Liptov – Jánska dolina: tipy na výlety s deťmi

Mária Kopčíková 0

Jánska dolina začína v známej obci Liptovský Ján. Je skvelým východiskom pre pešiu turistiku, ale aj pre výlety do blízkeho okolia.

Liptov blízke Nízke Tatry na jednej strane, Týčiaci sa Kriváň na druhej strane. To si nemôžete nechať ujsť!

Janska dolina, Liptovsky Jan
Shutterstock

 

Ako stráviť rodinný čas v Jánskej doline

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier – Čertovica, Ďumbier – Chopok) ale aj športové a rekreačné aktivity – v zime, či v lete.

Do lokality si určite so sebou vezmite bicykle, či v zime lyže a inú „snehovú“ výbavu. V každom ročnom období môžete navštíviť blízky aquapark, ak by sa vám málili pramene a kúpalisko priamo v obci Liptovský Ján.

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

V podstate deti akéhokoľvek veku. Ako prechádzky, tak kúpanie, či turistiku. S menšími deťmi v nosičoch, kočiaroch. S väčšími na pešo či na bicykloch. Terén je prispôsobený a v samotnom Jáne a okolí veľmi mierny.

Janska dolina, potok
Štiavnica v Jánskej doline. Shutterstock

Príroda v Jánskej doline

Osemnásť kilometrov dlhá Jánska dolina sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier a patrí k jej najkrajším dolinám.

Dolina začína v obci, na konci obce pokračuje asfaltovou cestou a po skončení asfaltového povrchu prechádza do horskej cesty a lesných turistických chodníkov až na Ďumbier (najvyšší vrch tohto pohoria, 2043 m.n.m.).

Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, a vďaka ktorému tu nájdete mnoho krasových priepastí a jaskýň.

Jaskyne tu nie sú také známe ako v Demänovskej doline a ich návšteva je možná len v sprievode členov Slovenskej speleologickej spoločnosti.

K najvýznamnejším a najväčším jaskyniam v Jánskej doline patria Stanišovské jaskyne. Veľká, Malá a Nová Stanišovská jaskyňa. Hoci topograficky ide o samostatné jaskyne, geneticky tvoria jeden celok.

Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu. Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne kvety, napr. skalnica horská, plesnivec alpínsky, či papraď a horec.

V lesoch si na svoje prídu tiež hubári a tiež lesná zver, ktorej je tu nemálo – medvede, vlci, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele aj rys, kuna, tchor, jazvec, lasica či svišť.

Vo vzduchu zase môžete vidieť jastriť orla, jastraba, kaňu, sokoly či výra. Nezľaknite sa, ak stretnete užovku či vretenicu.

Liptovsky Jan Kupelne mesto
Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

 

Zaujímavosti o Liptovskom Jáne

V roku 1960 bol Liptovský Ján vyhlásený za pamiatkovú zónu a v roku 1992 za kúpeľné miesto.

Obec je známy od roku 1263 pod názvom Vesveres. Nad obcou na vrchu Poludnica, bol postavený drevený hrad, v ktorom sídlili Bogomírovci – zakladatelia obce. Bol to jediný nekráľovský hrad na Liptove – toto miesto sa dodnes nazýva Hrádkom.

V histórii mal Liptovský Ján zvláštne postavenie. Bol zemianskou obcou s rozľahlými pozemkami, čo sa odrazilo na výstavbe obce s veľkým množstvom zachovaných kaštieľov. Tie boli pôvodne umiestnené vo veľkých záhradách.

V posledných 70-tich rokoch sa pomedzi tieto kaštiele vsúvajú iné domy a zmenila sa parcelácia záhrad. To však nezmenilo charakter zemianskej zástavby.

Dedina Liptovský Ján
Shutterstock

Spisovatelia v Liptovskom Jáne

V Liptovskom Jáne žili a pôsobili aj niektoré známe osobnosti, najmä štúrovci Ján Klimo a Ján Kalinčiak. Ten chodil do ľudovej cirkevnej školy, kde vyučoval Janko Chalupka.

Kalinčiak tu žil do r.1834. K obci sa viaže i dej jeho známeho diela “Reštavrácia”, v ktorom opisuje boj rodiny Szentiványiovcov s Kyseľovcami o stoličné úrady.

