Ako sa rodič dozvie, čo dieťa napísalo do písomky?

Mária Kopčíková 7

Vo fóre sa objavila diskusia, ktorá sa veľmi rýchlo stala pomerne bohatou na názory.

„Trápi ma taká vec, že nedostávame zo školy domov písomky. …Chápem ak to musia archivovať, stačili by mi k nahliadnutiu. Mala som kvôli tomu veľkú debatu so slovenčinárkou aj s riaditeľkou. … Ide mi o to, že sa mi nechce po každej písomke chodiť do školy a nemám chuť si to pozerať v kabinete s učiteľkou za chrbtom. …Je na to nejaký zákon alebo vyhláška?“

Načo je nám dobrá písomka na nahliadnutie?

Zdroj: istockphoto.com

Moje deti chodia do školy šiesty rok. Zatiaľ máme skúsenosti s tromi školami, štátnou, súkromnou i gymnáziom. Zo žiadnej sme písomky domov nedostávali, možno dva razy nejakú „malú“ písomku, či prvé diktáty na podpis.

Nikdy mi ani nenapadlo, že by to malo byť inak, všetky dôležité písomky sme mali na nahliadnutie na rodičovských združeniach, už pripravené na lavici toho ktorého žiaka.

Ak dieťa prinieslo nejakú horšiu známku, tak som sa pýtala, či vie, kde bol problém a postupne sme sa učili, že chyby si treba vypísať, niekam poznačiť, aby sme vedeli, na čo si máme dať neskôr pozor.

Úprimne, nikdy toto pre mňa nebola téma – možno aj preto, že som vedela, že vždy je možnosť ísť na konzultáciu k vyučujúcemu, v prípade pochybností o hodnotení, resp. ak by dieťa malo opakovane nejaké problémy v danom predmete. Našťastie sme nikdy nič podobné neriešili.

Celkom ma zaujalo, s akým nasadením mamina z fóra rieši posielanie písomiek domov, preto som oslovila niekoľko učiteliek – z rôznych typov škôl, aj z regiónov.

Asi vás neprekvapí, že aj ich odpovede a skúsenosti sú rôzne. Výstup je asi taký, že žiadne oficiálne usmernenie k posielaniu či neposielaniu písomiek domov nie je, je to vždy na konkrétnom učiteľovi a je to najmä o komunikácii rodiča s učiteľom.

Veď sa začítajte sami – je fajn poznať pohľad aj z druhej strany, tej učiteľskej.

Zdroj: istockphoto.com

Dávajú sa u vás v škole, dávaš ty osobne žiakom písomky domov – pre rodičov na pozretie, či na podpis?

Svetlana:Ja dávam písomky deťom vždy, rovnako ako ostatní učitelia ako viem. Niekedy je skôr problém, že deti neukážu písomku rodičom, zažila som aj, že ju radšej deti zničili. Vtedy som radšej rodičom napísala mail, že posielam po deťoch písomku a žiakom som zdôraznila, že rodičia si ju budú pýtať. V problematických prípadoch si ju treba radšej nakopírovať.Pri dôležitých písomkách sa u nás osvedčilo vyžiadať od rodičov mailom podpis písomky, ktorú deti dostanú domov.“

Darina: „U nás v škole máme žiakov nad 15 rokov, takže dávame písomky k nahliadnutiu im a potom ich odkladáme, v prípade, že rodič príde so sťažnosťou, sme pripravení mu písomku ukázať, ale domov im ich nedávame. Keby sme ich nechali žiakom, zahodia a môžu oklamať. Je to ale individuálne“

Miriam: „Písomky domov nedávam, žiaci si ich môžu odfotiť, predpísané písomné práce sa archivujú. Písomky nedávam deťom kvôli tomu, že rodič sa príde informovať na známky a chce vedieť začo, a ak ti dieťa nevráti písomku, nemáš mu ako ukázať za čo si mu dala známku. Dieťa tú písomku stratí, nechce ukázať rodičom. Mnohí rodičia usúdia, že dosť tam toho napísal a hodnotenie nie je objektívne, ale rodič nevie posúdiť, či odpovedalo dieťa na to čo malo. O odbornosti ani nehovorím.“

Alena: „Ja osobne dávam písomky domov, ale deti mi ich na druhý deň nosia, lebo to potrebujem mať založené. Ale keď sa stane, že žiak mi opakovane neprinesie písomku vtedy kedy má, tak mu ju nedávam.“

Jana: „Dávala som kontrolné diktáty na podpis, iba ja a jedna kolegyňa, ostatné kolegyne nie, ale prestala som s tým.“

Zdroj: istockphoto.com

Máte na to na škole nejaký všeobecný úzus – alebo je to na rozhodnutí toho ktorého učiteľa?

Svetlana: „Všeobecné nariadenie nemáme, je to na učiteľoch, ale v prípade, že chce rodič prácu vidieť, dostane ju okamžite.“

Galina: „Je to o dobrej vôli učiteľa, aj rodiča sa slušne spýtať, či by mohol písomku vidieť. Archivovať sa podľa zákona musia len rozdielové skúšky, maturitné písomky:“

Alena: „Čo sa týka noriem, alebo školského poriadku, alebo metodického pokynu na posielanie písomiek, je to na učiteľovi, nie je nato žiaden oficiálny príkaz. Ale učiteľ musí ukázať rodičovi písomku, pokiaľ príde za ním do školy. Pokiaľ si ju vyžiada od učiteľa poslať po žiakovi, to nemusí. Rodič musí prísť osobne.“ 

Príde ti zmysluplné, aby písomky deti nosili domov?

Svetlana: „Pre niektorých rodičov je veľmi dôležitý pocit kontroly nad situáciou a chcú vedieť, čo vlastne bolo v písomke a čo ich dieťa napísalo. Podľa mňa je o to skôr o rodičoch, nakoľko je pre nich nevyhnutný pocit kontroly.“

Alexandra:  „Samozrejme, veď nech vie, čo sa má doučiť. Výnimka – ak chce, aby si chýbajúci žiaci test dopísali a nevedeli presne znenia, nechá si testy u seba – a rozdá potom… neskôr… ale inak prečo nie? Tají niečo učiteľ? Zle opravené písomky? Zlé zadania otázok?“

Zdroj: istockphoto.com

Jana: „Usudzujem podľa reakcie žiakov: časť si napríklad vypíše chyby a informuje rodičov – tí zodpovední. Tí ostatní nemajú, podľa môjho názoru, impulz od rodičov, dôležitá je pre nich iba známka. Krátke 10- a 15-minútovky by som domov nedávala, veľké písomky áno. ALE: treba si uvedomiť, že 90 % skúšania sa odohráva písomnou formou. Je priam nemožné, aby sa takto domov posielali všetky písomky a zo všetkých predmetov, keď je povinnosť ich v škole zhromažďovať celý školský rok ako podklad na klasifikáciu. Keby si ich deti mohli nechať doma – OK, v pohode. Ale keď to dám domov, 10 minút z  ďalšej hodiny venujem kompletizácii vrátených prác – a vždy je časť zabudnutých. Čiže takáto “služba rodičom” je neefektívna a pre veľkú časť rodičov aj nedôležitá, nevyžadujú ju. Tí starostliví majú kedykoľvek možnosť prísť za vyučujúcim si písomku pozrieť – a, samozrejme, potom štvrťročné a polročné konzultácie…“

Čo by si odkázala rodičom, ktorým vadí, že písomky domov nedostanú?

Svetlana: „Rodičom, ktorým vadí, že písomky nevidia odporúčam len pýtať si ich stále dokola a naučiť učiteľov, že písomky nie sú tajné, prípadne sa pýtať vedenia školy, ako to vlastne je.“

Galina: „Keď je učiteľ normálny a rodič tak isto, tak nevidím problém, prečo by tú písomku nemohol dostať? Ešet mi ale napadá, že učitelia majú každý rok asi tie isté písomky a v dnešnej dobe internetu nie je problém to odfotiť a dať na web. Všetci ďalší žiaci si to potom môžu doma pripraviť, lebo im to starší žiaci oznámia vopred.“

Alexandra: „Nech idú za vyučujúcou sa pýtať – každý vyučujúci má konzultačné hodiny presne na toto. Je lepšie si veci vysvetliť, ako konšpirovať. Ako inak majú rodičia vedieť, čo bolo dobre a čo zle?“

Alena: „Podľa mňa sú to často rodičia žiakov, ktorí majú problémy s vyučovaním. Takým by som odporučila hľadať riešenie spolu s učiteľkou a rozumne sa dohodnúť.“

Jana: „Nech venujú svoj čas ceste do školy, bude to efektívnejšie, ako keď učiteľ venuje čas vydávaniu a spätnému vyberaniu písomiek an block. Ešte mi napadá perlička týkajúca sa slohových prác: pri chúlostivých témach napríklad v úvahe, keď si žiak nepraje, aby jeho prácu čítal rodič, mali by sme na to brať ohľad – aspoň tak mi bolo povedané.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Zatial mam len prvaka a zatial velmi pisomky nemali (nastastie), ale kedze je ADHD, tak ma asi v buducnosti bude zaujimat, ze co v pisomke stvaral. Mam vsak problem chodit osobne za ucitelkou cez konzultacne hodiny, ktore mava od 14:00 do 15:00, co je v case, ked moj zamestnavatel vyzaduje, aby som bola v praci. Mam si na to zobrat dovolenku? Rolleyes

