V tento deň si kresťania pripomínajú Ježišovu poslednú večeru a ustanovenie sviatosti kňazstva a eucharistie – premenil chlieb a víno na svoje telo a krv. Zároveň zveril apoštolom kňazskú moc známymi slovami „toto robte na moju pamiatku“.
Vo štvrtok prestávajú zvoniť v kostoloch zvony, je to prejav účasti s Kristovým utrpením. Znova sa ozvú až v sobotu, pri slávnostnej vigílií. Namiesto nich sa pri bohoslužbách používajú rapkáče alebo klepadlá (rapkáče majú symbolizovať hluk, ktorý sa robil pri ukrižovaní Krista).
Svoje pomenovanie dostal podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš modlil predtým, ako ho zatkli. Iné vysvetlenie hovorí, že názov pochádza z germánskeho bohoslužobného názvoslovia, zo slova greinen – nariekať.
V starej cirkvi sa v tento deň obvykle konalo zmierenie kajúcnikov. Biskup ich rozhrešil a prijal späť do spoločenstva veriacich. Hriešnici sa podobali suchým ratolestiam, ktoré sa pokáním a rozhrešením zazelenali na strome cirkvi.
Shutterstock Zvyky na Zelený štvrtok Veľa z nás má tento deň spojený so špenátom . No naši predkovia nejedávali len ten. Jedávali sa aj iné zelené jedlá , podľa možností a počasia, ktoré bolo práve v období, na ktoré pripadla Veľká noc.
Varili sa rôzne šalátové prívarky, žihľava, púpava. Pripravovali sa aj také jedlá, ako šošovicový prívarok či slepé kura a rezance s makom.
Dievčatá sa chodili včasráno, pred východom slnka, česať pod vŕbu, aby mali vlasy husté a dlhé ako vŕba konáre. Starší ľudia si umývali tvár vodou zo studničiek, aby boli zdraví. Okná sa zdobili zelenými halúzkami. Spievali si aj takto:
Vodička čistučká, Kristova matička,
omývaš brehy, korene, omývaj i mňa, biedne, hriešne stvorenie.
Ľudia tiež v tento deň zbierali niektoré bylinky , ktoré mali mať špeciálne liečivé účinky – oman, marunka, pľúcnik. Tie potom dávali do kŕmenia kravkám, aby mali dosť mlieka a dobre dojili.
Počas trvania „zviazaných zvonov“ ľudia sadili hrach, bôb, mak – a verili, že tieto plodiny sa tiež „zaviažu“ a úroda bude dobrá.
V noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa podľa našich predkov schádzali strigy. Ich škodlivá činnosť mala byť namierená najmä proti dobytku, a preto natierali večer dvere stajní kolomažou alebo cesnakom.
Na niektorých miestach sa na Zelený štvrtok piekly tzv. judáše – pečivo rôzneho tvaru, potreté medom, ktoré malo symbolizovať falošný Judášov bozk Ježišovi, keď ho zradil.
Loading...