Kopaničiarska Myjava (7)

Mária Kopčíková 0

Myjavu ako takú možno netreba špeciálne predstavovať, veľa ľudí si tento kopaničiarsky región spája s folklórom a slivovicou. Okrem týchto dvoch špecialít je to však región bohatý na kultúru, významné osobnosti a historické udalosti. Ak sem v lete zavítate, určite neobanujete a v Myjave a jej okolí strávite príjemný čas.

Myjava, zdroj: myjava.sk

Gazdovský dvor v Turej Lúke, Mohyla M.R. Štefánika na Bradle, Múzeum Slovenských národných rád, ale aj kúpanie na priehrade na Starej Myjave či pešia turistika a cykloturistika – vyžitie je naozaj bohaté.

Príroda a krajina

Myjava je centrum rázovitej kopaničiarskej oblasti medzi Záhorím na jednej strane a Považím na druhej strane. Leží  v Myjavskej pahorkatine, neďaleko sú už hranice s Bielymi Karpatami. Myjavská pahorkatina, Biele Karpaty a Považské podolie sú súčasťou oblasti slovensko-moravských Karpát. 
Najvyšším bodom samotnej Myjavskej pahorkatiny je pri kopanici U Kopcov (580 m.n.m.) .

Viete, z čoho vznikol názov „kopanice“?  Keď do tohto regiónu prichádzali niekedy v 17. Storočí utečenci z dolných zemí, z obáv pre tureckými nájazdmi, kopali lesnú pôdu a klčovali lesy, kde potom začali sami hospodáriť. Ľudia, ktorí takto získali novú poľnohospodársku pôdu, dostávali úľavy, 15 rokov boli oslobodení od daní. Osady sa postupne menili, najmä vysídľovaním ľudí do USA koncom 19. storočia.

Pohľad na myjavské kopanice, zdroj: myjava.sk

V dnešnej dobe „na kopaniciach“ žije málo stálych obyvateľov, zato sú častým cieľom Chalupárov z miest. Toto prostredie je ako balzam na dušu, krásna príroda,  zmiešané lesy a v nich veľa vzácnej zvere a vtáctva: orol, sokol, sovy, volavky, bažanty a tiež vysoká zver.

Zaujímavosti

Ako sme už zmienili v úvode, v myjavskom regióne je veľa zaujímavého, historicky aj súčasne. Históriou dýcha Gazdovský dvor v Turej lúke – čo je prímestská časť Myjavy. Pešou chôdzou sa tak z centra Myjavy dostanete za ½ hodiny.

Zrekonštruovaný objekt pôvodného gazdovského dvora sa nachádza na mieste, kde bol pôvodný gazdovský dvor už v 18. storočí  a stále prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. Okrem stálych expozícií krojov, náradia a nástrojov, tu nájdete aj skutočného gazdu s gazdinou, ktorí sa o dvor starajú. Môžete sa tak stať súčasťou bežného života v poľnohospodárskej usadlosti v rokoch 1900-1950.Ochutnajte, čo práve v deň vašej návštevy gazdiná uvarila. Sledujte gazdu pri starostlivosti o domáce zvieratá alebo si vyskúšajte viazanie myjavských ručníkov.

Gazdovský dvor, zdroj: Slovakia.travel

Deti (najmä tie mestské) sa isto potešia tomu, že naživo uvidia ovce, kozy, sliepky, zajace a samozrejme psíka. Zaujímavé môže byť vidieť stroje, ktoré sa na gazdovstve používali  – sane, rajtár, brány, šečkovica, mlátačka, hrstovačka, hrabačka…

Pri rôznych príležitostiach na gazdovskom dvore môžete sledovať výjavy z typického kopaniačrskeho života – kopaničiarsku svadbu, zabíjačku, fašiangy či dožinky. Na jeseň si môžete vyskúšať varenie slivkového lekváru a slivkových gulí. K tomu nevyhnutne patrí kopaničiarska muzika.

