Lenže svojho času sa u nás odohral zvláštny veľkopondelkový výstup.
Ingimage Cín, cín, zvoní zvonček. Otvorím, Viki pomaly strčená v skrini, Dorka bola vtedy len brčkavý špunt. Spolužiak mojej staršej aj s bratom, vraj či môžu. Vyzerali mierumilovne, tak som povedala áno.
Musím uznať, boli decentní, aj keď im veršovanky k šibaniu nešli z pusy nejako slávne. Dobre – došibali, dali sme im stužku na korbáč, po vajíčku a niečo do bruška.
Ale vidím, že chlapci sa ošívajú, už síce stoja za prahom, ale ešte čosi sa im žiada. Nakoniec to z nich vylezie:
„Teta, a peniaze nedáte?“ No som starý hnusák a zásadovec, lebo som pekne povedala, že nedám, že šibačka nie je o peniazoch. Akú dohru to malo, neviem, ale isté je, že k nám už viac neprišli.
A z roka na rok ich bolo menej a menej, zvlášť po tom, čo som odmietla púšťať do bytu kadejakých cezpoľných, ktorí moje dievky videli leda ak tak niekedy raz za rok. Lenže – vidina veľkonočného zbohatnutia je taká lákavá!
Mne to prekáža aj na mojich chalanoch – o to viac, že môj drahý ani jednu z pondelkových aktivít Veľkej noci neuznáva a neprevádzkuje. Dôjdu nabalení sladkosťami, akoby vylúpili miestne Cukrovinky a vo vačku im cengajú eurá, napriek tomu, že som to zakázala. Inštrukcia znela: jemne vyšibať, trošku poliať, zavinšovať a vale.
Ingimage Čo teraz? Sladkosti skonfiškujem, eurá uložím do zvláštnej šálky a v dohľadnom čase za ne kúpim niečo rozumné – už sme z toho zasponzorovali nástenku, loptu a čo bolo chlapcom treba. Ale raz som to jednoducho vzala a šupla do farskej ofery… veď im tie peniaze vôbec nepatria!
Čo so šibačmi, to ma veľmi netrápi už dve Veľké noci sme mali s dievčatami leháro. Ale ako naučiť iných, aby nezabíjali ani ten zbytok slušne prevádzkovanej tradície peniazmi, obrovskými čokovajciami a alkoholom, netuším. Možno aj takto, ak si to povieme, a jednoducho sa budeme držať „šablóny“ – aj za rizika, že šibači už nebudú žiadni.
Naše devy asi protestovať veľmi nebudú…