Svidník a okolie (47)

Mária Kopčíková 0

Viete kde leží? Pre niekoho je to „ďaleký východ“ s nezaujímavým okolím. Nie je to však pravda, už minimálne tým, že tento región bol svedkom bojov o Duklu v druhej svetovej vojne. Zároveň je tu silné zastúpenie rusínskej národnosti, so všetkým svojím kultúrnym dedičstvom.  Za zmienku stojí tiež okolitá príroda.

Svidník, zdroj: svidnik.sk

V súčasnosti je mesto Svidník s takmer 12 000 obyvateľmi prirodzeným centrom regiónu. Cez Svidník vedie významná medzinárodná cesta, smerujúca cez Vyšný Komárnik na najväčší  hraničný priechod do Poľskej republiky.

Popri dvoch múzeách (SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry a Vojenské múzeum) vo Svidníku sídli aj Štátny okresný archív s cennými fondmi a dokumentmi z obdobia 1918-1990.

Mesto a okolité obce sa síce nevyznačujú honosnými a umelecky bohatými svetskými stavbami, o to viac však sakrálnymi, murovanými a najmä drevenými.

Príroda a krajina

Príroda Horného Šariša je pestrá a mnohotvárna. Územie patrí do oblasti Nízkych Beskýd. Na východe územie ohraničujú Bukovské vrchy, na juhu Beskydské predhorie a Ondavská vrchovina. Na severe za štátnou hranicou pokračuje Laborecká vrchovina na území Poľskej republiky pod názvom Beskid Niski. Tu leží i najvyšší bod pohoria Vysoký Grúň vysoký 910 m n.m.

Príroda okolo Svidníka, zdroj: Slovakia.travel

Územie širokého okolia Svidníka odvodňuje rieka Ondava, ktorá pramení v Ondavskej vrchovine pri obci Ondavka. Jej významnými prítokmi sú Ladomírka, Chotčianka, Vojtovec a Brusnička. Na rieke Ondava sa nachádza vodná nádrž Veľká Domaša.

Táto oblasť sa môže pochváliť bohatstvom minerálnych prameňov. Je ich tu až 89. Kúpele sa v minulosti nachádzali v obci Cígeľka. V obci je prameň so slanou jodobrómovou minerálnou vodou, ktorá sa plní do fliaš. Známe a navštevované minerálne pramene sú aj v Radome, Dubovej, Gribove, Havranci, Chotči.

Zaujímavosti

Veľkými zaujímavosťami v okolí Svidníka sú lokality, ktoré pripomínajú boje 2. svetovej vojny. Je to tzv. Údolie smrti a Dukliansky pamätník čs. armádneho zboru  v katastri obce Vyšný Komárnik.

Dukliansky pamätník, zdroj: vhu.sk

V areáli Duklianskeho bojiska, od rázcestia obce Kapišová až po slovensko-poľský hraničný priechod Dukla sa nachádza expozícia v prírode s rozmiestnenou bojovou technikou – spolu je to asi 55 kusov techniky. Sprístupnené sú aj zrekonštruované delostrelecké palebné postavenia a bunkre jednotiek 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.

Údolie smrti sa nachádza medzi obcami Kapišová, Kružľová a Nižná Písaná, kde je v teréne rozmiestnená tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. Symbolizuje ju 8 tankov T-34/85. Návštevníkom pripomínajú tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944.

Vstup do údolia smrti označuje známy pamätník, ktorý tvoria 2 zakliesnené tanky, sovietsky T-34/85 je symbolicky na vyššom podstavci s hlavňou namierenou na nepriateľský nemecký Panzer IV.

Prístup k areálu je z hlavnej cesty zo Svidníka smerom na Poľsko, kde kúsok za mestom je odbočka smerom na Kružlovú. Všetky exponáty sú vystavované neďaleko cesty, voľne prístupné a tak, napr. počas absolvovania Cesty hrdinov SNP, sa tu oplatí sa tu na chvíľu zastaviť.

