Čo čakáme od školy, kam posielame svoje 15. ročné deti ?
Priority detí sa stretajú väčšinou na úrovni – chcem tam mať kamarátov, športový klub, chcem aby ma bavila…a hlavne, nech to nie je ťažké.
Sme už zvyknutí pozerať sa aj za nich – trošku ďalej.
Ja by som si želala, aby mali moje deti po skončení školy zamestnanie. A našla som školu, ktorá mi dala odpoveď na to, čo čakám.

IT hľadá ľudí
Napriek stále vysokému % nezamestnanosti, IT firmy dnes hľadajú na Slovensku viac ako 10 000 zamestnancov, a toto číslo sa bude zvyšovať. Nejde vždy len o pozície pre najvyššie kvalifikovaných vysokoškolákov.
Aj spoločnosti DELL chýbajú kvalitní ľudia. A majú presnú predstavu o tom, koho by potrebovali, aké by mali mať zručnosti. A tak spolu s vedením Gymnázia Svätej Rodiny vytvorili profil absolventa, na ktorého po maturite čakajú.

Pár otázok som položila riaditeľke Gymnázia na Gercenovej, Helene Jánošíkovej:
Čo majú vaši študenti v rozvrhu iné, ako deti na bežných gymnáziách ?
Nový vzdelávací program, s ktorým sme začali len v tomto školskom roku, je posilnený o hodiny informatiky a vyučovanie anglického a nemeckého jazyka. Oba jazyky sú najviac používané IT firmami nielen v rámci Slovenska.
Našich študentov čakajú také témy ako robotika, tvorba webových stránok, programovanie. Počas štúdia budú mať možnosť získať certifikát ECDL , Certifikat Microtic. Okrem posilnenia informatiky obsahuje nový školský vzdelávací program aj vyučovanie tzv. soft skills (tzv. mäkké zručnosti) ako sú prezentačné zručnosti, time management, zvládanie stresu, komunikačné zručnosti a pod.
Dôležité je, že sa nemení učebný odbor. Gymnázium zostáva gymnáziom a všetky predmety sú vyučované v rozsahu stanovenom štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá.
Akým spôsobom sa spoločnost DELL zúčastňuje na vzdelávaní? Máte od partnera ľudí, vybavenie?
Vyučovanie je plne v rukách našich vlastných pedagógov. Takže „ vyučovanie“ v tej základnej forme nebude riešiť partner.
Partnerstvo prebieha na báze budovania vzťahu s firmou, exkurzií, prednášok, spoločných študentských projektov. a tiež stáží v rámci predmetu Informatika. Ide teda skôr o stály konzulting, ako o „darovanie počítačov“ .
Kvalitné technologické vybavenie máme už zabezpečené z projektu Moderné gymnáziá v Bratislavskom kraji, ktorý je financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Prečo budú pre zamestnávateľa vaši absolventi lepší, ako akýkoľvek iní „na inzerát“ ?
Každý nový, aj ideálne vybraný zamestnanec, potrebuje po nástupe min 2 mesiace na zaškolenie, získanie tzv. „soft skills“ . Naši absolventi budú minimálne o tieto 2 mesiace „ lacnejší“.
Zakomponovali sme konkrétne požadované zručnosti do ich vyučovania. Okrem informatiky a jazykov sme doplnili učebné plány v občianskej náuke práve o požadované „soft skills“.
Budú mať možnosť študenti v DELLe popri škole aj reálne pracovať?
Napriek tomu, že sa špecializujeme, naďalej zostávame gymnáziom. Nie sme odbornou školou, ktorá zabezpečuje povinnú prax. No máme rozdiskutovanú možnosť stáží počas školského roka.
A absolventi, ktorí sa rozhodnú pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokých školách, budú môcť vo firme aj pracovať na čiastočný úväzok.
Čo ak sa študenti po maturite rozhodnú pre úplne inú oblasť , ako je IT?
V treťom ročníku si volia semináre podľa vlastných záujmov. Môžu si zvoliť biológiu a hlásiť sa na medicínu, alebo NOSku a ísť študovať na právo.
Môžu teda pokračovať na ktorejkoľvek inej vysokej škole. Nový vzdelávací program je len pridanou hodnotou, nie obmedzením.


Toto znie uplne vyborne. Skoda, ze uz nie som v tom veku. Toto by som brala.