Nuž niektoré deti by svojim seniorom radi zabezpečili „bezstarostnú“ starobu, aby nemuseli riešiť varenie, upratovanie, všetko im zabezpečia. A tým ich akosi uvrhnú do nečinnosti a niekedy aj trudných myšlienok – „už tu nie som nič platný, už ma ani nič nenechajú urobiť“.
Nemusia vám práve meniť olej v aute, ale môžu sa zapojiť do iných bežných denných činností. I keď to budú robiť pomalšie a možno nie tak kvalitne alebo takým spôsobom, ako by ste to urobili vy sami – nevadí, pocit užitočnosti im to určite dá. A nielen užitočnosti, ale aj „mohúcnosti“ – toto ešte môžem, to zvládnem, to dokážem sám.
Pohyb – výborná seniorská aktivita
Znie to asi otrepane, ale nejaká forma pohybu je veľmi prospešná. Látka vylučujúca sa v mozgu pri pohybe – serotonín – účinkuje ako antidepresívum. Dostatok pohybu znižuje strach, potláča hnev i možnú agresivitu. Lepším prekrvením mozgu sa zlepšuje koncentrácia pozornosti.
Pohyb a rôzne cvičenia zlepšujú srdcovú činnosť, udržujú kĺby a chrbticu v primeranej zdatnosti, pomáhajú vyhnúť sa nadmernému zvyšovaniu hmotnosti, znižujú riziko pádov a zlomenín. Samozrejme, že každá pohybová aktivita by mala byť primeraná aktuálnemu zdravotnému stavu seniora.
Môžete teda spoločne chodiť na prechádzky, plávať, bicyklovať na stacionárnom bicykli, robiť cviky s overballom …. Medzi pohybové aktivity pochopiteľne patria všetky práce v domácnosti či okolo domu – v záhrade. Starší ľudia majú na to „piplanie“ sa v zemi čas. Veľa babičiek a dedkov sa „motká“ po záhrade a pomaličky urobia veľký kus roboty. Ak máte takúto životnú situáciu – seniora v dome a záhradku pri dome, nechajte ho, nech sa realizuje podľa svojich predstáv. Ak sa mu nechce, povzbuďte ho – odvolajte sa na jeho minulé skúsenosti – „také krásne muškáty ako ty mami, ja len ťažko vypestujem …“ a ich činnosť aj patrične oceňte.