Údolie smrti, zdroj: vhu.sk

Na tému bojovú ešte môžeme pokračovať. V blízkych Hunkovciach sa nachádza nemecký vojenský cintorín, ktorý pochádza z čias druhej svetovej vojny a je na ňom pochovaných  takmer 3 100 nemeckých vojakov, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Obnovený bol v roku 1994 a je celoročne udržiavaný.

Na hroboch sú umiestnené kríže s menami, údajmi a vojenskými hodnosťami padlých. Nachádza sa na miernom svahu pred obcou, na ľavej strane cesty v smere Svidník – Vyšný Komárnik.

Vo Svidníku sa nachádza, a to vo viacerých expozíciách, aj Múzeum ukrajinskej kultúry.  Azda najznámejšou stálou expozíciou je skanzen ukrajinskej dediny. Ide o stálu expozíciu v prírode s takmer päťdesiatkou tradičných obydlí a hospodárskych stavieb a nástrojov.

Skanzen ukrajinskej dediny, zdroj: svidnik.sk

Komplexná národopisná expozícia podáva návštevníkom ucelenú predstavu o životných podmienok Rusínov – Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Technické a hospodárske budovy reprezentuje vodný mlyn, veterný mlyn, vodná píla a iné menšie objekty. Umiestnené sú pozdĺž potoka, kde sú všetky nevyhnutné podmienky pre demonštráciu ich činností.

Z kultových stavieb sa v expozícii nachádza drevená cerkva (r. 1766) z Novej Polianky (Mergeška) s bohatou výzdobou. Areál skanzenu nadväzuje na  amfiteáter, kde sa každoročne konajú Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov Slovenska.

Ako veľké deti zvládnu tento výlet

Ako veľa iných výletov do miest a ich okolí, kde nie je veľa kopcov, aj sem sa môžete vybrať s akokoľvek starými deťmi. Či už budú cupitať po vlastných alebo využijete kočík, či nosič. Ak by ste sa vybrali do okolitých lesov, treba zvážiť kondíciu detí a vybrať si tomu úmerné okruhy a trasy.

Ubytovanie

Možností je pomerne veľa – od jednoduchého v turistických ubytovniach, cez rodinné penzióny, po hotely s niekoľkými hviezdičkami.

Údolie smrti, zdroj: vhu.sk

Ako tu stráviť rodinný čas

Pri ceste do tejto lokality si skúste urobiť akýsi itinerár, kam by ste sa chceli pozrieť. Okrem spomenutých „bojových“ atrakcií môžete vo Svidníku samotnom v lete navštíviť kúpalisko, ktoré má v ponuke 3 vonkajšie bazény – plavecký, detský a rekreačný bazén s umelými vlnami – a 1 krytý termálny masážny bazén s teplotou vody 34°C. K dispozícii je taktiež tobogán a v ponuke športov je plážový volejbal, stolný tenis a deti môžu využiť motocykle, autíčka a preliezky.

Blízko je i vodná nádrž Starina – tá však nie je určená na kúpanie, pretože zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko. Voda preteká 130 kilometrovým potrubím až do Košíc.

Severo – východné Slovensko je klenotnicou kultúry aj vďaka dreveným kultovým stavbám, ktoré sa svojou originálnosťou, technicko-umeleckým stvárnením a spoločenským významom zaradili medzi najcennejšie kultúrne skvosty Slovenskej republiky a sú chránené ako národné kultúrne pamiatky. Drevené cerkvy (kostoly) sú výrazným prejavom majstrovstva ľudu, jeho zmyslu pre krásu a harmóniu s okolitým prostredím. Nájdete ich napr. v Novej Polianke pre Svidníku, vo Vyšnom Komárniku, Ladomírovej, Kurimke, Hunkovciach, Havranci, Krajnom Čierne … Jedenásť týchto drevených chrámov východného obradu je v kategórii národných kultúrnych pamiatok.

Drevená cerkva, NIžný Komárnik, zdroj: Slovakia.travel

V blízkom okolí môžete navštíviť Bardejovské kúpele alebo Medzilaborce. Tu nájdete napr. múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré funguje od r. 1991 a je jediné svojho druhu v Európe.

15. 11. 2014 DUKLA 1944. Rekonštrukcia príchodu jednotiek 1. Čs. armádneho zboru na hranice.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár