Roboti z lega.

Mária Kopčíková 6

Lego snáď pozná každý. Veľa z našich detí pri ňom trávi nekonečné hodiny. Neviem aká je vaša skúsenosť, ale moje dve deti lego milujú. Ja ako dieťa som sa po žiadne nedopracovala a keď deti prišli do veku, že by nejakú stavebničku schosnovali, tak som rozmýšľala, či lego je tá správna cesta, v akom veku a aké … Po pár rokoch musím uznať, že niekedy mi ostane rozum stáť, čo z neho všetko vytvoria, skombinujú, aké možnosti ponúka.

Okrem klasických kociek a rôzneho príslušenstva však lego poskytuje možnosti stavať roboty. Napríklad aj takého, čo sám poskladá Rubikovu kocku.

Dokonca v stavaní robotov existuje medzinárodná súťaž, FIRST LEGO League a už tretí rok sa s ňou môžeme stretnúť aj na Slovensku.

First Lego League

Je to najväčšia robotická súťaž pre ZŠ. Každý rok sú zadané nové úlohy a deti sa vo svojich triedach/kluboch pripravujú v tímoch – postavia a naprogramujú roboty a trénujú na súťaž. Súťaž spočíva v turnaji, kde deti štartujú svoje prinesené roboty na ihrisku FLL. Roboty plnia na ihrisku rôzne úlohy, za ktoré zbierajú body.

Okrem súťažného turnaja na ihrisku tímy vždy riešia aj tzv. výskumnú úlohu vo svojom okolí/prostredí, ktorú konzultujú s odborníkmi z praxe a prezentujú porote rozhodcov na turnaji. Všetky tieto aktivity vedú mladých ľudí ku vzdelávaniu hrou a vlastnou skúsenosťou.

Kto prišiel s myšlienkou na Slovensko?

Na to som sa spýtala pána Stanislava Čekovského zo spoločnosti Anasoft.

„Hlavný podiel na realizácii súťaže má Mgr. Pavel Petrovič, PhD z Fakulty matematiky fyziky a informatiky UK v Bratislave, ktorý bol hlavným organizátorom predošlých ročníkov spolu so združením robotika.sk.“ 

O uplynulých dvoch ročníkoch pán Čekovský hovorí, že mali vysokú odbornú a organizačnú úroveň. V minulom roku sa na obvodnej úrovni súťažilo okrem Bratislavy aj v Košiciach a počet súťažiacich tímov sa viac ako zdvojnásobil.

Od tohto roku prebral organizačnú i administratívnu časť súťaže  Nadačný fond MyšLienka. Pre ročníky 2010 a 2011 sa počíta s obvodným kolom tiež v Banskej Bystrici. Výzvou pre organizátora je kvalifikačné kolo tímov z Čiech, Maďarska, Poľska a Slovenska.

Prínos pre deti i dospelých

Účastníkmi môžu byť mladí ľudia vo veku 10 – 16 rokov. S. Čekovský vidí veľké pozitívum v tom, že tí ,ktorí s týmto systémom pracujú, sú nútení opustiť svet bezduchého vysedávania pred počítačom a vstúpiť do reálnejšieho sveta, kde platia zákony klasickej fyziky.

Paradoxne sa to deje práve prostredníctvom počítača. Hovorí: „LEGO Mindstorms NXT obsahuje tri veľmi presné krokové motory a rôzne čidlá (zvukové, svetelné, ultrazvukové, dotykové, farebné..), prostredníctvom ktorých sa otvárajú obrovské možnosti aplikácii pri stavbe robotov. V spojení s tradičnými prvkami slávnej stavebnice LEGO nenásilnou formou objasňuje základné pravidlá mechaniky a fyziky. Podľa mojich skúseností u súčasných detí  a teenegerov sú tieto vedomosti na žalostne nízkej úrovni.“

Svetový boom okolo tohto systému prerastá do úžasných aplikácii, kedy NXT roboty riešia zložité mechanické a technické úlohy, dokonca sa uplatňujú v reálnom živote.

Prínosom súťaže FLL je okrem sprostredkovania takmer všetkých základných  technických znalostí aj výrazná podpora spolupráce,  koordinácie a kreativity zúčastnených tímov.

Jednotlivcom, pre ktorých je konštrukcia a programovanie robota slabšou stránkou, vytvára výrazné možnosti stať sa nenahraditeľnou súčasťou tímu. Najväčšiu šancu uspieť majú preto zmiešané tímy, ktoré najviac preukážu svoje schopnosti nielen v riešení úlohy samotnej, ale aj prezentácii svojich výsledkov a demonštrovaní tímovosti.

„Podľa mňa je práve tento fakt hlavným prínosom FLL. Práve skĺbenie rôznych názorov a hlavne prezentácia výsledkov je jednou z najslabších stránok našej spoločnosti“ dodáva Čekovský.

Tréner – vedúci

Nadchnúť pre súťaženie v FLL deti je pomerne ľahké. Kľúčovou osobou je tréner – dospelák. Musí to byť nadšenec, ktorý chce a vie komunikovať s teenagermi, venovať im kus svojho voľného času, možno podporiť takto svoje dieťa…

Práca súvisiaca s programovaním robota je vďaka použitým nástrojom jednoduchá a lego každý pozná. Tréner nemusí byť odborník cez počítače. Nie sú na škodu základné znalosti algoritmov, ale naozaj na tej najjednoduchšej. „Z časového hľadiska postačuje venovať tímu dve hodiny týždenne, naše skúsenosti sú však také, že príprava v dobrom slova zmysle pohltí aj trénera aj tím a venujú jej väčší časový priestor“ hovorí S. Čekovský.

Najdôležitejší je skutočne záujem a ochota pre odrastajúce deti niečo urobiť. Pán Čekovský hovorí: „dosť ma zaráža že pre organizovanie akcií pre deti nižšieho veku, kedy je ich hodnotová vnímavosť na nižšej úrovni sú dospelí ochotní „položiť život“ . Pri deťoch nad 10 rokov  tento záujem náhle klesá a väčšina iniciatívy sa prenecháva na naše zdecimované školstvo. Myslím, že aj práca s touto vekovou kategóriou je veľmi dôležitá. Nepredpokladali sme, že keď vytvoríme podmienky pre rozšírenie FLL na Slovensko bude práve záujem dospelých trénerov najväčším kameňom úrazu.“

Ako sa do súťaže zapojiť?

  • nájdete si trénera tímu, – dospelá osoba, ktorá vás bude pripravovať na súťaž
  • tréner vás zaregistruje, ostatné sa dozviete z informácií, ktoré nájdete na stránke www.fll.sk
  • prihlásiť sa môžete od začiatku marca až do konca septembra, ale odporúčame sa prihlásiť čo najskôr, aby ste dostali ihrisko a zadanie úlohy načas
  • zapojiť sa môžu školy, centrá voľného času, kluby, ale aj firmy – zvlášť tento rok pozývame firemné tímy tvorené deťmi a priateľmi zamestnancov podporujúcich firiem!

Koľko to stojí?

Tímy, ktoré sa zapoja do FLL musia počítať s nasledujúcimi výdavkami:

89,00 € FLL Challenge Set 2009 (= povrch ihriska a modely misií) – každý rok je iná úloha, takže aj iná stavebnica s modelmi.

Je to finančný vklad, na ktorý si musíte nájsť zdroje, ale mnohé ostatné výdavky vám uhradia sponzori súťaže.

Ak vás Lego League zaujala, čo môžete cez leto urobiť?

Počas leta by sa práve tréneri mali podrobnejšie zoznámiť s pravidlami súťaže a zabezpečiť všetko potrebné. Jedná sa hlavne o zostavy stavebnice Lego NXT, nevyhnutného počítača, ale aj tréningovej plochy a priestorov v ktorých sa musí súťažný tím stretávať.

S. Čekovský: „Na sprístupnenie stavebníc a techniky potrebnej pre súťaž sme prostredníctvom nadačného fondu zabezpečili zaujímavé zľavy a grantový program. Práve v období pred oficiálnym zverejnením tohtoročných pravidiel očakávame aktivity súvisiace s materiálnym vybavovaním tímov a prípravou trénerov. Z vlastnej skúsenosti viem, že odkladať čas na rozbeh prípravy tímu na september sa nevypláca, pretože potom chýba pred samotným súťažným kolom v novembri“.

Nuž teda milí dospeláci, dáte si povedať? Vráťte sa o pár rokov dozadu a poďte sa pohrať! A nielen to – môžete byť príkladom a oporou pre vaše – naše deti. Čo určite nie je málo!!!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. super!

    moj syn (este ma len 9 a pol 😀 ) je nadseny.

    presne toto je jeho celozivotny ciel – hrat sa s legom a stavat z neho vsetko!!!

    takze moja otazka znie – je taky trener v poprade alebo okoli??? 🙂

     

    mimochodom – ten vstupna poplatok nas urcite nezruinuje. rocne otiz zjavne davame na lego omnoho viac penazi… Rolleyes

  2. super!

    moj syn (este ma len 9 a pol 😀 ) je nadseny.

    presne toto je jeho celozivotny ciel – hrat sa s legom a stavat z neho vsetko!!!

    takze moja otazka znie – je taky trener v poprade alebo okoli??? 🙂

     

    mimochodom – ten vstupna poplatok nas urcite nezruinuje. rocne otiz zjavne davame na lego omnoho viac penazi… Rolleyes

  3. roboticke stavebnice su super, mozem len odporucat smile

    V clanku sa nespomina to, co sa mne na tychto “robotoch” najviac paci – ze to nie je len zabavka kvoli nejakej sutazi, ale roboty sa vdaka velkemu mnozstvu roznych senzorov daju pouzit aj na inych predmetoch a takto posilnit medzipredmetovu spolupracu.

  4. roboticke stavebnice su super, mozem len odporucat smile

    V clanku sa nespomina to, co sa mne na tychto “robotoch” najviac paci – ze to nie je len zabavka kvoli nejakej sutazi, ale roboty sa vdaka velkemu mnozstvu roznych senzorov daju pouzit aj na inych predmetoch a takto posilnit medzipredmetovu spolupracu.

Pridaj komentár