  2. Zatial mam len prvaka a zatial velmi pisomky nemali (nastastie), ale kedze je ADHD, tak ma asi v buducnosti bude zaujimat, ze co v pisomke stvaral. Mam vsak problem chodit osobne za ucitelkou cez konzultacne hodiny, ktore mava od 14:00 do 15:00, co je v case, ked moj zamestnavatel vyzaduje, aby som bola v praci. Mam si na to zobrat dovolenku? Rolleyes

  3. Aj my mame ADHDaka, takze ano, viem. Je uz stvrtak. On si skutocne nepamata, z coho pisali a uz vobec nie, ake mal chyby.

    Pisomky obcas ucitelka posle , vacsinou vsak nie. Tie “velke” mame aj my k nahliadnutiu na rodicku, ale to uz je vacsinou “po funuse”. Keby mali bezne pisomky v zosite, tak si to mrkneme a vybavene. Aj decko by vedelo, v com treba doucit. Ale vacsinu testov nasi pisu na predtlacene papiere a tie sa nam neodstanu. Az na vynimky. A raz sa mi dokonca stalo, ze takyto maly test doniesol domov opraveny, poskrtany cervenou a az ja som zistila, ze ucitelka sa v oprave viac krat pomylila. Dala som mu to nazad so slovami, ze nech jej to povie. Neobstal. Tak som dalsi den sla ja. Povedala ze ano, dobre, ze mam pravdu, ze sa pomylila, ze stalo sa a ze nech jej to ukaze na dalsi den. Zase neobstal, jeho odpinkla. Tak som sla zas. A potom zas. Opravila to predo mnou a opravila mu aj znamku (z dvojky na jednotku). Ale kvoli tomu som musela ist 3 krat do skoly!!!

  4. Aj my mame ADHDaka, takze ano, viem. Je uz stvrtak. On si skutocne nepamata, z coho pisali a uz vobec nie, ake mal chyby.

    Pisomky obcas ucitelka posle , vacsinou vsak nie. Tie “velke” mame aj my k nahliadnutiu na rodicku, ale to uz je vacsinou “po funuse”. Keby mali bezne pisomky v zosite, tak si to mrkneme a vybavene. Aj decko by vedelo, v com treba doucit. Ale vacsinu testov nasi pisu na predtlacene papiere a tie sa nam neodstanu. Az na vynimky. A raz sa mi dokonca stalo, ze takyto maly test doniesol domov opraveny, poskrtany cervenou a az ja som zistila, ze ucitelka sa v oprave viac krat pomylila. Dala som mu to nazad so slovami, ze nech jej to povie. Neobstal. Tak som dalsi den sla ja. Povedala ze ano, dobre, ze mam pravdu, ze sa pomylila, ze stalo sa a ze nech jej to ukaze na dalsi den. Zase neobstal, jeho odpinkla. Tak som sla zas. A potom zas. Opravila to predo mnou a opravila mu aj znamku (z dvojky na jednotku). Ale kvoli tomu som musela ist 3 krat do skoly!!!

  5. Tie písomky sú naozaj dôležité, lebo presne ukážu, kde má syn medzery.

    Keď sa ti medzery nevyplnia, potom sa to vráti ako bumerang, ked preberajú ťažšie učivo.

    Potom už je neskoro základy dobiehať, určite by sa mali písomky nosiť domov, aby rodiť vedel, čo má dieťa doučiť.

    Odkedy sme kúpili deťom inteligentné učebnice smartbooks, už presne vieme, čo im ako ide alebo nejde. To je základ úspechu.

    V tých smartbooks sa to navyše aj doučia…

  6. Tie písomky sú naozaj dôležité, lebo presne ukážu, kde má syn medzery.

    Keď sa ti medzery nevyplnia, potom sa to vráti ako bumerang, ked preberajú ťažšie učivo.

    Potom už je neskoro základy dobiehať, určite by sa mali písomky nosiť domov, aby rodiť vedel, čo má dieťa doučiť.

    Odkedy sme kúpili deťom inteligentné učebnice smartbooks, už presne vieme, čo im ako ide alebo nejde. To je základ úspechu.

    V tých smartbooks sa to navyše aj doučia…

Pridaj komentár