Za návštevu v tomto regióne isto stojí Mohyla generála Štefánika na Bradle. Bradlo je vrch, ktorý sa týči nad rodnou obcou Štefánika, Košariskami a Brezovou pod Bradlom. Ako pietnu spomienku Mohylu postavili ľudia z okolitých obcí, v rokoch 1927 – 28. Travertínové kvádre, z ktorých je mohyla postavená, tam ťahali na vozoch. Z mohyly je krásny výhľad na celý región, pri dobrej viditeľnosti až na Veľkú Javorinu – najvyšší vrch Bielych Karpát.

Mohyla na Bradle, zdroj: Slovakia.travel

Mohyla je symbolom samostatnosti a slobody nášho národa a najmä počas letnej sezóny sa toto miesto stáva cieľom výletov rodín, či rôznych skupín turistov. Dostanete sa sem autom, až na vrch vedie asfaltová cesta, pešo – z Brezovej pod Bradlom cesta hore trvá asi hodinku pokojným tempom. Viete sem na pešo prísť aj z Myjavy a urobiť si tak krásnu prechádzku po myjavských kopaniciach. Zaberie vám to už viacej času, ale určite to bude príjemný celodenný výlet.

Aké veľké deti so sebou zobrať

Pobyt na myjavských kopaniciach zvládnu deti v každom veku. Závisí len od vás, aký konkrétny program si tu urobíte. Ak budete plánovať aj turistiku, len výber trasy prispôsobte veku a kondícii detí. Pre malé deti si zabezpečte nosič.

V tomto regióne sú aj dobré cyklotrasy, takže väčšie deti presúvanie zvládnu aj sami na bicykli – alebo menšie deti v bicyklovom vozíku.

Gazdovský dvor, zdroj: Slovakia.travel

Ubytovanie

V samotnej Myjave je niekoľko hotelov rôznej kategórie. Ubytovanie však nájdete aj na súkromí, aj v priľahlých dedinkách, prípadne v rekreačnej zóne mesta – na Starej Myjave. Tu nájdete aj jednoduchšie ubytovanie pre väčšie skupiny.

Ako tu stráviť rodinný čas

Na Myjavu chodia turisti pomerne často s cieľom pešej turistiky po okolí. Môžete si tu však urobiť aj „základňu“ a vyrážať na výlety podľa vašej aktuálnej nálady a počasia.

Pešia turistika: Výlet na Veľkú Javorinu – východzí  bod je Stará Myjava, trasa je pomerne náročná.

Cykloturistika:  Kopaničiarska cyklomagistrála, z Myjavy cez Starú Turú až do Čachtíc – môžete si pozrieť hrad Čachtickej panej.

Gazdovský dvor, sená, zdroj: myjava.sk

Kúpanie: priehrada Stará Myjava alebo kúpalisko priamo v športovom areáli v Myjave.

Múzeá: Múzeum Slovenských národných rád v Myjave, v ktorom zasadala prvá Slovenská národná rada v meruôsmych rokoch. Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách, v rodnom dome generála, kde nájdete expozíciu zachytávajúcu jeho život.

Počas letných mesiacov sa v Myjave koná veľa kultúrnych podujatí. Z nich vyberáme napr.:

9. 8. 2014  – Dožinky v Turej Lúke. Lúka na Padelkoch v Turej Lúke spolu s poľovníckou strelnicou je dejiskom najmä poľovníckych akcií – streleckých pretekov, skúšok psov a podobne. Nachádza sa tu detské ihrisko, krytý gril pre skupiny okolo 20 ľudí, diviačia obora. Okrem toho budete môcť vidieť  ukážky poľných prác a dožinkových zvykov.   Program sa následne presúva do Gazdovského dvora.

Gazdovský dvor, svadba, zdroj: myjava.sk

13. 9. 2014 – Deň  sliviek.   Čo všetko sa dá zo sliviek vyrobiť? Lekvár miešaný 24 hodín, tradičné „slifkové gule“  alebo „pálené“? Okrem ukážok si môžete vypočuť aj odborné prednášky o pestovaní ovocia a výrobe destilátov a užiť si kultúrny program.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár