Banská Štiavnica patrí bez debát k najkrajším mestám na Slovensku. Má príjemnú turistickú atmosféru, kopu zašitých kaviarničiek a pre rodinu s deťmi, je čo pozerať.
Dá sa jej síce vytknúť parkovanie, ale inak nemá chybu. Ak sa tu ocitnete, určite neobíďte jeden z najnovších prírastkov medzi atrakciami – Epicentrum lásky, ktoré vyrástlo v rodnom dome Maríny Pischlovej.
Marcela Beňová Obnovený rodný dom slávnej Maríny Epicentrum lásky je interaktívna prehliadka zrekonštruovaného domu slávnej Maríny, ktorá inšpirovala Sládkoviča k napísaniu rovnomennej básne. Mimochodom, najdlhšej básne na svete. Vedeli ste to?
Rodný dom Maríny bol dlhé desaťročia len miestom, ktoré si mohli turisti, teda väčšinou študenti slovenského jazyka, pozrieť zvonku a zamilované páriky z okolia si pred ním nechávali zámky na znamenie večnej lásky.
Našťastie má od minulého roka aj iné využitie. Jeho priestory slúžia ako originálna interaktívna expozícia, kde môžu prísť nielen páry, ale aj rodiny s deťmi či študenti, a ktorí si obľúbili aj turisti z celého sveta.
Jeho prehliadka trvá asi hodinu a bude sa páčiť malým aj veľkým. Dokonca aj v prípade, že máte neposedné deti.
Tie naše si to užili, pretože v Maríninom dome je čo vidieť a obdivovať. Nám rodičom sa páčili najmä hovoriace obrazy, ktoré prerozprávali príbeh o študentskej láske medzi Andrejom Sládkovičom a dievčaťom z dobrej rodiny Marínou.
Ten síce neskončil šťastne, ale rozhodne bol inšpiratívny, o čom svedčí dlhá báseň, ktorú študent Andrej pre svoju drahú napísal.
Banka lásky aj láskomer Súčasťou prehliadky je aj návšteva Banky lásky, kde sa nachádzajú tisícky malých schránok, a kam si môžete uložiť príbeh tej svojej. Niekto listy, niekto fotografie, a vraj sa tu dajú nájsť aj obrúčky.
Ja som sa pokúšala muža nahovoriť na podobný nápad, ale zatiaľ sa na spoločnú schránku so mnou neodhodlal.
Banka lásky, to je mimochodom úžasná miestnosť, ktorá pripomína scénu z rozprávky, všade okolo vás sa nachádzajú malé „schránky“, ktoré zdobí text básne Marína.
Marcela Beňová Súčasťou prehliadky je láskomer, ktorý odmeria vašu lásku. Naše deti nadchol tak veľmi, že k nemu nechceli pustiť ostatných členov prehliadky.
Nám dospelým sa zas veľmi páčilo oživenie básne pomocou rôznych efektov a samozrejme – vstup do izieb, ktoré boli zariadené tak, aby pripomínali dobu, kedy báseň o Maríne vznikla.
Kultúrna pamiatka, ktorá tu už nemusela byť Naše baby nevedeli spustiť oči ani z prstienka, ktorý Sládkovič daroval Maríne na znamenie ich lásky.
Tak ako malý zachovalý prsteň pripomína lásku, ktorá stála za známou básňou, Marínin dom symbolizuje jedno z najvýznamnejších období na Slovensku.
Marína, ktorá vznikla v období pôsobenia štúrovcov, je pripomienkou dobovej histórie a kultúry.
Človek nemusí byť národovec, aby vedel, že podobné miesta ako Marínin dom by sa mali zachovávať a zveľaďovať, nielen kvôli turistickému ruchu, ale predovšetkým kvôli našim deťom.
Prečo to píšem? Za zachovaním Maríninho doma stojí len šťastná náhoda.
Marcela Beňová Ján Majsniar a Igor Brossmann, ktorí sa do projektu Banky lásky a obnovy Maríninho domu pustili, sa k jeho obnove dostali len náhodou. Ak by to neurobili, kultúrna pamiatka by skončila v rukách developerov a zmenila sa na nájomné byty.
Ich snahou je nielen spropagovať slávnu báseň, ale aj vytvoriť miesto s pútavou expozíciou, ktoré bude mať svoj vlastný príbeh.
Je to skvelá vec, najmä ak si uvedomíme, koľko miest, ktoré sa významne spájajú s našou históriou, napríklad kaštieľ na Ostrej Lúke neďaleko odtiaľ, sa rozpadajú a ich príbeh sa pre ďalšie generácie nezachová.
Ak teda budete mať cestu do Banskej Štiavnice, zastavte sa v Maríninom dome, kde to láskou a dobrými nápadmi doslova žije.
Loading...