Študent si na začiatku odpovede vyžrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Maturitné zadania neznejú presne ako otázky na maturitnej skúške. Znenie otázok sa nesmie zverejňovať. V preklade: zadanie z maturitných syláb môže znieť „Romantizmus“ a otázka na skúške: „Definujte rozmantizmus a uveďte diela“.
Študent si po príchode do maturitnej miestnosti vytiahne otázku a má 15, 20 alebo 30 minút na prípravu . Závisí to od predmetu. Na odpoveď máte 20 minút , okrem predmetu teoretická časť odbornej zložky, tam trvá odpoveď polhodinu.
Tipy, ako dobre zvládnuť ústnu maturitu Na ústnu časť maturity by ste mali zobrať formálne oblečenie. Zelenú stužku si môžete zobrať pre šťastie do vrecka. Stále platí, že aj úprava a vzhľad robia svoje, nielen vedomosti 🙂
K odpovedi by ste mohli ísť s vedomím, že ku každej otázke niečo viete . Samozrejme, že niektoré otázky by vám sadli viac, ako iné. Ale vždy je dôležité niečo vedieť a začať rozprávať – neostať ticho. Naučte sa z každej témy podstatu a zapamätajte si len dôležité veci.
Skúste si vizualizovať otázky, ktoré si chcete vytiahnuť. Myslite v pozitívnej rovine, nie čo nechcete, ale ČO CHCETE.
Obvykle, potom, čo si vyberiete otázku, príde za vami prítomný profesor a zisťuje, či vám je otázka jasná a zrozumiteľná . Nie vždy, ale pomerne často, pri tvorbe osnovy odpovede poradí a nasmeruje ….
Často je čas na prípravu dlhší, než spomínaných 20 minút. Pokiaľ jeden študent odpovedá, ďalší sa pripravuje, takže príprava toho ďalšieho do istej miery závisí od dĺžky odpovede predchádzajúceho.
Keď si vytiahnete otázku, stručne si spíšte veci, ktoré vám k tejto otázke hneď napadnú . Potom sa k jednotlivým bodom vráťte a dopĺňajte informácie, na ktoré si ešte spomeniete.
Pri odpovedi prezentujete to, čo máte napísané v príprave. Nezachádzajte do tých častí otázky , ktoré príliš neovládate. Upriamujte sa na miesta, kde ste si istí.
Pri odpovedi nehľaďte do zeme, udržiavajte očný kontakt so skúšajúcimi. Prejaviť trocha sebavedomia nezaškodí.
Maturitný stres Podaktorí študenti prežívajú stres z maturitnej skúšky veľmi intenzívne. Väčšina skúšajúcich však nezabudla, že aj oni dakedy maturovali a snažia sa študentov podporiť, upokojiť a aj im pomôcť. Skúšajúci vedia odlíšiť, kto je pripravený a je v strese a má z neho „okno“ a kto sa príprave venoval výrazne málo času.
Ako zvládnuť učenie pred maturitou
Skúste sa preto uvoľniť, pracovať, študovať, ale zase sa príliš nevystresujte. Čo sa môže stať najhoršie? Že sa pri zelenom stole s komisiou stretnete na jeseň.