Stará Ľubovňa (21)

Mária Kopčíková 0

Starú Ľubovňu nájdete na severe Slovenska, blízko poľských hraníc. Územie, na ktorom sa nachádza, bolo osídlené už v stredoveku, prvá zmienka o Starej Ľubovni je z r. 1292. Od 14. storočia si jej obyvatelia mohli voliť richtára, mestskú radu, usporadúvať výročné trhy, čapovať pivo, loviť ryby a súdiť svojich občanov. Výhody na ten čas nevídané!

Ľubovniansky hrad, zdroj: D. Bugár

Nech do Ľubovne prichádzate z ktorejkoľvek strany, upúta vás majestátny Ľubovniansky hrad.

Príroda a krajina

Stará Ľubovňa leží v najsevernejšej časti Levočských vrchov, na hranici s Ľubovnianskou vrchovinou, v doline rieky Poprad. Z južnej časti uvidíte mierne zvlnenú pahorkatinu, na severe vrchovinu s príjemnými kopcami.

Obce v okolí sú národnostne pestré. Je tu jedna nemecká obec Chmeľnica, sú tu obce rusínske – Jakubany, Kamienka a iné. Pre rusínske obce je typické kresťanstvo východného obradu. V mnohých obciach sa zachoval pôvodný folklór. Ukážky architektúry ľubovnianskeho regiónu môžeme obdivovať v skanzene pod hradom.

V centre mesta vás zaujme niekoľko historických a kultúrnych pamiatok.

Skanzen, zdroj: D. Bugár

Zaujímavosti

História a rozmach Starej Ľubovne siahajú do r. 1412, kedy bola zaradené medzi 16 spišských miest daných do zálohu poľskému kráľovi uhorským kráľom Žigmundom Luxemburským. Možnosť poskytovania služieb obyvateľom a hosťom hradu povzniesla úroveň miestnych cechov – tkáčov, obuvníkov, kožušníkov či mäsiarov. V rokoch zálohy prosperovali najmä obchodníci a kupci, ktorí sa mohli realizovať na siedmich výročných trhoch. Tomuto obdobiu v živote Ľubovne sa venuje aj román Spišské tajomstvo J. Nižnánskeho.

Centrom Starej Ľubovne je Námestie sv. Mikuláša s obdĺžnikovým pôdorysom. Murované stavby tu začali prevládať po požiari v r. 1556, ktorý zničil staršiu drevenú zástavbu. Za zmienku stojí tzv. Provinčný dom – bývalé sídlo správcu zálohovaných spišských miest, rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša, ktorý „opatruje“ neskorogotickú krstiteľnicu zo 16. st.

Ľubovniansky hrad, zdroj: Slovakia.travel

Už sme spomenuli Ľubovniansky hrad, ktorý je dominantou mesta a zohral významnú historickú úlohu. Týči sa vo výške 711 m n.m. V roku 1553 ho značne poškodil požiar, no po ňom sa vďaka zásahom majiteľov z poľskému rodu Ľubomírskych tento hrad zmenil na unikátnu renesančnú pevnosť s vlastnou kaplnkou. Zaujímavosťou je, že na Ľubovniaskom hrade strávil istý čas na nedobrovoľnom pobyte vo väzení aj Móric Beňovský. V 17. storočí zase hradné múry poskytli dočasný úkryt poľským korunovačným klenotom.

Ak sa vyberiete na hrad, neobíďte ani miestny skanzen. Táto expozícia ľudovej architektúry, verejnosti sprístupnená v roku 1985. Dominantou a najcennejším exponátom je kultúrna pamiatka – zrubový kostolík východného obradu z Matysovej z r. 1883, zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Najpočetnejšie zastúpenie v expozícii majú drevené obytné domy zo začiatku 20. storočia. Keď nazriete do ich interiérov, uvidíte akým životom a v akom prostredí žili miestne rodiny. Nájdete tu i výrobné nástroje rôznych zamestnaní: drotára, obuvníka, debnára, tkáčky, stolára.

Interiér v skanzene, zdroj: D. Bugár

Súčasťou expozície sú i technické stavby – zrubová kováčska vyhňa, mlyn či stolárska dielňa. Počas letnej turistickej sezóny sa v prírodnom amfiteátri konajú rôzne programy, či už folklórnych skupín a súborov alebo špeciálne programy ma deti.

Aké veľké deti tento výlet zvládnu

Samotné potulky po Ľubovni a okolí zvládnete aj s malými deťmi. Pokiaľ sa ale vyberiete na hrad a vaše dieťa ešte necupká po vlastných nohách, miesto kočíka vám radšej odporúčam vziať dieťa do šatky či iného nosiča. Hrad na skale, hoci so spevnenými chodníkmi, pre kočiar vôbec nie je vhodný.

Ak sa vyberiete na túry do okolia, už len musíte zvážiť mieru, do akej môžete zaťažiť vlastné potomstvo.

Ubytovanie

Ako iné turisticky zaujímavé lokality, aj Stará Ľubovňa poskytuje širokú škálu ubytovania, od súkromného až po hotely. Celkom zaujímavou je ponuka kultúrneho domu v 10 k m vzdialenej Litmanovej – pre menej náročných turistov a pre väčšie skupiny.

Pútnické miesto na hore Zvir, zdroj: horazvir.sk

Ako tu stráviť rodinný čas

Okrem prechádzky historickým centrom mesta, prehliadky zámku a prechádzky v miestnom skanzene sa v tejto lokalite oplatí odbočiť aj do Ľubovnianskych kúpeľov. Sú to pomerne „mladé“ kúpele, ich história má len čosi cez 150 rokov. Prechádzať sa však môžete po kúpeľnom parku, kde sa nachádzajú vzácne druhy borovíc, bielych jedlí, 200 – ročné buky a duby. Cez tento park prechádza aj náučný chodník popri 5 minerálnych prameňoch.  

Za návštevu stojí i blízka dedina Litmanová. Známa je najmä spojitosťou so zjavovaním Panny Mária dvom malým dievčatám na blízkej hore Zvir. Nemusíte byť veriaci, no pútnické miesto na hore Zvir na vás dýchne pokojom a prechádzka v blízkom lese vás možno schladí v horúcich letných dňoch.

Samotná Litmanová je však veľmi pekná a pokojná dedina. Je typická potočnou radovou zástavbou zrubovými podpivničenými domami, so sedlovou šindľovou strechou a doskovým štítom.  Zaujímavé sú tiež na stráňach vybudované drevené maštale a prechodné obydlia, tzv. „majdany“. Súčasná obec a jej príroda je skvelým miestom relaxácie počas celého roka. V ponuke sú turistické chodníky, ktoré Vás zavedú k rezervácii Litmanovské skalky.

Vyšné Ružbachy, kúpalisko Izabela, zdroj: Slovakia.travel

Ak budete mať chuť sa v teplom dni osviežiť v bazéne, pomerne blízko od Ľubovne je kúpeľné mestečko Vyšné Ružbachy. Termálna voda, detské bazény, kvalitná kúpeľná starostlivosť a celoročné možnosti športového vyžitia – aj to sú Vyšné Ružbachy.

Okrem toho Ľubovnianske kultúrne centrum pozývajú návštevníkov aj na:

10. 8. Deň medu v skanzene

29. 8. Prechádzka rozprávkovým lesom pod hradom v Ľubovni

26. – 28. 9. Ľubovniansky jarmok

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár