Čo môžete urobiť pre dobrý vzťah učiteľa a dieťaťa?
Aby si už od začiatku vytvorilo vaše dieťa dobrý vzťah k svojej učiteľke a aby ste si k nej aj vy ako rodičia vybudovali dôveryhodný vzťah, mali by ste mať na pamäti nasledovné:
– Upozornite pani učiteľku na osobitosti vášho dieťaťa (napr. na strach, ale aj na záľuby a dispozície, aktuálne problémy v rodine – napr. úmrtie a pod.).
– Už od začiatku sa s ňou snažte pravidelne zhovárať o tom, ako sa dieťaťu darí (napríklad každý druhý piatok pred vyučovaním a podobne), ukážte úprimný záujem o dianie v škole, jej postrehy a názory. Pokiaľ to nie je možné, dohodnite si stretnutie i jeho obsah písomne prostredníctvom žiackej knižky.
– Komunikujte otvorene a úprimne.
– Nezabúdajte na triedne schôdzky – je to pre vás nielen príležitosť pozhovárať sa s triednou učiteľkou, ale tiež s ostatnými rodičmi. Možno zistíte, že nielen vaše dieťa má problém s matematikou. Taktiež môžete „kolektívne“ riešiť alebo nájsť riešenie na niektoré problémy. Zároveň sa dozviete o aktuálnom dianí v škole – pripravované krúžky, podujatia, problémy, možnosti ich riešenia a podobne.
– Podporujte učiteľku a ponúknite jej svoju pomoc (napr. pri organizovaní schôdzok rodičov, osláv alebo školských výletov).
Tip MAMA a ja
Zorganizujte spoločný výlet či opekačku v prírode. Detskému kolektívu, učiteľke, ale i rodičom samotným neformálne stretnutie prospeje, utuží kolektív a pomôže „prelomiť ľady“.
Ak to medzi vaším dieťaťom a učiteľkou škrípe…
Čo však robiť, ak horúca láska k učiteľke rýchlo vychladne? Čo podniknúť, ak je škola čoskoro „blbá“, učiteľka „hlúpa“ a dieťa opakuje: „Viac tam nepôjdem!“? Možné problémy s učiteľkou by ste však nemali riešiť za školáka sami.
Známy psychológ Jean Piaget tvrdí: „Ten, kto prezradí dieťaťu riešenie problému, okráda ho o jeho vlastné skúsenosti.“ Nepreberte hnev od dieťaťa a neprivlastňujte si ho. Nemusíte okamžite ani utekať do školy. Najskôr si dieťa vypočujte a pokúste sa chápať, aké pocity ho ovládajú. Nasledujúce rady vám pomôžu podporovať dieťa pri tom, keď sa dostane do problematického vzťahu so svojou učiteľkou.
Ak vaše dieťa cíti, že je k nemu jeho prvá učiteľka nespravodlivá, môžete spor a problémy zvládnuť nasledovne:
· Vypočujte si sťažnosti dieťaťa a pátrajte po presných príčinách a okolnostiach konfliktu.
· Ukážte, že chápete jeho pocity, aj keď s nimi možno nesúhlasíte.
· Nedržte hneď stranu dieťaťu a vyhnite sa predčasnému prerieknutiu viny – napr. „To nebolo od tvojej učiteľky pekné“.
· O pani učiteľke hovorte vždy s rešpektom, aby k nej dieťa nestratilo úctu.
· Pri vhodnej príležitosti dieťaťu rozprávajte, čo sa vám na jeho učiteľke páči.
· Pri vážnych ťažkostiach uskutočnite rozhovor v trojici – vy, dieťa a učiteľka. Takto možno vyriešiť mnohé problémy a nájsť vhodné kompromisy pre všetky zúčastnené strany.
· Majte vždy na zreteli, že aj keď má dieťa problémy s učiteľkou, musí chodiť do školy. Chýbanie na vyučovaní problémy nevyrieši.
· Udržiavajte kontakt s učiteľkou skôr, ako sa vyskytne problém. Zúčastňujte sa školského života do tej miery, ako vám to čas umožňuje. Tak sa dajú vyriešiť možné konflikty oveľa lepšie.
Pokojne pochváľte pani učiteľku vtedy, ak s deťmi urobila niečo pekné. Povedzte jej, čo sa vám na jej spôsobe vyučovania mimoriadne páči.
Učiteľky a učitelia sú tiež len ľudia a majú svoje silné i slabé stránky. Ale v škole sú profesionálmi a vedia, čo robia. Jedno je však isté: Aj oni milujú „svoje“ deti a chcú im zo srdca pomáhať, aby bol ich štart v škole čo najúspešnejší.
Zdroj: mama a ja