Školský výlet, hurá…

Mária Kohutiarová 0

Kým sa naše deti tešia z posledných mesiacov vyučovania, pre učiteľov znamená príprava školského výletu riadnu záťaž.

Hoci máte s pedagógom dobrý vzťah a na rodičku ste tému výletu prebrali, možno mnohé dôležité informácie okolo organizácie a legislatívy školských výletov vám nie sú známe – a bolo by dobré o nich vedieť. Na výlet idú predsa len vaše deti…

Zákon hovorí o výletoch krátko

Pôvodnou právnou barličkou pre školy boli Pokyny Ministerstva školstva Slovenskej socialistickej republiky z 20. augusta 1974 č. 7412/1974-I na zabezpečenie ochrany a bezpečnosti žiakov pri organizovaní školských výletov a exkurzií.  Od  roku 2008 sa však pri organizovaní výletov a exkurzií postupuje najmä podľa vyhlášky 320/2008, tiež podľa § 30 ods. 7 zákona č. 245/2008 Z.z. (školský zákon) a podľa § 25 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa toho platí, že škola môže organizovať školský výlet alebo akýkoľvek dlhší pobyt mimo školy len po informovanom súhlase a dohode s nami, rodičmi.

Zákon k tomu hovorí teda len krátko – práve preto má každá škola – alebo by mala mať – svoje vlastné pravidlá (vo forme smernice) k školským výletom a exkurziám, ktoré je dobré vám ako rodičom poznať. Riaditelia škôl musia samozrejme vychádzať z platnej legislatívy, každá škola však môže mať drobné odchýlky alebo pravidlá k školským výletom.

Z globálu, ktorý platí všeobecne, vám ponúkame základné informácie.

Kam?

Miesto výletu má byť vyberané tak, aby napriek oddychu a „neučeniu sa“ bolo pre deti svojím spôsobom edukačné: aby bolo zaujímavé a skúsenosť z poznania nového miesta mohli deti skôr či neskôr preniesť do vyučovania. Zaujímavou informáciou je, že výlet – jeho miesto a konanie – by mali schváliť rodičia prevažnou väčšinou hlasov.

Ako dieťa zbaliť do školy v prírode či na výlet?

Na koľko?

Žiaci prvého stupňa majú odporúčanie na jednodňový výlet, pre žiakov druhého stupňa sú povolené dva dni školského výletu – s tým, že ich je možné predĺžiť o dni pracovného voľna, resp. môže trieda „dostať“ deň voľna na výlet výnimkou od riaditeľa školy ako „bonus“ za vzorný prospech, reprezentáciu alebo dobré správanie sa.

Ako?

Obvyklým spôsobom je cestovať objednaným autobusom – tu treba dať pozor na predpis a možnosť mať pre deti pásy na pripútanie sa, zvlášť pri prvom stupni. Nevylučuje sa však ani preprava železnicou, tu sa však odporúča zajednanie samostatného oddelenia vlaku. Zaujímavou možnosťou – ktorú už som ako rodič zažila – je ísť s deťmi od začiatku po koniec pešo ako turisti, je to však vhodné pre deti druhého stupňa ZŠ.

Dozor

Bez dohliadnutia dospelých to samozrejme na výlete a mimo školy nejde. Predpis plošne hovorí, že jeden pedagóg môže mať na starosti maximálne 25 žiakov. Tento počet sa primerane znižuje vzhľadom na činnosti, ktoré počas výletu deti absolvujú: v plnom autobuse musia byť dvaja dospelí sprievodcovia. Pokiaľ ide o pešiu turistiku, na jedného pedagóga môže byť najviac 15 detí, pri cyklotúre ešte menej – 10. Ten istý počet platí pri spoločnom kúpaní sa na školskom výlete (len na oficiálnych kúpaliskách, ktoré sú schválené hygienou a pri bazéne je plavčík), pri zahraničnom výlete je možné na jednu pedagogickú hlavu mať 15 detí.

Možno neviete, že…

  • Deti by mali mať so sebou preukaz poistenca – niekde ale vyžadujú len fotokópiu.
  • Samozrejmosťou je lekárnička, nad 30 detí na školskom výlete je potrebné mať vo výprave aj zdravotníka.
  • Pre pedagógov sa neodporúča brať si na výlet svojej triedy svoje deti – s výnimkou, že sú žiakmi tej triedy, ktorá výlet absolvuje.
  • Učiteľ je počas výletu filantrop – pracuje viac, ako v škole, a dostane za to len náhradné voľno.
  • Dôležité je deti poistiť, odporúča sa hromadné poistenie, ktoré už bežne robia všetky poisťovne.
  • Deti musia priniesť informovaný súhlas rodičov plus vyhlásenie o zdravotnej spôsobilosti. Pozor, zodpovednosť za deti v každom prípade počas výletu  nesú pedagógovia, ktorí tam s deťmi sú. 
  • Pedagóg má právo požiadať a vykonať v prípade podozrenia dychovú skúšku na alkohol u detí!
  • Úraz na školskom výlete je vedený rovnako, ako by sa stal v škole – čiže podlieha aj následnému plneniu poistného, ktoré dieťa zaplatilo na začiatku školského roku.

Výlety sú niečím, na čo sa tak skoro nezabúda – a to aj vtedy, ak sa nič nevyparatí a všetko ide, ako má. Nezabudnite preto dožičiť svojim deťom tento zážitok, na druhej strane je dobré vedieť viac, ako to, kam idú a kedy sa vrátia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár