Rovnako ako je pre nás ťažké predstaviť si Vianoce bez ryby, aj v iných kútoch sveta vychádzajúcich z kresťanských tradícií, majú svoje gurmánske zvyky.
Obdobie pôstu sa končilo až na Štefana 26. decembra. V súčasnosti ho síce stále viac vytláča losos či tuniak, ale aj tak o prívlastok „tradičný“ neprišiel.
Naše vianočné menu sa líši už len v rámci jednej krajiny, a miesto typickej kapustnice nájdeme aj šošovicovú či rybaciu polievku, na východe napríklad aj bobaľky s makom. Ak by sme sa však pobrali akýmkoľvek smerom zo srdca Európy, vianočnú večeru by sme zažili absolútne rozdielnu.
Veľká Británia Vo Veľkej Británii majú na Vianoce moriaka a veľa zeleniny. Paštrnák, ružičkový kel, mrkvu, brokolicu, chlieb či opekané zemiaky. Všetko podávajú aj s brusnicovou omáčkou.
Na stole nájdeme aj Yorkshirský puding, ktorý fakticky nie je pudingom v našom ponímaní a nie je ani dezertom. Pečie sa z cesta, ktoré vznikne z múky, mlieka, vody, vajca a štipky soli a slúži ako príloha k jedlu. Typickým dezertom je už naopak puding s brandy alebo biskupský chlebíček s vrstvou masla z brandy.
Spojené štáty Americké Vplyv Veľkej Británie sa rovnako ako v mnohých iných oblastiach odzrkadlil aj na vianočným menu v USA.
Štedrovečerná hostina tak vyzerá ako na britských ostrovoch, alebo závisí od toho, z akých oblastí obyvatelia do USA emigrovali.
„Našim typickým jedl om je pečené hovädzie mäso, Yorkshirský puding, opekané zemiaky a zelenina. Menu zavŕšime dezertom „triple“, v ktorom sa postupne striedajú vrstvy piškótového cesta, pudingu a ovocia,“ potvrdzuje Američan David, ktorého predkovia sa prisťahovali do Detroitu práve z Británie.
Pre Spojené Štáty je rovnako typický aj fakt, že viac ľudí vzhľadom na národnostnú a náboženskú rôznorodosť v krajine, oslavuje americký Deň vďakyvzdania a nie Vianoce. Po tom, čo si Davidov brat vzal za manželku Poľku, do ich vianočného menu pribudol aj boršč.
Janssons frestelse Svédsko Ak by sme si presadli za štedrovečerný stôl na sever Európy, konkrétne do Švédska , hlavné jedlo by nás prekvapilo aj neprekvapilo zároveň. Mäsové guličky, všetkým známe z istej predajne s nábytkom, sú totiž naozaj pokrmom, ktorý Švédi uznávajú nielen v prípade Vianoc ale aj pri všetkých významných udalostiach.
Okrem toho na vianočnom stole nájdete aj julskinku, čiže vianočnú šunku s horčicou, malé bravčové klobásky pod menom prinskorv, či sleďa, ktorý sa podáva v nádobkách s rôznorodou omáčkou.
„Mojim obľúbeným jedlom je Janssons frestelse, v preklade znamená Janssonovo pokušenie a v realite je to pekáč plný zemiakov, cibule, šprotov, smotany a chleba,“ vysvetľuje rodený Štokholmčan Christopher.
Ku konzumácii dezertu Risgrynsgröt sa vo Švédku viaže aj povera. Ide vlastne o ryžovú kašu vyrobenú z mlieka, ryže, cukru a škorice, pričom sa tam pri príprave vloží aj jeden kus mandle. „Kto ju vo svojej porcii objaví, tak sa v priebehu nasledujúceho roka ožení, alebo vydá,“ prezrádza Christopher s tým, že to v jeho prípade platí na 100 percent, keďže mandľu ešte v kaši neobjavil.
Buche de noel Francúzsko Strava bohatá na dary mora je vo Francúzsku príznačná nielen v bežnom jedálničku, ale aj na Vianoce. „Vianočné menu sa samozrejme mení v závislosti od regiónu, ale u nás máme ako predjedlo ustrice, údeného lososa alebo aj husaciu pečeň (foie gras),“ hovorí mladá Francúzska Claire, ktorá pochádza z Chambéry na východe Francúzska takmer pri hraniciach so Švajčiarskom.
Hlavným chodom je moriak s gaštanmi a ako dezert na záver podávajú koláč buche de noel. Ten by sme mohli opísať ako čokoládovú roládu naplnenú ovocím. „Na rozdiel od mnohých slovenských jedál nikdy nejeme mak,“ dodáva sympatická Claire, ktorá už niekoľko mesiacov žije v Bratislave.
Melomakarona Grécko Hlavným jedlom Vianoc v Grécku je bravčové mäso podávané na cesnaku a všetkým dovolenkárom známe tzatziky, ktoré nesmú chýbať na stole aj mimo vianočných sviatkov. Menu však obsahuje aj cukrovinky, ktoré si Gréci doprajú iba na Vianoce, ako napríklad „melomakarona“. Sladkosť je vyrobená z medu a orechov, pričom orechy sa niekedy nachádzajú na melomakarone, niekedy môžu byť aj vo vnútri ako plnka.
„Úplnou lahôdkou je aj cukrovinka „diples“, ktorá sa robí tak, že cesto sa pokrája na pruhy, osmaží sa a navrch sa poleje medovým sirupom,“ vysvetľuje mladý Grék Babis.
Loading...
dcera stravila minuly rok vo francuzsku v juznej normandii a jedli musle a krevety a ine morske potvory