Dokážete si vybaviť spomienky z predškolského veku? Ak nie, nemusíte sa ničoho obávať. Súvisí to totiž s tým, že deti do šiesteho roku jednoducho viac zabúdajú.
Podľa vedcov z Harvardskej univerzity, deti do veku šiestich mesiacov si dokážu zapamätať udalosti staré maximálne dvadsaťštyri hodín.
Obdobie pamätať si zážitky z jedného dňa sa postupne predlžuje na dĺžku jedného mesiaca, čo dokáže dieťa vo veku deviatich mesiacov .
Schopnosť formovať svoje spomienky totiž závisí od štruktúr v mozgu, ktoré sa vyvíjajú medzi šiestym a osemnástym mesiacom života. Hlavnou časťou pamäte je krátkodobá pamäť, tá umožňuje vybavovať si zážitky v rámci dní a týždňov. Neskôr dochádza k rozvoju aj dlhodobej pamäti, ktorá ukladá spomienky v rámci niekoľkých mesiacov či natrvalo.
Pamäťová stopa Častá manipulácia s predmetmi vedie k vytvoreniu pamäťovej stopy, ktorá sa opakovaním zintenzívňuje. Niektoré činnosti sa vďaka stálej hre vryjú do pamäte a neskôr sú vykonávané už automaticky, napríklad také bicyklovanie, plávanie či korčuľovanie. Pre rozvoj mozgu je najdôležitejšia stimulácia, prísun informácií a rôzne činnosti podporujúce duševný vývoj dieťaťa.
Hry na pamäť Ideálnym spôsobom, ako detskú pamäť pomaly rozvíjať, sú stolové hry. S deťmi môžete vyskúšať puzzle a vynikajúce je aj pexeso, pri ktorom si musia pamätať obrázky a určiť ich správne miesto. Zároveň by ste mali vyberať hry, v ktorých hrajú veľkú rolu farby. Vďaka nim deti ľahšie rozpoznávajú a pamätajú si.
Pre deti od 4 rokov môže byť vhodná hra Memo Match , v ktorej treba odkrývať doštičky na ktorých sú zobrazené vtáčiky. Vyhráva ten, kto ako prvý trikrát odkryje štyri doštičky, na ktorých majú vtáčiky rovnakú chocholku, zobák, oči a nožičky.
„Staršie deti určite zaujme hra pre bystré hlavičky Findnix , ktorej cieľom je preveriť pozornosť. Veselá húsenička s kamarátmi vyvádzajú na farebných kartičkách a cieľom hry je určiť, na ktorom predmete sa usadia. Len ten, kto m á prehľad a p ozorne hru sleduje vie, aký tvar a farbu má pozadie na karte“ , dopĺňa Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha .
Pamäť aj matematika Pokiaľ chcete deťom okrem pamäte precvičiť aj matematiku, je pre vás ideálna hra Numerabis . Na doštičkách sú namiesto obrázkov zobrazené čísla. Akú matematickú úlohu budú hráči riešiť, zistia po hodení dvoch hracích kociek. K správnemu vyriešeniu úloh je potom potrebné odkryť dve, niekedy až tri doštičky.
Na cvičenie pamäti pomáha dokonca aj strava. Niektoré štúdie dokazujú, že deti, ktoré neraňajkujú majú horší prospech, sú nepozorné a ťažšie sa učia. Doprajte im preto na raňajky ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo či obľúbené cereálie.
Loading...