Ako sa majú naši starkí v zime?

Mária Kopčíková 0

Začalo prituhovať. Ráno mláky zamrznuté aj v hlavnom meste, nielen na horách, dopoludnia slniečko trocha vykukne, prehreje vzduch, dodá lepšiu náladu.

Pri prechádzkach s našim psom už vidím poza okná niektorých domov pozerať babičky, dedkov. Už začínajú robiť taký „window meeting“, lebo dostať sa von môže byť pre nich v prichádzajúcom studenom počasí nielen málo príjemné, ale aj pomerne nebezpečné.

Zdroj: istockphoto.com

Pokiaľ máte to šťastie a ešte „vlastníte“ v rodine seniora, buďte predvídaví a opatrní aj za neho. Oni na jednej strane chcú byť tí seniori samostatní. Je fajn túto samostatnosť podporiť. Ale pri zachovaní nejakých bezpečnostných opatrení.

Pre seniorov je dôležitá bezpečnosť

Najmä, keď sa vyberú von. Určite by nemali napr. vyjsť v papučiach vyniesť smeti … stačí drobná námraza na chodníku a šmykľavá podrážka – o úraz potom nie je núdza. Okrem tých strašidelných zlomenín v krčku si ešte napr. môžu „posunúť“ rôzne „vymenené“ časti – ako napr. umelé bedrové, či kolenné kĺby.

Senior by mal mať včas pripravenú zimnú obuv, zateplenú a s bezpečnostnou podrážkou. Nejde len o bezpečnosť pred pošmyknutím, ale aj o prevenciu prechladnutia. Obuv by nemala presiaknuť, ak sa dostane do mokrého počasia, či rovno snehu. idete v mokrom snehu.

Protišmykové mačky, Zdroj: proseniorshop.sk

Je to niekedy ťažko realizovateľné a skontrolovateľné, no pokúste sa apelovať na svojich seniorov, aby pri zlom počasí, ako je námraza, drobné mrznúce sneženie, radšej nechodili von z bytu sami. Ak už, mali by mať aspoň na topánkach protišmykové „mačky“ a ak používajú pomocnú paličku či barlu, tak na nej protišmykový nádstavec.

Vybavovanie po lekároch či úradoch

Starší ľudia berú takéto výjazdy aj ako istú formu sociálneho kontaktu. Veľmi často to, že si idú dať predpísať lieky, znamená, že po ceste tam i späť stretnú susedky, známych a prehodia niekoľko viet. Iste, v dobrom počasí je to fajn. Keď však klesajú teploty, sneží, netreba takéto vybavovačky riešiť. Buď vašim dôchodcom lieky zabezpečte vy mladší alebo nech si po ne idú, keď je počasie priaznivé.

Protišmykový nádstavec, zdroj: proseniorshop.sk

Lekári väčšinou predpisujú lieky na tri mesiace. Stačí teda vystihnúť pekné počasie a môžu si lieky zaobstarať bez nebezpečenstva, že si niekde na ceste privodia úraz.

Podobne je to s inými záležitosťami – poštou a účtami, platením daní na miestnom úrade, či vrátením kníh do knižnice. Teoreticky sa všetko dá načasovať, naplánovať. Na takéto miesta viete svojich seniorov odprevadiť, niečo vybaviť za nich. Len niekedy musíte položiť tú otázku „Čo treba vybaviť?“, pretože musíte rátať aj s tým, že vaši starkí vás nechcú „otravovať“. Takže sa im radšej ponúknite.

V každom prípade je vhodné svojho seniora viesť k tomu, že vždy má mať pri sebe mobil, aby sa dovolal pomoci, keby sa mu stal náhodou úraz na mieste, kde bežne nechodí veľa ľudí. 

Ako vybrať vhodný mobil pre seniora >> >>

Zásoby pre dni, kedy naozaj netreba vychádzať z domu 

Pokiaľ vaši seniori žijú sami a nemáte ich práve v susednej ulici, je vhodné urobiť im nejaké zásoby do špajze a do chladničky – ak vonku nastane počasie pod psa, aby sa zbytočne nemuselo behať na nákupy a chod domácnosti sa pritom nezastavil.

Do zásoby môžete nakúpiť to, čo majú vaši seniori radi a čo si budú vedieť pripraviť – ryžu, cestoviny, strukoviny, bylinky na čaje, mlieko či kompóty. Nezabudnite na cukor, med a lekvár. Do chladničky či mrazničky môžete dodať naporciované mäso, šunku či salámu, porciovaný syr, mrazenú zeleninu na polievky, prípadne iné polotovary.

Zadovážiť môžete aj zopár sladkostí, či iných vecí, na ktorých si starkí pochutia. Hodia sa i baterky do rádia, či obľúbené časopisy.

Zdroj: istockphoto.com

Dávajte pozor na pitný režim

Väčšina z nás si myslí, že problém s dostatočným pitným režimom je len v horúcom lete. V prípade seniorov to neplatí. Podobne ako deti, aj oni majú znížený reflex smädu. Čím je človek starší, tým menej cíti smäd. Starší ľudia sa aj menej potia, preto sa rýchlejšie prehrejú. Vo vyššom veku môže nedostatočný príjem tekutín spôsobiť zahustením krvi napr. aj embóliu. Okrem toho môže dôjsť ku kolapsu, poruchám vedomia, stavom zmätenosti. Na príčine pritom môže byť slabý príjem tekutín. 

Zmätenosť u starších ľudí >> >>

Veďte teda vášho seniora k tomu, aby nepil len vtedy, keď pocíti smäd. Potrebujú vypiť cca 2 litre tekutín denne. Niektorí toto množstvo vedome znižujú, aby ich netrápilo následne časté chodenie na WC.

Pomôckou môže pre staršieho človeka byť napr. džbán či fľaša s vodou/čajom, na ktorý sa fixou naznačia objemy tekutiny, prípadne čas, kedy ju treba vypiť.  Pre starších ľudí, ktorým už pamäť neslúži dokonale, to môže byť skvelý tip, ako sa nezabudnúť napiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár