Povinná školská dochádzka, keď dieťa žije v zahraničí

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Ak má dieťa trvalý pobyt na území Slovenska a je vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky, t. j. vo veku 6 až 16 rokov, má povinnosť plniť povinnú školskú dochádzku v škole na území SR. To sa týka aj detí, ktoré žijú dlhodobo v zahraničí. Občianstvo dieťaťa, resp. občianstvo rodičov a ich trvalý pobyt sa pri tejto otázke nezohľaduje. Ako sa plní povinná školská dochádzka, keď dieťa žije v zahraničí? Musí rodič dieťa zapísať do školy na Slovensku? Musí dieťa robiť na Slovensku komisonálne skúšky, keď študuje v zahraničí?

Povinná školská dochádzka, keď dieťa žije v zahraničí
Shutterstock

Plnenie povinnej školskej dochádzky v zahraničí

Povinná školská dochádzka (PŠD) sa plní v základných školách, v stredných školách a v školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Výnimky ustanovuje školský zákon.

Ak má žiak trvalý pobyt v SR, môže plniť PŠD v SR dennou formou štúdia alebo formou individuálneho vzdelávania. Vzdelávanie v školách mimo územia SR patrí medzi formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky.

Zápis do školy, keď dieťa žije v zahraničí

Každý rodič, ktorého dieťa dovŕši 6 rokov veku k 31. augustu v príslušnom kalendárnom roku (vrátane) a má trvalý pobyt na Slovensku, má povinnosť prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. A to bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť alebo nie.

Rovnako sa táto povinnosť týka aj dieťaťa, ktoré v aktuálnom školskom roku nenavštevuje materskú školu alebo zariadenie predprimárneho vzdelávania.

Zápis sa koná od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku.

Kmeňová škola a vzdelávanie v zahraničí

Žiak plní povinnú školskú dochádzku v tzv. spádovej základnej škole. Ide o školu v školskom obvode, v ktorom má dieťa trvalý pobyt. Uvedené platí, ak rodič dieťaťu nevyberie inú základnú školu.

Škola, ktorej riaditeľ školy vydal rozhodnutie o prijatí žiaka, je kmeňová škola žiaka.

Pokiaľ má rodič záujem, aby jeho dieťa navštevovalo školu v zahraničí, môže písomne požiadať riaditeľa kmeňovej školy o povolenie na:

  • vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky (§ 23 písm. b) školského zákona),
  • vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu, ak zastupiteľský úrad iného štátu oznámil ministerstvu školstva, že vydal súhlas na zriadenie školy, ktorá sa nevedie v sieti škôl a školských zariadení podľa osobitného predpisu (§ 23 písm. c) školského zákona), alebo
  • individuálne vzdelávanie v zahraničí (§ 23 písm. e) školského zákona).

Žiadosť o povolenie vzdelávania mimo územia SR a rozhodnutie riaditeľa ZŠ

V žiadosti o povolenie vzdelávania mimo územia SR rodič uvádza:

  • meno, priezvisko a bydlisko žiaka,
  • rodné číslo žiaka,
  • adresu bydliska v zahraničí a
  • názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa

Riaditeľ kmeňovej školy vydá rozhodnutie o povolení plniť školskú dochádzku mimo územia SR s určením dátumu začiatku povolenia plniť školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky. V odôvodnení rozhodnutia ministerstvo odporúča uviesť, že rozhodnutie o povolení plniť školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky stráca účinnosť dňom pokračovania plnenia školskej dochádzky v kmeňovej škole v SR.

Kmeňová škola poskytuje žiakovi, na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka, učebnice a pracovné zošity. Kmeňová škola žiakovi neposkytuje učebné texty.

Doklad, že žiak navštevuje školu v zahraničí

Zákonný zástupca žiaka do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu v zahraničí. Rodič predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní v škole mimo územia SR.

