dTest: Lyofilizované jahody – pesticídová maškrta

Silvia Čakajdová 0

Ktorá potravina je zaujímavá pre rodičov malých detí aj pre športovcov? Mohli by to byť mrazom sušené, tzv. lyofilizované jahody. Rodičia ich dávajú deťom ako zdravú pochúťku, športovci si nimi spestrujú svoj špeciálny jedálniček. Podľa zistení spotrebiteľskej organizácie dTest v nich však možno nájsť okrem vitamínov aj pesticídy, kvasinky a plesne.

Lyofilizácia je špeciálny druh sušenia, pri ktorom sa voda neodstraňuje pomocou vysokej teploty, ale, naopak, pôsobením mrazu. Tento postup je veľmi šetrný a často využívaný pri sušení citlivých farmaceutických materiálov a aj potravín.

Pokiaľ ide o potravinárske využitie, najčastejšie sa môžete stretnúť s lyofilizovaným ovocím, zeleninou alebo mäsom. Pri tomto spôsobe sušenia sa v potravinách darí zachovávať aj vitamíny a príliš sa nemení ani chuť, takže sa okrem vzhľadu približujú skôr svojej čerstvej forme,“ vysvetľuje šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Prvá vec, ktorú laboratórium zisťovalo, bol obsah vitamínu C. Podľa údajov databázy zloženia potravín by 100 g čerstvých jahôd malo obsahovať približne 60 mg vitamínu C. Sušené jahody by ho tak po odstránení vody mohli mať až 600 mg/100 g.

„Realita je však veľmi rozdielna a rozkolísaná,“ zhŕňa Hana Hoffmannová a pokračuje: „Obsah vitamínu C sa pohyboval od 362 mg/100 g po 72,5 mg/100 g. O dôvodoch až päťnásobného rozdielu v obsahu vitamínu C môžeme len špekulovať. Ako vysvetlenie sa ponúka napríklad použitá odroda jahôd alebo spôsob ich pestovania. Obaly nám nič z toho bohužiaľ neprezradili.“

Mnoho pesticídov (prekvapivo) škodí

Najznepokojivejšie výsledky však priniesla analýza rezíduí pesticídov, pri ktorej v laboratóriu pátrali po pozostatkoch viac ako siedmich stoviek rôznych látok používaných na ochranu rastlín pred škodcami akéhokoľvek druhu. V každom výrobku zhodnotili počet nájdených látok a následne skontrolovali, či ide o prostriedky schválené v Európskej únii a či namerané koncentrácie neprekračujú povolené limity. „Pohľad na výsledky laboratórnych protokolov nás veľmi nemilo prekvapil neobyčajne vysokým počtom naraz nájdených pesticídov,“ hovorí šéfredaktorka dTestu a dopĺňa: „Nechceným rekordmanom sa stala značka Allnature. V jej jahodách zaznamenali v laboratóriu rezíduá 30 rôznych pesticídov naraz. S tak vysokým počtom sme sa v jednej vzorke počas posledných rokov v žiadnom teste nestretli.“

V minulosti boli zistené početné nálezy napríklad v teste ovocných čajov z roku 2019, alebo v teste hrozienok z roku 2022, ale aj tam bolo nájdených najviac 24 rôznych pesticídov v jednej vzorke. Aktuálny test lyofilizovaných jahôd tento rekord prekonal, a to nie iba raz. Vysoký počet látok ukrývali tiež značky Farmland, Vilgain (obe po 28) a aj výrobky Emco Mrazom sušené jahody a GymBeam Lyofilizované jahody (obe po 26). Samotný počet súčasne nájdených látok predpisy nelimitujú, dTest s ohľadom na možný kokteilový efekt v hodnotení uprednostnil výrobky s čo najnižším počtom nálezov. 

Suveníry z ciest?

V zozname zachytených látok sa objavili aj tie, ktorých používanie európska legislatíva neumožňuje. Konkrétne išlo o trojicu prostriedkov proti hmyzu (insekticídov) cyenopyrafén, dinotefurán a tolfenpyrad.

„Ich prítomnosť naznačuje, že jahody pricestovali na náš trh z neeurópskych krajín. Použitie cyenopyrafénu pri pestovaní jahôd spomínajú čínske vedecké články. Dinotefurán sa môže používať napríklad v USA, ale podľa tamojších pravidiel sa ním nemôžu ošetrovať jahody. A tolfenpyrad je japonský vynález určený pôvodne na ochranu čaju,“ približuje Hoffmannová a dodáva: „Európske úrady používanie ani jednej z týchto látok neschválili, avšak tolerujú ich stopy.“

Rada na záver

Za pozornosť stoja aj informácie o obsahu cukru. Lyofilizované jahody sa často považujú za lepšiu alternatívu sladkostí. Sú vyrobené iba z ovocia, napriek tomu však obsahujú pomerne vysoké percento (v priemere 51 %) prirodzene sa vyskytujúceho cukru. Obzvlášť rodičia by tak mali mať na pamäti, že aj lyofilizované jahody sú svojím spôsobom dezert.

Kompletný text vrátane zistenia prítomnosti nežiaducich mikroorganizmov a senzorického hodnotenia je k dispozícii v októbrovom vydaní časopisu dTest a na webe spotrebiteľskej organizácie.

dTest je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá na trhu pôsobí už od roku 1992. Táto nezisková organizácia je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, ktorý vychádza na slovenskom a českom trhu. Na stránkach mesačníka sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov produktov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne závadnými výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a rady, ako tieto práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC. Viac informácií nájdete na www.dtest.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár