Aj keď nás z tematického hľadiska viac trápia možno predvianočné nákupy čiupratovanie, mnohí z nás už po hopsaní na stužkovej vážne prechádzame obdobím prípravy na vysokú školu. Rozhodnúť sa správne už je pre maturanta podstatne jednoduchšie, ale isto mu dobre padne vedieť – a nám tiež – na čo si dať pozor.
Čo zo mňa bude?
Toto by mala byť asi prvá otázka, ktorú si položíme po základnom zistení, že to naše dieťa nemá predsa len seno v hlave a výšku by zvládnuť malo. Teoreticky je to jednoduchšie s chlapcami ako s dievčatami – ale ani to nemusí byť pravidlo. Všeobecne platí: humanitné smery sú jednoduchšie na štúdium a dá sa popri nich kadečo stíhať, trebárs aj druhá výška alebo práca.
Na jednej strane je to pravda – aspoň pre tých, čo sú šikovní. Na druhej strane stojí fakt, že pracovný trh je presýtený absolventmi sociálnej práce, psychológie, učiteľských smerov a iných „jednoduchých“ odvarov vysokých škôl. Mať titul pre titul a byť potom bez práce asi nie je to, prečo by niekto na vysokú školu mal ísť – a tlak profesijného dopytu by mal byť jednoznačným vodítkom.
Nakoniec, nie každý má rodiča, ktorý ho bude sponzorovať nielen počas výšky, ale aj po nej do aleluja… Doporučenie teda znie: orientujte sa technicky, po týchto profesiách s vysokoškolským vzdelaním je veľký dopyt a malá ponuka. Pokiaľ vsadíte aj na kvalitnú jazykovú prípravu, máte vyhrané – a to bez ohľadu na to, či nosíte nohavice a či sukňu.
Uznajú mi titul?
Študovať sa dá v podstate všelikde už aj na Slovensku: okrem štátnych kolosálnych vysokých škôl pomaly v každom väčšom meste nájdeme ešte aj súkromné vysoké školy alebo pobočky zahraničných. Treba však dať pozor, aby štúdium nebolo zbytočné: pretože bez akreditovaného učebného smeru či školy ako takej vznikajú zbytočné komplikácie, ktorým je lepšie predchádzať dobrými informáciami.
Na Slovensku je takmer 40 vysokých škôl, ale nie všetky majú akreditáciu – tú má iba 27 z nich. Pokiaľ teda potrebujete vedieť, ako je na tom tá vaša vysoká škola – odporúčame nabehnúť na stránku Ministerstva školstva SR. Na tejto stránke sa takisto preklikáte priamo na vami vybratú školu a zároveň si pri tých zahraničných môžete tiež preklikom overiť uznávanie dokladov o vzdelaní.
Čo vybaviť dopredu?
Jednoznačne poslať včas prihlášku – a tieto veci je potrebné si ustriehnuť, nakoľko každá vysoká škola si stanovuje inak termíny podania prihlášok a prijímacích pohovorov, niektoré vysoké školy už uzávierku prihlášok mali. Išlo predovšetkým o tie vysoké školy, kde sa budú robiť talentové príjímacie skúšky. Netreba zabúdať na poplatky za prijímacie pohovory, ktoré si každá škola stanovuje sama. Ceny sa pohybujú okolo 30 Euro, zľavy pri podávaní prihlášok na dve vysoké školy nie sú.
Novinkou – a to príjemnou – je možnosť podať prihlášku elektronicky a tak ušetriť aspoň pár euro za poplatky, ktoré sú predovšetkým administratívneho charakteru. Túto možnosť však neponúkajú všetky vysoké školy. Pokiaľ chce maturant mať istotu, že príjmačky zvládne, môže absolvovať prípravný kurz – niekde ich ponúkajú priamo vysoké školy, niekde je možné nájsť ich v ponuke iných organizácii. Treba však počítať s tým, že je to náročné na peňaženku. Ceny takýchto kurzov sa pohybujú v lepšom prípade okolo 100 Euro, ale pre náročnejšie fakulty sa cena šplhá až raz toľko hore.
A ešte?
Dobré je si zistiť, či má škola internát, v akom je stave, koľko sa platí a či jeteoretická šanca sa naň dostať. To isté platí o stravovacích službách. Pokiaľ už budete na mieste činu na prijímačkách alebo priamo cez web sa tí šikovnejší môžu poobzerať po dobrej brigáde alebo práci na dohodu, ktorá predsa len zmierni večné študentské suchoty.
Pokiaľ máte známych na škole, kam chcete ísť, porozprávajte sa o vnútornej klíme školy, o profesoroch, o nárokoch, ktoré tam sú – nebudete tak možno sklamaní tým, čo vás bude čakať. Takéto informácie sa dajú tiež nájsť na facebooku alebo na iných sociálnych sieťach. V prípade náročnejších odborov je dobré myslieť na zadné kolieska a takouto cestou sa obzerať aj po skriptách –
Vysoká škola je snom mnohých mladých – ale ak vás tento rok nezoberú, netreba zúfať. Šanca isto bude už budúci rok, a skúsenosť z akejkoľvek práce či doplňujúceho štúdia vám môže len a len pomôcť.
Pre vaše lepšiu orientáciu –
nech sa páči zoznam vysokých škôl na Slovensku.
Verejné vysoké školy
Verejná vysoká škola je verejnoprávna a samosprávna inštitúcia, ktorá sa zriaďuje a zrušuje zákonom. Zákon tiež ustanoví jej názov, zaradenie a sídlo. Ak sa verejná vysoká škola člení na fakulty, pri jej zriadení sa súčasne zriaďujú aj tieto fakulty.
Univerzita Komenského v Bratislave
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Prešovská univerzita v Prešove
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Trnavská univerzita v Trnave
Slovenská technická univerzita v Bratislave
Technická univerzita v Košiciach
Žilinská univerzita v Žiline
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Ekonomická univerzita v Bratislave
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Technická univerzita vo Zvolene
Vysoká škola múzických umení v Bratislave
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Akadémia umení v Banskej Bystrici
Katolícka univerzita v Ružomberku
Univerzita J. Selyeho v Komárne
Štátne vysoké školy
Medzi štátne vysoké školy sa zaraďujú vojenské vysoké školy, policajné vysoké školy a zdravotnícke vysoké školy. Na vojenských vysokých školách študujú študenti, ktorí vykonávajú vojenskú službu. Policajné vysoké školy vzdelávajú odborníkov najmä pre Policajný zbor. Môžu na nich študovať aj študenti, ktorí nie sú v služobnom pomere. Zdravotnícke vysoké školy vzdelávajú študentov, ktorí sa pripravujú pre jednotlivé kategórie zdravotníckych pracovníkov.
Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši
Akadémia Policajného zboru v Bratislave
Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave
Súkromné vysoké školy
Právnická osoba so sídlom v Slovenskej republike alebo so sídlom na území členského štátu Európskej únie alebo štátov, ktoré sú zmluvnými stranami Dohody o Európskom hospodárskom priestore a Švajčiarskej konfederácie, ktorá bola zriadená alebo založená na vzdelávanie a výskum, je oprávnená pôsobiť ako súkromná vysoká škola, ak jej vláda Slovenskej republiky na to udelila súhlas v mene štátu.
Vysoká škola manažmentu v Trenčíne
Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, n. o.
Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave
Paneurópska vysoká škola
Vysoká škola v Sládkovičove
Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove
Stredoeurópska vysoká škola v Skalici
Dubnický technologický inštitút v Dubnici nad Váhom
Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií
Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach
S tou myšlienkou, že orientovať sa na technické smery súhlasím, ale vôbec nesúhlasím s tvrdením, že psychológia je jednoduchšia ako technika. Myslím, že ako pre koho. Môj syn by psychológiu nevyštudoval, ani keby robil neviem čo a techniku, dúfam, zvládne ľavou zadnou.
S tou myšlienkou, že orientovať sa na technické smery súhlasím, ale vôbec nesúhlasím s tvrdením, že psychológia je jednoduchšia ako technika. Myslím, že ako pre koho. Môj syn by psychológiu nevyštudoval, ani keby robil neviem čo a techniku, dúfam, zvládne ľavou zadnou.