Ak rodič nepredloží príslušný doklad v danej lehote, kmeňová škola začne evidovať dochádzku žiaka ako neospravedlnenú absenciu, kým rodič nepreukáže riadne plnenie povinnej školskej dochádzky. Nesplnenie tejto povinnosti znamená aj zanedbávanie povinnej školskej dochádzky, ktorú riaditeľ kmeňovej školy musí nahlásiť obci, v ktorej má žiak trvalý pobyt.

Prečítajte si aj:

Komisionálne skúšky a štúdium v zahraničí

Podľa školského zákona môže žiak, ktorý vykonáva osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky na škole v zahraničí, na základe žiadosti zákonného zástupcu vykonať komisionálne skúšky. V žiadosti zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať. Nemusí ich robiť každý rok.

Ak však žiak nepožiada o vykonanie komisionálnych skúšok, vykoná komisionálne skúšky po ukončení osobitného spôsobu plnenia
školskej dochádzky. Podľa výsledkov komisionálnych skúšok riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka.

Prečítajte si aj:

Kedy netreba žiadať o komisionálne skúšky, keď dieťa žije v zahraničí

Ak ide o žiaka, ktorý

  • absolvoval aj ukončil PŠD v zahraničí,
  • získal nižšie stredné vzdelanie a
  • má záujem pokračovať v štúdiu na strednej škole v Slovenskej republike

nekoná KS v základnej škole, ale je potrebné požiadať okresný úrad v sídle kraja o uznanie dokladu o vzdelaní vydaného školou v zahraničí.

Ak žiak

  • ukončí osobitný spôsob plnenia PŠD v zahraničí,
  • pokračuje v ďalšom ročníku na území Slovenskej republiky (napr. 5. až 7. ročník základnej školy plnil PŠD v zahraničí, ale ďalší ročník bude navštevovať v kmeňovej základnej škole v SR) a
  • nepožiadal o vykonanie KS podľa školského zákona,

nie je potrebné predkladať žiadosť o vykonanie KS zákonným zástupcom žiaka alebo plnoletým žiakom. Pretože povinnosť vykonať skúšku „po ukončení“ osobitného spôsobu plnenia PŠD vyplýva priamo zo zákona.

Podľa výsledkov KS riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka. Žiak môže byť zaradený do ročníka, v ktorom bol zaradený v zahraničí, ale môže byť zaradený aj o ročník nižšie alebo vyššie.

Vysvedčenie zo zahraničia a komisionálne skúšky

Na účely vykonania KS sa odporúča, aby zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak doručil riaditeľovi kmeňovej školy kópiu posledného vysvedčenia najneskôr do dvoch týždňov od ukončenia osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky. Zákonný zástupca žiaka zabezpečí jeho úradný preklad do slovenského jazyka.

Riaditeľ kmeňovej školy, na základe predloženého vysvedčenia porovná vyučovacie predmety školy v zahraničí s učebným plánom kmeňovej školy a na základe tohto porovnania určí:

  • termín konania KS (najneskôr 15 dní pred konaním KS),
  • obsah KS na základe vzdelávacích štandardov z vyučovacích predmetov alebo časti predmetov, ktoré neboli súčasťou vzdelávacieho programu školy v zahraničí, napr. slovenský jazyk a literatúra, vlastiveda, geografia – časť o SR, dejepis – zameranie nahistóriu Slovenska, jazyk národnostnej menšiny a literatúra a slovenský jazyk a slovenská literatúra alebo slovenský jazyk a literatúra v školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny,
  • rozsah KS a
  • formu KS; v rámci určenia formy môže ísť o dištančnú formu alebo prezenčnú formu. Vykonanie dištančnej formy KS ministerstvo odporúča zo závažných dôvodov, najmä z dôvodu sťaženej dostupnosti ku kmeňovej škole, a to po dohode zákonného zástupcu žiaka alebo plnoletého žiaka s riaditeľom kmeňovej školy.

V jeden deň môže žiak vykonať KS najviac z dvoch predmetov.

Komisonálna skúška podľa ročníkov, keď dieťa žije v zahraničí

Komisonálna skúška sa vykonáva za ročník uvedený na vysvedčení zo školy v zahraničí. Ak sa žiak vrátil do kmeňovej školy po ukončení plnenia školskej dochádzky v zahraničí s vysvedčením napr. za 8. ročník, KS overuje plnenie vzdelávacích štandardov daného predmetu 8. ročníka, aj keď žiak nevykonal KS za predchádzajúce ročníky. V žiadosti môže zákonný zástupca alebo plnoletý žiak uviesť aj iné ročníky, za ktoré chce KS vykonať.

Ak vyučovací predmet (alebo jeho časť, tematický okruh) žiak neabsolvoval v škole v zahraničí a v učebnom pláne kmeňovej školy je „nižšie“ ako v ročníku, v ktorom žiak vykonáva KS, môže riaditeľ kmeňovej školy rozhodnúť o vykonaní KS aj z tohto vyučovacieho predmetu alebo jeho časti (napr. geografia sa v kmeňovej škole vyučuje len do 7. ročníka a žiak vykonáva KS v 8. ročníku).

Rodič na komisionálnych skúškach

Na KS môže byť prítomný zákonný zástupca žiaka, ktorý ale nesmie zasahovať do jej priebehu.

Vysvedčenie po komisionálnych skúškach

Po vykonaní KS vydá kmeňová škola vysvedčenie s uvedením hodnotenia len v predmete/predmetoch, z ktorých žiak vykonal KS.

V doložke vysvedčenia sa uvádza

  • Žiak je na tomto vysvedčení hodnotený z predmetov, z ktorých nebol hodnotený na vysvedčení vydanom v školskom roku … školou … za … ročník.“
  • Ak je vysvedčenie vydané za posledný ročník vzdelávacieho programu pre prvý stupeň základnej školy, žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie aj: „Žiak získal primárne vzdelanie.“
  • Ak je vysvedčenie vydané za posledný ročník vzdelávacieho programu pre druhý stupeň základnej školy alebo po ukončení 1. ročníka päťročného vzdelávacieho programu strednej školy, do ktorého bol prijatý po ukončení 8. ročníka, alebo 4. ročníka osemročného vzdelávacieho programu strednej školy, žiak získa nižšie stredné vzdelanie poskytované základnou alebo strednou školou. Na vysvedčení sa do doložky uvedie aj: „Žiak získal nižšie stredné vzdelanie.“
  • Na konci ročníka, v ktorom žiak splnil PŠD, sa v doložke uvedie: „Žiak splnil povinnú školskú dochádzku.“

Návrat žiaka do kmeňovej školy

Pri návrate zo zahraničia v priebehu PŠD (po ukončení osobitného spôsobu PŠD) vykoná žiak KS. Podľa výsledkov KS riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka. Zohľadňuje však jeho vek a iné doterajšie vzdelávacie prostredie. Vhodné býva zaradiť žiaka do ročníka, do ktorého podľa veku patrí.

Ak žiak neovláda dostatočne slovenský jazyk, riaditeľ školy vypracuje plán na podporu rozvoja jeho jazykových zručností. Podieľať by sa na ňom mal aj učiteľ slovenského jazyka, školský psychológo, školský špeciálny pedagóg. Za účasti rodiča. Plán môže zahŕňať doučovanie učiteľom, doučovanie spolužiakmi, účasť na krúžku danej tematiky a pod.).

Ak žiak po dlhodobom pobyte v zahraničí neovláda dostatočne slovenčinu, odporúča sa počas 2 hodnotiacich období urobiť hodnotenie slovne. Alebo iba vyjadrením „absolvoval.“ A v ďalších dvoch hodnotiacich obdobiach použiť miernejšie kritériá, ak ešte žiak neovláda slovenčinu dostatočne.

Ministerstvo odporúča riaditeľom ZŠ, ak o to rodičia požiadajú, o umožnenie vzdelávania žiaka podľa individuálneho učebného
plánu.

zdroj: minedu.sk

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár