Osamelosť znášali ťažko najmä starší pacienti. Nemocnice im teraz umožňujú skontaktovať sa s rodinou netradičným spôsobom.
Pacienti už pri kontakte s blízkymi nie sú odkázaní len na mobilný telefón. V nemocniciach v Trebišove, Rožňave, Topoľčanoch, Michalovciach, Topoľčanoch, Svidníku, Dunajskej Strede a Spišskej Novej Vsi už majú k dispozícii aj moderné a osobnejšie riešenie – videohovor prostredníctvom tabletu.
Rodina, bola prekvapená, ako sa zdravotný stav dedka zlepšil
Takto sa pacienti s rodinami môžu nielen počuť, ale aj vidieť. Osobný kotakt a podpora blízkych je pritom najmä pre starších pacientov pri liečbe kľúčová. Mnohým chýba, že počas dlhých týždňov nevideli svoje deti a vnúčatá.
A platí to aj naopak. Deti, ktoré nemôžu byť v kontakte so so staršími rodičmi, by chceli vedieť viac o tom, ako sa im darí.
Mnohí majú obavy, pretože všetky informácie dostávali len sprostredkovane od personálu či z telefonátu s pacientom. Vidieť však svojich rodičov či prarodičov na vlastné oči a uistiť sa, že sú v poriadku, a liečba napreduje, je pre nich dôležité.
Jeden z prvých hovorov sa uskutočnil v Trebišove, kde si videohovor vyskúšal 99- ročný pacient, ktorý bol hospitalizovaný pred dvoma mesiacmi. Na druhej strane vidohovoru sa stretla celá početná rodina, a tak sa mohol vidieť aj s vnúčatami a pravnúčatami.
Prečítajte si aj: Cez appku Q-Help zistíte, či váš sused nepotrebuje pomoc
Príbuzní, ktorí sa dovtedy o jeho zdravotnom stave informovali len u ušetrovateľov, boli prekvapení, ako sa starému otcov polepšilo.Hoci prognózy neboli dobré, pacient sa podarilo urobiť prvé kroky a jeho zdravie sa postupne zlepšuje.
S videohovormi pomáhajú aj zdravotné sestry
Videohovory môžu starší pacienti využívať neobmedzene, stačí, ak sa dohodnú s rodinou, ktorá sa s nimi v určenom čase spojí.
Keďže pre mnohých pacientov je využívanie moderných technológií náročné, o pomoc pri videohovore môžu požiadať zdravotné sestry či personál.
Pokiaľ je pacientov stav horší, pomáha mu personál aj so samotnou komunikáciou či tlmočí emócie. Ak aj nevládze odpovedať, stále je preňho veľkou podporou, ak na druhej strane vidí svojich blízkych a vypočuje si novinky z domu.
Možnosť videohovoru ocenia nielen starší, ale aj dlhodobo ležiaci pacienti. Nemocnice sú z dôvodu pandémie uzavreté už dva mesiace, najprv kvôli chrípke, aktuálne kvôli riziku nakazenia koronavírusom.
Dlhodobé odlúčenie zvládajú ťažko najmä seniori, pre ktorých je momentálna situácia ešte stresujúcejšia, keďže viaceré nemocnice sú preťažené a starší pacienti si uvedomujú, že patria do rizikovej skupiny.