Liptovský Ján sa stal pôsobiskom i pre Fraňa Kráľa, ktorý obec pravidelne navštevoval každé prázdniny, žil u svojho brata. Tu napísal v r.1933 svoj román Cesta zarúbaná. F. Kráľ ako vedúci predstaviteľ školstva sa pričinil o vybudovanie základnej školy v obci.

Termálne pramene v Liptovskom Jáne

Obec je jedinečná aj termálnymi prameňmi, známymi od 14. storočia. Ich účinok bol objavený náhodne. Miestne ženy v týchto prameňoch močili konope a pochvaľovali si blahodárne účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a spolu s bolesťami kĺbov zmizla aj reuma.

Dodnes sa liečivá voda využíva na liečenie reumy, kožných chorôb, pohybového aparátu a ženských chorôb a tiež ju radi pijú, lebo po nej dobre trávi. 

Svätojánske kúpele
Shutterstock

Svätojánske kúpele

V roku 1927 boli vybudované Svätojánske kúpele a rekreovať a liečiť sa sem chodili ľudia zďaleka. Miestni ľudia odpradávna delia pramene na teplé – teplica a studené – medokýš.

Kaďa

Zaujímavou je Kaďa – ktorú po pobyte v Jáne pozná asi každý. Na malej rovinke sa tu nachádza prírodný termálny výver, upravený ľuďmi do podoby malého perličkového bazénika.  

Perličky sú prírodné a vyvierajú priamo z hlbín Zeme. Vysoko mineralizovaná voda tak ponúka príjemné posedenie, ktoré je mimochodom bezplatné.

Lyžovanie v Liptovskom Jáne

V zime si v Jáne môžete výborne zalyžovať v lyžiarskom stredisku a potom využiť na zregenerovanie liečivú silu miestnych termálnych prameňov. V celom okolí sa nachádza tiež množstvo bežkárskych dráh.

Jaskyne v Jánskej doline

Jánska dolina je bohatá na výskyt prírodných a krasových útvarov. Jedinou sprístupnenou je Malá Stanišovská jaskyňa, a to v dĺžke 450m. Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno.

Stanišovská jaskyňa, zdroj: H. Celušáková

Stanišovská jaskyňa

Nachádza sa v ústí bočnej dolinky Stanišová. Je to jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove, otvorená každý deň.

Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda vymodelovala do neopísateľných tvarov.

Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv do nepotrebujete. Ideálny cieľ pre celú rodinu. Prístup k jaskyni na pešo je od Hotelov Plus, Ďumbier, Máj, Bystrina, cca  20 – 30 min.

Podzemie pod vežami, zdroj: H. Celušáková

Podzemie pod vežami

Pri návšteve Liptovského Jána určite zavítajte aj do Podzemia pod vežami. Nájdete tam expozíciu života mince. So sprievodcami – zanietencami – prežijete príbeh života mince – jej narodenie v mincovni i počatie v zemských hĺbkach.

Každá prehliadka sa začína vyrazením zberateľskej pamätnej mince. Potom zostúpite do útrob zeme zo zlatonosnou rudou, spoznáte ťažký život baníkov, ale tiež neľahký život ich manželiek a detí, na vlastné oči uvidíte dotyk kovu s ohňom a vodou v kováčskej vyhni.

Vlastnoručne si vyskúšate, ako ťažko pracovali naši predkovia, no a na záver prehliadky sa možno práve vy stanete hrdým majiteľom jedinečnej zberateľskej mince, ktorá má dokonca aj „rodný list“. Počas každej prehliadky vznikne iba jedna jediná minca.

Napriek tomu, že expozícia je maličká, ani nebudete vedieť ako a strávite v nej pokojne i hodinu. Od začiatku až do konca prehliadky vás totiž neustále drží v strehu pútavé rozprávanie a názorné ukážky sprievodcu. 

Havránok

Kúsok ďalej od Liptovského Jána nájdete Havránok – archeologické múzeum v prírode, na vrchu Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara.

Zrekonštruované keltské stavby približujú spôsob života Keltov, ktorí na toto územie prišli v 1. storočí pred naším letopočtom. V letnom období tu prebiehajú podujatia približujúce spôsob ich života.

Ubytovanie v Jánskej doline

V celej Jánskej doline nájdete množstvo hotelov, penziónoch, či ubytovania na súkromí. Tu naozaj núdza o rôzne druhy ubytovania nie je.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár