Hoci sa sem-tam ešte mihne nejaký ten teplejší dníček, krásne letné počasie sa už skončilo a prichádza čas jesene, následne zimy, čo pre nás, maminy s malými deťmi, znamená menej priestoru na zábavu s deťmi vonku. Ak máte aj vy neposedné, nezbedné deťúrence ako ja a nemôžte s nimi vydržať celý deň doma, keď vonku prší a fúka studený vietor alebo husto sneží, určite rozmýšľate, kam by ste s nimi v tom nepriaznivom počasí šli. A čo takto skúsiť ísť do knižnice?
Možno už dávno navštevujete knižnicu a využívate všetky aktivity, ktoré ponúka, ale ak aj nie, spoznajte pestrú ponuku a prečítajte si o tom, čo všetko sa dá v knižnici robiť. Samozrejme, s deťmi.
Knižnica má svoje čaro
Ja osobne som čaro knižnice spoznala ešte počas štúdia na strednej škole (nemyslím tým len bezduché požičiavanie kníh pre študijné potreby) a nezanevrela som na ňu dokonca ani teraz, keď už mám dve deti.
Chodievam do knižnice pravidelne, jednak to potrebujem kvôli svojej práci a jednak mám rada atmosféru priestorov, zaplnených knihami, z ktorých dýcha vôňa stariny, ale aj novoty. Fascinuje ma množstvo informácií popísaných na nespočetnom množstve strán, viazaných do rôznych tvarov kníh, brožúr, časopisov, poukladaných v regáloch, zatriedených podľa tematiky, začiatočného písmena autora alebo začiatočného písmena názvu knihy. Ale knižnica nie je len o knihách. Vo väčších rozvinutejších mestách môžeme knižnicu kľudne označiť ako centrum voľného času, pretože v jej priestoroch je k dispozícii omnoho viac ako len čítanie a požičiavanie kníh a časopisov: môžeme počúvať hudbu, surfovať na internete, študovať cudzie jazyky, pozerať náučné filmy, vypočuť si prednášku, pozrieť si výstavu kadečoho, prísť na stretnutie so spisovateľmi alebo inými prizvanými hosťami… A vedeli ste, že niektoré knižnice majú dokonca svoj literárny parčík v ktorom sa nachádza aj kútik pre deti. No nie je to fajn, keď je vonku krásne teplučko, sadnúť si na lavičku, prečítať si knihu alebo časopis a decká sa medzitým pohrajú na čerstvom vzduchu.
Detské oddelenie v knižnici
Ako vyzerá oddelenie s detskými knihami, záleží od veľkosti samotnej knižnice, ale aj od veľkosti mesta či obce, kde sa nachádza.
Väčšie knižnice sú zväčša vybavené hracím kútikomm pre najmenšie deti (stolík so stoličkami, hračky, niekde detská šmykľavka, pomôcky na kreslenie…), sú pestrofarebne upravené (v niektorých knižniciach si detské oddelenie môžu zdobiť deti samy), nachádza sa v nich výstavka detských prác, jednoducho povedané, sú lákavo vyzdobené priamo pre deti.
Knižnica deťom ponúka:
– besedy pre deti,
– rozprávkové dopoludnia (deti sa rozprávajú o prečítaných knihách, kreslia námety z rozprávkových kníh na tabuľu, zoznamujú sa s detskými knihami),
– literárne súťaže,
– videprogramy,
– besedy o vybraných prečítaných knihách,
– hudobné oddelenie,
– rôzne sezónne akcie (mikulášsky večierok, Deň detí),
– čítanie pre najmenších,
– predstavovanie nových kníh,
– výtvarné súťaže.
V tomto jesennom období prebiehajú v knižniciach rôzne akcie. Napríklad v Žiline je to 9. ročník medzinárodnej súťaže Tvoríme vlastnú knihu. Téma sa každý rok mení, súťaž je rozdelená do dvoch etáp a štyroch kategórií. V Čadci sa zamerali na Kysucké rozprávkové kráľovstvo, ktorého cieľom je oživiť záujem detí a mládeže o kultúrne pamiatky, krásy, dedičstvo Kysúc, v pezinskej knižnici prebieha literárno – výtvarná súťaž na tému: Pes a mačka – to je večná naháňačka? Nuž a napríklad Prešov koncom septebra čítal rád… Možno aj v tej vašej knižnici je pripravený zaujímavý program, stačí sa informovať.
Tak čo, dostali ste chuť zájsť do knižnice? Tak neváhajte, za pokus to stojí, pretože možno v jej priestoroch sa vaše deti dobre zabavia a vy si možno trošku oddýchnete.
Ilustračné foto: www.sxc.hu