Tajomstvo naplnenej staroby – aktivita

Mária Kopčíková 0

Napriek tomu, že starnutie je prirodzenou súčasťou života, nemusí pre každého znamenať radostné obdobie. Najmä ak sa objavia choroby, ak starnúcemu človeku zomrie partner či blízki kamaráti a ocitá sa tak v istom zmysle osamotený. Osamotený napriek tomu, že má deti, vnúčatá.

Už to nie je to, čo to bývalo …

Je normálne, že starším ľuďom ubúdajú fyzické sily. A niekedy aj tie psychické. Ideálne je, ak sa ľudia dokážu na tieto okamihy pripraviť a robiť nejaké preventívne opatrenia. Reálne však málokto na to myslí – že čo budem robiť, až nebudem vládať behať okolo kuchyne, okolo domu, pracovať 15 hodín denne …

Preventívne znamená budovať sieť priateľov, pomocníkov, na ktorých sa budem môcť v prípade potreby obrátiť. Budovať svoju sociálnu sieť, aby som mal čo a s kým robiť. Na dedinách a v menších mestách pomerne dobre fungujú kluby dôchodcov a spoločne sa snažia čas tráviť aktívne.

Niekedy je to však úloh nás – detí, aby sme svojich seniorov trochu zaktivizovali, aby neupadli do apatie a nečinnosti.

Ako aktivizovať seniorov –

v preklade ako rozmýšľať o aktivitách pre svojich starnúcich rodičov?

Dialóg z filmu, dvaja kamaráti sa rozprávajú o svojich starnúcich matkách:

„Ja moju nechám podchvíľou niečo robiť.“

„Hm, to sa musí cítiť ako v puberte, keď ti mení olej v aute …“

Nuž niektoré deti by svojim seniorom radi zabezpečili „bezstarostnú“ starobu, aby nemuseli riešiť varenie, upratovanie, všetko im zabezpečia. A tým ich akosi uvrhnú do nečinnosti a niekedy aj trudných myšlienok – „už tu nie som nič platný, už ma ani nič nenechajú urobiť“.

Nemusia vám práve meniť olej v aute, ale môžu sa zapojiť do iných bežných denných činností. I keď to budú robiť pomalšie a možno nie tak kvalitne alebo takým spôsobom, ako by ste to urobili vy sami – nevadí, pocit užitočnosti im to určite dá. A nielen užitočnosti, ale aj „mohúcnosti“ – toto ešte môžem, to zvládnem, to dokážem sám.

Pohyb – výborná seniorská aktivita

Znie to asi otrepane, ale nejaká forma pohybu je veľmi prospešná. Látka vylučujúca sa v mozgu pri pohybe – serotonín – účinkuje ako antidepresívum. Dostatok pohybu znižuje strach, potláča hnev i možnú agresivitu. Lepším prekrvením mozgu sa zlepšuje koncentrácia pozornosti.

Pohyb a rôzne cvičenia zlepšujú srdcovú činnosť, udržujú kĺby a chrbticu v primeranej zdatnosti, pomáhajú vyhnúť sa nadmernému zvyšovaniu hmotnosti, znižujú riziko pádov a zlomenín. Samozrejme, že každá pohybová aktivita by mala byť primeraná aktuálnemu zdravotnému stavu seniora.

Môžete teda spoločne chodiť na prechádzky, plávať, bicyklovať na stacionárnom bicykli, robiť cviky s overballom …. Medzi pohybové aktivity pochopiteľne patria všetky práce v domácnosti či okolo domu – v záhrade. Starší ľudia majú na to „piplanie“ sa v zemi čas. Veľa babičiek a dedkov sa „motká“ po záhrade a pomaličky urobia veľký kus roboty. Ak máte takúto životnú situáciu – seniora v dome a záhradku pri dome, nechajte ho, nech sa realizuje podľa svojich predstáv. Ak sa mu nechce, povzbuďte ho – odvolajte sa na jeho minulé skúsenosti – „také krásne muškáty ako ty mami, ja len ťažko vypestujem …“ a ich činnosť aj patrične oceňte.

Je úplne jedno, či vaši seniori budú piplať záhradku, žehliť či lúskať orechy. Je to činnosť a oni potrebujú byť činní.

Tréning pamäte – prevencia do budúcnosti

Pamäť sa u veľa seniorov zhoršuje možno skôr, než telesné funkcie. Aj keď ešte u vášho starouška nebadáte nejaké výrazné zabúdanie, trénujte s ním. Ideálne, ak mu ponúknete činnosti, kde sa bude „trénovať“ prirodzene a nie silene.

Ak sú starší ľudia umiestnení v nejakých seniorských centrách, tam sa tréningy pamäte robia ako súčasť terapie.

Pre domáce použite napr. môžete:

  • Lúštiť krížovky.
  • Čítať si spolu noviny a potom sa to prečítanom rozprávať. Zatiahnuť seniora, aby prejavil svoj názor (akokoľvek odlišný od toho vášho).
  • Požiadať seniora (ak to zvládne s ohľadom na svoju mobilitu), aby urobil malý nákup – 3 – 5 vecí. Nepíšte mu zoznam, radšej si 5x spolu preopakujte, čo treba kúpiť.
  • Hrať sa doma spoločenské hry. Cez víkend, v dňoch voľna, zahrajte sa aj s vašimi deťmi pexeso, človeče nehnevaj sa, scrabbles, rôzne hry s otázkami, hlavolamy, šachy, puzzle. Nejde o to, kto vyhrá, ale o tréning – aj pre deti, aj pre dospelých.
  • Počúvať hudbu či pozerať staršie filmy. Ak senior bol fanúšik nejakej hudby či filmov, púšťajte si ukážky a spomínajte, z čoho ukážka je.
  • Rozprávať sa, aj to je aktivita, pri ktorej senior musí premýšľať, zvažovať súvislosti, časový sled, spomínať. A samozrejme ocení, ak mu venujete svoju pozornosť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár