V družine – v školskom klube detí – by sa deti mali venovať aj príprave do školy. Režim v klube je však voľnejší a je tu tiež priestor na to, aby príprava na vyučovanie bola zaujímavá a hravá.
Ponúkame vám niekoľko rôznych typov hier, pri ktorých sa deti môžu zabaviť, uvoľniť sa, oddýchnuť si, zlepšiť si pamäť, pozornosť, koncentráciu, trochu sa pohýbať, ponaťahovať a zažiť príjemný čas.
Stoličkový tanec
Deti sa postavia pred stoličky poukladané do kruhu. Kým hrá hudba, deti sa voľne pohybujú – tancujú alebo chodia okolo stoličiek. Keď hudba stíchne, musia si čo najrýchlejšie sadnúť. Hra sa opakuje, počet stoličiek sa znižuje, až kým neostane iba jedna stolička.
Namiesto hudby môžu deti aj spievať a rýchlo si sadnú, keď vychovávateľka zatlieska. Hrá sa dá obmieňať. Napríklad deti chodia okolo stoličiek a keď sa povie „späť,“ musia zmeniť smer chôdze. Dajú sa používať rôzne povely, napríklad výskok, roztiahnite ruky, zapískajte, zakričte hurá, atď.
Aké iné zábavné hry sa dajú hrať so stoličkami? Prečítajte si tiež 6 zábavných hier pre deti so stoličkami.
Balóny (hra vhodná na oslavy a karnevaly)
Deti musia čo najdlhšie držať balón nad zemou, ale nie len tak hocijako – treba si dať ruky za chrbát a bez pomoci rúk udržať balón čo najdlhšie vo vzduchu.
Mohlo by vás zaujímať aj: 5 hier na karneval alebo oslavu
Indické preteky
Indické ženy nosia džbány na hlave. S deťmi vyskúšajte obmenu – noste na hlave knihu. Prejdite krížom cez miestnosť, potom si sadnite, postavte sa, prejdite cez nejakú prekážku.
Dotyková „kimovka“
Potrebujete nepriehľadný sáčok, do ktorého vložíte napr.: lietadielko z kinder vajca, fľaštičku tušu, strúhadlo, lepidlo v tyčinke, fixku … postačí 5 – 7 predmetov.
Dieťaťu podáte vrecko do ruky a počas 3 – 4 minút sa snaží hmatom zistiť, čo je jeho obsahom. Potom hovorí nahlas, čo si myslí, že tam bolo a my postupne vyťahujeme veci von a porovnávame s tipmi dieťaťa. Môžete urobiť viac vreciek pre viac detí alebo jedno vrecko postupne dostane do rúk každé dieťa.
Kimovky (Kimove hry) sú zamerané na zlepšenie koncentrácie pozornosti, na sústredenosť. Okrem dotykovej hry môžete skúsiť aj alternatívu:
Zraková „kimovka“
Potrebujete 10 – 30 (podľa veku dieťaťa) malých predmetov typu pero, guma, kameň, kocka z lega, postavička z kinderka, minca, šnúrka, korálka, kľúč, zápalky, figúrka z človeče nehnevaj sa, vreckovka a pod.
Úlohou je zapamätať si čo najväčší počet predmetov. Predmety položíme na stôl alebo na zem. Deti majú 1 – 2 minúty na to, aby si predmety obzerali. Potom predmety zakryjeme a deti musia predmety, ktoré si zapamätali, povedať (spísať na papier).
Viac Kimových hier nájdete v článku: Hry na pamäť a pozornosť.
Sluchové hádanky
Deti sú otočené chrbtom a snažia sa hádať, k čomu prináleží zvuk – zvoníme, klopkáme a pod. predmetmi, ktoré vydávajú zvuky (napr. kľúče, noviny, sklenený predmet).
Stratila sa šatka
Deti sedia v kruhu. Každý má svoje číslo, ktoré si musí zapamätať. Hra sa hrá tak, že niekto povie: „Stratila sa šatka, má ju číslo 5.“ Dieťa, ktoré má číslo 5, musí rýchlo povedať: „Ja ju nemám, má ju číslo 1.“ Vypadáva ten, kto nezareaguje včas alebo sa pomýli.
Písmenková hra
Deti sedia v kruhu. Jedno dieťa povie slovo, napríklad dom. Slovo končí na písmeno m. Dieťa, ktoré sedí vedľa neho, musí vymyslieť slovo na „m.“ A tak si posúvajú a vymýšľajú slová dokola – more – električka – auto – obed. Slová sa nesmú opakovať. Vypadáva ten, kto nevymyslí nové slovo.
Hra Stop
Deti trénujú hlavne postreh a rozvíjajú sústredenosť. Vychovávateľka číta rozprávku, príbeh, báseň. Určí slovo, ktoré musia deti sledovať. Ak ho počujú, kričia STOP. Potom číta ďalej ten žiak, ktorý zakričal ako prvý. Napr. O perníkovej chalúpke – slovo „ježibaba“.
Hra Chodím si po svete
Dospelý povie: „Chodím si po svete, chodím a hľadám niečo oranžové!“ Deti majú za úlohu spomenúť si na čo najviac oranžových vecí, napr. pomaranč, tekvica, slnko … Ďalšími hľadanými vecami môže byť niečo kyslé/veľké/drsné/okrúhle/lietajúce/chlpaté/z papiera… alebo domáce viera/ovocie/nábytok/vták/farba/nápoj/strom/červený kvet/štipľavá zeleninu, atď.
Na sochy
Na hudbu deti ľubovoľne tancujú, využívajú priestor a v momente, keď hudba prestane hrať, deti zastanú a ostanú v polohe ako socha. Kto sa pohne a nevydrží stáť nehybne, vypadáva z hry.
moje deti maju v družine aj hračky, rozne stavebnice, aj obriu stavebnicu tehličky