mesto

Nájdete tu množstvo pamiatok. Najrozsiahlejšia renovácia historickej časti mesta bola vykonaná v 70. rokoch. Vďaka tomu sú historické objekty v „dobrej kondícii“.

Zrejme najvýznamnejšou pamiatkou je Radničné námestie, z troch strán obkolesené meštianskymi domami, postavenými na typických úzkych stredovekých parcelách, kolmých na námestie. Je ich 46.

Dominantou námestia je Bazilika svätého Egídia, ktorá je postavená na mieste bývalého kláštorného komplexu.

História baziliky sa datuje až do 14. storočia, listiny z roku 1320 uvádzajú, že Bardejov mal mestského farára. Súčasná podoba baziliky sa začala tvoriť v 15. storočí. Katastrofálny požiar v roku 1878 zničil zastrešenie kostola.

Bazilika je 50 m dlhá a 31 m široká. Veža patrí k najvyšším na Slovensku, meria 76m. Je šesťposchodová, na štvrtom poschodí je zvonica, v ktorej sú umiestnené 3 zvony – nové: Ján a Urban a pôvodný zvon Signum, vyrobený v roku 1625.

Pôvodné zvony Ján a Urban sú osadené pred bazilikou. Na šiestom poschodí veže je vyhliadka.

Bardejov unesco s detmi.
Shutterstock

V centrálnej časti námestia stojí reprezentačná budova mestskej radnice. Všetky významné ulice stredovekého mesta ústili do námestia.

Bardejov je tiež preslávený svojím systémom opevnenia, ktorý patrí medzi najdokonalejšie v Európe vôbec.

Fortifikačný systém Bardejova bol jedným z najdokonalejších mestských opevnení v stredoveku u nás. Dnes patrí k najzachovalejším v Európe. Hradobný múr s mestskými bránami spevňovali bašty a jeho obranyschopnosť posilňovala vodná priekopa.

Pôvodne malo mestské opevnenie 18 bášt, dodnes sa ich zachovalo 9.

Shutterstock

Bardejovské kúpele

Bardejovom preteká rieka Topľa. V severnej časti chotára v doline Kvasného potoka sú Bardejovské kúpele, kde  zása­ditá, železnato – uhličitá voda s vysokým obsahom rozpustených minerálnych lá­tok už roky prináša pomoc chorým.

Prvé zmienky o liečivých minerálnych prameňoch pochádzajú už zo stredovekého obdobia. V areáli Bardejovských kúpeľov je najstarší kúpeľný park na území Slovenska – jeho počiatky siahajú do polovice 18. storočia.

»»»»» Prečítajte si aj: Náučný chodník Čierna mláka – Bardejovské kúpele.

Liečebné účinky minerálnych vôd sú známe prakticky po celej strednej Európe. Prvé zmienky o nich pochádzajú už z roku 1247 a sú späté s rozhodnutím kráľa Bela IV. tieto pramene zveriť práve mestu Bardejov.

Celkovo sa jedná o šesť prameňov. Procedúry sú vhodné pre chorých, ktorí trpia chorobami obehovej sústavy, pre choroby súvisiace s tráviacim traktom, ale aj pre chorých s poruchami látkovej výmeny. Úľavu tu môžu nadobudnúť aj chorí, ktorí majú problémy s dýchacími cestami.

 

Príroda v okolí Bardejova

Bardejov leží v Nízkych Beskydách a ponúka krásnu prírodu hornatého kraja, bohatého na lesy a lúky i oku lahodiace scenérie.

Okolie ponúka možnosť vychádzok do panenskej prírody s malým zásahom človeka a viacerými chránenými lokalitami. Prejsť sa môžete pohorím Čergov, Busov či Ondavskou vrchovinou. 

Hervartov. Shutterstock

Okrem potuliek po okolí a centre Bardejova, môžete stráviť deň v kúpeľoch, urobiť si túru na Zborovský hrad, či navštíviť najzachovalejší drevený kostolík v Hervartove.

Keď sa vyberiete do kúpeľov, nemusíte sa len prechádzať po promenáde hore dole. Môžete si prezrieť skanzen – ktorý je mimochodom najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku.

Na ploche 1,5 ha je v etnoparku rozmiestnených 24 objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína.

Mimo skanzenu je umiestnený drevený kostolík z Mikulášovej, postavený v roku 1730.

drevený kostolík z Mikulášovej
Shutterstock

Zborov

Z kúpeľov vedie turistický chodník na hrad Zborov (žltá značka). Po pustošivom ťažení Batu chána nastala na Slovensku zlatá éra budovania kamenných hradov ako najosvedčenejšieho obranného systému proti predpokladanému novému vpádu Tatárov.

Túra na hrad a späť je dlhá asi  8 km a zvládnu ju aj deti s trochou turistickej zdatnosti.

Drevený kostol v Hervartove

Drevený kostol v Hervartove je z konca 15. storočia a predstavuje najstarší typ na Slovensku. Je zhotovený z červeného smreka. Stavba sa skladá zo svätyne, lode, sakristie a podvežia, ktorého úpravou vznikol babinec – miesto, kde sedávali ženy.

Interiér prešiel viacerými zmenami vo výzdobe, hlavne cez obdobie reformácie, kedy pribudli vzácne reformačné pamiatky, napríklad nástenné maľby. Keď prídete ku kostolíku, nájdete n dverách oznam, na ktorom dome máte zazvoniť, aby vám pani kostolníčka prišla kostolík otvoriť a povedať pár slov o jeho histórii.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár