Čítame s deťmi do 3 rokov: aké knihy?

Milan Buno 9

Každý mesiac vychádzajú stovky kníh, z toho minimálne desiatky pre deti. Ako sa v tom množstve vyznať? Ako správne vybrať? Aj v menších knižniciach nájdete plné poličky knižiek pre deti, ale občas možno tápete: ktorá je vhodná pre môjho malého drobca? Poradíme vám, aké knihy vyberať pre deti do troch rokov a na čo nezabúdať.

Knihy o vašich deťoch

Prvé tri roky života sú mimoriadne dôležité, ak chcete u dieťaťa vzbudiť záujem o knižky a ukázať mu, čo všetko sa z nich dozvie. V tomto období sa rozvíja myslenie a slovná zásoba, deti okolo dvoch rokov skladajú dvojslovné vety a preto sú najvhodnejšie knižky písané logopédmi.

Vyberajte najmä knihy, ktoré nejako súvisia s každodenným životom detí – o nočníku, o papaní, o strašidielkach alebo problémoch so zaspávaním. Deti totiž najviac zaujímajú príbehy, ktoré im pripomínajú ich vlastný svet. Ak k tomu pridáte milú postavičku, máte vyhraté. Napríklad knižky o známom Krtkovi – Ako krtko vyliečil myšku, Krtko na cestách, Krtkove nohavičky, či krtkov deň. Niektoré knihy sú magnetické, iné priamo výučbové (Spoznávame tvary s Krtkom) alebo leporelá.
Pokojne môžete pri čítaní zameniť meno postavy za meno vášho dieťaťa – lepšie sa tak vcíti do príbehu, prežije ho a viac si z neho zapamätá.

Nech si dieťa vyberie knihu

Niektorí rodičia tvrdia, že treba nechať výber knižiek už v takomto útlom detstve na samotné dieťa. Ono vie najlepšie, o čom chce čítať. Ak teda necháte výber na dieťa, pýtajte sa ho jednoduchými otázkami, prečo práve túto knižku? Čo sa mu na nej páči? Je to kvôli nejakej postavičke?

Určite sa nezmýlite pri knihách o zvieratkách (pozor však na rôznych drakov, dinosaurov ap., čomu sa radšej nateraz vyhnite). Tip knižiek ako Rozprávky o zvieratkách je ideálny – milé ilustrácie a pekné príbehy o kuriatku a káčatku, troch mačiatkach ap.

Výborným tipom sú aj knižky Carlosa Busquetsa – jedna séria sa venuje známym bájkam, ktoré sú doplnené o nádherné ilustrácie ako Havran a líška, Kobylka a mravec, Lev a myš. Siahnuť tiež môžete po jeho Šípkovej Ruženke, Petrovi Panovi, Palčekovi alebo Škriatkovi Bystríkovi.

Nenanucujte deťom knihy, ktoré sú podľa vás lepšie a zábavnejšie – môže to mať neskôr negatívny vplyv na záujem o čítanie. Radšej pozorne počúvajte a spájajte si súvislosti – nabudúce možno lepšie trafíte a ukážete dieťaťu ešte lepšie knižky.

Príbehové puzzle

Dvoj- i trojročné deti rady objavujú, skladajú a ak im podstrčíte jednoduché puzzle knižky s pár kúskami, uvidíte ako rýchlo sa im rozžiaria očká. Skúste sériu Poskladaj si (Na dvore i pri potoku, Poznaj zvieratká…), Poskladaj si koníka, Na farme, Svet šteniatok a iné.

Skvelé pre deti do troch rokov sú jednoduché veršíky, rečňovanky – skúste povedzme čarovnú knižku Maličká básnička povedačkami, hádankami, riekankami. Alebo Básničky maličkým so žartovnými básničkami Kristy Bendovej o detských menách, či veselom telocviku. Farebné koláže Alojza Klima určite zaujmú tiež.

Čítanie a kreslenie

Vo veku do troch rokov začínajú deti čoraz viac kresliť. Podporte v nich túto schopnosť a spojte to s čítaním. Keď dočítate knižku, požiadajte dieťa, aby nakreslilo postavičku s knihy. Alebo domček, vtáčika, čokoľvek. Spočiatku to bude vyzerať ako chaos čiar (až na umelecké výnimky :-)), no buďte vytrvalí. Treba len udržať detskú pozornosť, ktorá je v tom veku slabučká a nadchnúť ho pre to.

Možno vás po čase prekvapia a začnú siahať po knižkách, ktoré priamo učia malé deti kresliť, ako Nauč sa kresliť zvieratká a postavičky alebo Nauč sa kresliť – Farma.

V každom prípade čítajte – či už sú to knihy, obrázkové časopisy, letáčiky, katalógy. Dieťa do troch rokov robí obrovské pokroky, vyvíja sa míľovými krokmi a treba to podporiť rôznymi impulzmi. Počas čítania dieťa opakuje slovíčka, možno sa spýta na ich význam (vysvetľujte, neodbite to mávnutím ruky alebo iným synonymom), rozširuje si slovnú zásobu, rozvíja predstavivosť. Cvičí si tak koncentráciu a vstupuje do sveta príbehov.

Ak máte aj vy nejaké tipy na knižky pre deti do 3 rokov, sem s nimi. Podeľte sa, čo zafungovalo u vás.

Držíme vám palce.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Veľmi som chcela čítať malému knižky od Beatrix Potterovej ale žiaľ na Slovensku v slovenskom jazyku som zatiaľ žiadne nenašla. Iba v českom jazyku. V zahraničí sa mi veľmi páčili knihy od tejto autorky a hlavne aj ilustrácie. Je to škoda že túto autorku ešte u nás nevydali.

  2. Moje deti úplne milovali knižky s puzzle. Možnosť, že možu sami niečo vytvoriť ich fascinovala. Keď boli starší, kupovali sme im knižky s hračkami, tie sa im tiež veľmi páčili – malé lietadielko, či vláčik, ktorý im pripomenul rozprávku. Som rada, že sme si spolu čítali, lebo im to otvorilo nové obzory a teraz si vedia vymýšľať fantastické príbehy sami

  3. Obdobím krtkových dobrodružstiev snáď prešlo každé dieťa. Náš synček ešte stále spáva s plyšovým krtkom. Máme doma aj zajačika, myšku, ježka a žabku, takže občas hrávame divadlo. Ale keďže fungujeme aj na televízii, čítame aj Medveď a Máša a Včielka Maja. V tomto mi veľmi pomáha egmont.cz, odkiaľ mojim deťom nosí darček aj Ježiško smile

  4. My momentálne máme včielkomajovské obdobie. Dcérka dostala na deň detí knihu Včielka Maja – Omalovánky a hádanky a je z nej úplne nadšená. Ale aj Krtko je stále in 🙂

  5. U nás deti tiež fičia na puzzle knižkách. Často ich objednáváme cez net, kdeže do kníhkupectva sa s dtmi často nedostaneme. Momentálne je najobľúbenejšou kniha Jake a piráti ze Země Nezemě – Kniha puzzle. Tú sme objednali z egmontu. A keďže sme dvojjazyčná domácnosť, knihy kupujeme české i slovenské zwinker

  6. Kreatívne zošity s príbehmi, doplňovačky proste veci čo im rozšíria obzory a trošku načrtnú logiku zwinker pekné disneyovske rozprávky v úlohách majú prepracované na egmont.cz a zatiaľ som nenašla konkurenčné Frown

Pridaj komentár