Blížiaci sa september má byť pre mnohých rodičov mesiacom veľkých zmien, kedy ich deti po prvýkrát vyletia z hniezda za brány materských škôl a oni sa vrátia do zamestnania. Kvôli nízkej kapacite zariadení a zákonu o povinnej predškolskej dochádzke z minulého roka, sú však mnohé žiadosti o prijatie do materskej školy zamietnuté.
Byť či nebyť s dieťaťom doma?
Ak sa rozhodnete zostať doma, môžete požiadať o podporu v nezamestnanosti. Okrem evidencie na úrade práce je nutné odpracovať 730 dní za posledné 4 roky. Požiadať môžete i o predĺžený rodičovský príspevok. Ten závisí od nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa na ktorý vám vydá potvrdenie pediater. Zdravotné poistenie za vás platí štát aj po ukončení nároku na rodičovský príspevok a to v prípade, že sa riadne a celodenne staráte o dieťa vo veku do 6 rokov. V prípade, že potrebuje nastúpiť do zamestnania existujú okrem súkromných jaslí aj detské skupiny. Agentúra SITA zverejnila správu o novom koncepte, ktorý poskytuje starostlivosť o dieťa v menšom kolektíve a v domácom prostredí: “Osoba, ktorá prevádzkuje detskú skupinu môže prijať maximálne štyri deti od narodenia až do piatich rokov. Rodič môže umiestniť dieťa do skupiny, ktorá mu vyhovuje a s prevádzkovateľom uzavrie písomnú zmluvu v ktorej sa dohodnú na podrobnostiach, napríklad na časovom rozpätí starostlivosti či na sume za službu.” Vyhľadať tieto skupiny je možné v registri sociálnych služieb Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.
Prečo je predškolské vzdelanie dôležité?
Materská škola poskytuje dieťaťu okrem zdravej separácie od rodiča, socializáciu v rovnakej vekovej skupine a edukačný aspekt, ktorý je významný najmä pre tie deti, ktoré sa s ním v domácom prostredí nestretávajú. “Často sa stretávame s deťmi ktoré sú vedomostne a kognitívne v poriadku, no ak v minulosti nenavštevovali škôlku, nie sú zvyknuté pracovať v kolektíve a nechávajú sa priveľmi rozptyľovať.” o pisuje problém detská psychologička, Kristína Blažeková. “Dôležité je pripraviť dieťa tak, aby jeho zručnosti smerovali k školskej zrelosti. Rodič by mal prihliadať na grafomotorické schopnosti a hrubú motoriku, aby dokázalo pracovať s rôznym písacím náčiním, vykonávať bežné činnosti úmerné k veku a malo tak zdravé jadro pre následné vzdelávanie v základnej škole.”
Ako nahradiť škôlku v domácom prostredí?
Podstatou by mal byť každodenný režim a opakujúce sa činnosti, aby si na ne dieťa zvyklo a počas režimovaného dňa v škôlke nebolo zmätené. Ak chcete nejakým spôsobom nahradiť pobyt v kolektíve, môžete vyhradiť istý čas v priebehu dňa na riadené aktivity. Keď je ráno dieťa najčuješie, zaveďte edukačnú hru s časovým obmedzením prispôsobeným jeho veku a výdrži. Venujte sa spoločne didaktickým hrám, kresleniu či pracovným listom. “Dieťa často v domácom prostredí nechce robiť riadenú aktivitu ale je mnoho didaktických hier pri ktorých sa učí a netuší, že sa rozvíja.” radí detská psychologička. “Čo sa týka rozvoja grafomotoriky, odporúčam mať neustále v byte pripravené papiere a farbičky aby k nim malo dieťa voľný prístup a nechať to na jeho vlastný kreatívny proces.”
Rozvíjajte spoločnú komunikáciu
Veľa rodičov je zvyknutých klásť otázky “Ako sa máš?” alebo “Čo si robil?” a to pre deti nie sú zaujímavé otázky v žiadnom veku. Zameňte ich za otázky, ktoré podnecujú kreativitu čiže napríklad “Čo sa ti dnes najviac páčilo?”, “Čo sa ti dnes vôbec nepáčilo?” Dobré je i komentovať rôzne činnosti. Keď dieťa pomáha s receptom, opakujte čo ste urobili prvé, koľko vajíčok ste rozbili alebo akej farby je poleva na zákusok. “Vo vyššom veku je treba sluchovú diferenciáciu hlások v rámci komunikácie, hrať sa rôzne hry s písmenami, či už je to vymýšľanie slovíčok na jedno písmeno alebo rozdeľovanie slov na slabiky.” upozorňuje MUDr. Kristína Blažeková. Ak chcete stimulovať deti v domácom prostredí alebo potrebujete poradiť, môžete vyhľadať špeciálneho pedagóga, psychológa či logopéda, aby vám poradili aktivity na mieru podľa schopností a veku vášho dieťaťa.
Loading...