Pripadá vám to ako hystéria, na začiatku augusta riešiť nákup zošitov, cvičiek, farbičiek … a iných potrebností pre školákov? Nuž – obchodníci si to nemyslia, v letákoch rôznych reťazcov sa to len začína hmýriť rôznymi lákavými ponukami.
Nad čím sa teda môžete – ak by ste chceli – zamyslieť?
Školské zošity – aké, kedy
Viete, čo hovoria trojciferné čísla na zošitoch? Dostali ste do ruky zoznam, aké máte pre svoje dieťa nakúpiť?
Väčšina u nás vyrábaných zošitov sa označuje trojmiestnym číselným kódomvyjadrujúcim rozmer zošita, počet listov a typ linajok.
- Prvé číslo v kóde vyjadruje formát zošita. (6 je A6 – slovníček, 5 je A5 – malý zošit, 4 je A4 – veľký zošit)
- Druhé číslo v kóde vyjadruje počet listov (1 – 10 listov, 2 – 20 listov, 4 – 40 listov, 6 – 60 listov a 8 – 80 listov)
- Tretie číslo v kóde popisuje vnútro listov zošita (0 – čistý zošit, 1 – linajky široké 20 mm, 2 – linajky široké 16 mm, 3 – linajky široké 12 mm, 4 – linajky 8 mm, 5 – štvorčeky 5×5 mm, 8 – notová osnova a 10 – štvorčeky 10×10 mm
Ak vás zaujíma, do ktorého ročníka aké zošity deti potrebujú, čítajte ďalej >> >>
Záleží na tom, aké pero či farbičky dieťaťu kúpite?
Nuž, myslíme si, že áno. Keď ale vojdete do každého lepšieho papiernictva alebo hypermarketu, postavíte sa pred regále nespočetného množstva značiek, typov, druhov … viete sa v tom zorientovať? Niekedy je to ťažké, môžete sa spoľahnúť napr. na to, že keď to má mať nejakú kvalitu, musí to stáť veľa peňazí – a táto úmera vôbec platiť nemusí.
Perá a farbičky sme otestovali za vás. Aký je výsledok? >> >>
Chystáte sa kupovať peračník?
Pre niekoho malina – idem a kúpim prvý, čo príde po ruku, pre iných priestor na širokospektrálne debaty na rôznych rodičovských fórach. No veď prečo nie. Najmä ak budete mať prváčika a naozaj nemáte páru, ako to teraz v tej škole je, čo dieťa dostane a o čo sa musíte postarať sami.
Pri peračníkoch môžete vyberať z jednokomorových, poschodových, s jednou chlopňou, s dvomi chlopňami, prázdnymi či už naplnenými farbičkami a fixkami.
Určite budete kupovať vodovky či štetce
V každom zozname pomôcok pre žiakov nájdete vodové farby, temperky, voskovky, štetce (a ešte iné veci), takže tohto sortimentu sú plné obchody. V nákupných centrách sa už v tomto čase hmýri veľa „zúfalcov“, ktorí naozaj poriadne netušia čo kúpiť, v ľavej ruke jedny vodovky, v pravej druhé a rozhodovací proces dosť dlhý – a ťažko povedať či správny.
Podľa čoho sa pri výbere farieb orientovať? Prečítajte si naše tipy >> >>
Ešte nemáte školskú tašku?
Nuž, v niektorých rodinách taška pre školáka možno pricestovala už na Vianoce. Iní si jej kúpu nechávajú až na letné mesiace.
Na trhu nemáme dnes len dva typy na výber, ako za čias našej (teda aspoň mojej) školskej dochádzky, mrkajú na nás rôzni Spajdrmeni a Heloukitiny, a niekedy ťažko odlíšiť, čo je iba dobrý marketing a čo naozaj kvalitný výrobok, ktorý dieťaťu a jeho školským pomôckam chvíľu vydrží.
Veľa rodičov – najmä prváckych – zvažuje a rozhoduje sa medzi školskou taškou (aktovkou) a školským batohom.
Ako vyberať školskú tašku? Možno pomôže aj tento návod >> >>
Koľko vás ten začiatok školy bude stáť?
Vzali sme zoznam, kalkulačku a takto nám vyšiel výsledok. Základná školská výbava napr. pre prváka.