Chlapi z nej „hustnú“, a to už 4 tisíc rokov. Poďme aj my, ženy…do kapusty

Slávka Habrmanová / food blogerka 1

Od kapusty chlap je hustý. Porekadlo starých mám by sa dnes dalo doplniť slovami „aj zdravý“. No ale nielen chlapi, samozrejme. Platí to aj pre ženy či deti.

V čase kačacích a husacích hodov býva kapusta podávaná ako sprievodný doplnok k týmto pochúťkam spolu s lokšami. No naozaj veľa sa z nej dá vyčarovať aj ako hlavnej suroviny, najmä teda tej vykvasenej. 

kapusta
Foto: Ingimage.com

Ide o neuveriteľne bohatý zdroj vitamínov, v surovom stave ju odborníci považujú za najzdravšiu potravinu vôbec. A pritom žiaden dovoz v porovnaní s exotickými plodinami, kapusta je reálne dopestovaná v našich podmienkach.

Patrí medzi naše najstaršie zeleniny – pestuje sa u nás už viac ako 4 tisíc rokov. Pochádza z pobrežia západného Stredomoria a Atlantiku. Moreplavci oceňovali jej blahodarné účinky pri nedostatku vitamínu C, starí Gréci a Rimania ňou liečili žalúdočné vredy a morovú nákazu, kapustové listy uchovávali nasolením.

Každopádne ale tie najhodnotnejšie vlastnosti možno nájsť najmä v kyslej alebo kvasenej kapuste, ktorá má v porovnaní s čerstvou vyšší podiel vitamínu C.

Je to kvôli činnosti baktérií mliečneho kvasenia, vytvára sa tak prirodzená bakteriálna a kvasinková mikroflóra. Pri procese kvasenia totiž vzniká veľké množstvo cholínu, ktorý pomáha pri látkovej výmene tukov, rovnako tak znižuje hladinu krvného tuku.

Foto: Ingimage.com

 

Už 200 g kyslej kapusty pokryje dennú potrebu vitamínu C

Kapusta je tiež bohatá na beta-karotén (provitamín A) či rôzne minerálne látky ako najmä draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík.

Dôležitý je tiež vysoký obsah kyseliny listovej – vitamínu B9, ale aj vitamínu K či vlákniny. Až dvojnásobok odporúčanej dennej dávky vitamínu K sa nachádza v 100 g tejto chutnej zeleniny.

Vďaka tomu kapusta účinkuje pri hojení rán či zlepšuje zrážanlivosť krvi. Odborníci ďalej zvyknú tvrdiť, že pravidelnou konzumáciou kyslej kapusty sa dá predísť infarktu, depresívnym stavom, táto skvelá listová zelenina tiež zvyšuje odolnosť proti stresom, označuje sa za účinnú prevenciu voči mŕtvici a mnohým iným civilizačným chorobám.

Posilňuje imunitný systém, má omladzujúce účinky, pomáha pri tvorbe červených krviniek. Rovnako tak je efektívna v boji proti cukrovke. Kvôli skutočne vysokému obsahu vitamínu C sa odporúča najmä na jeseň v čase šíriacej sa chrípky či v zimných mesiacoch.

Foto: Ingimage.com

Poďme teda všetci spoločne hustnúť z kapusty!

Obsahuje probiotické baktérie, ktoré zabraňujú množeniu škodlivých a hnilobných mikroorganizmov. 1 dl čerstvej šťavy z kapusty sa ako prírodné liečivo predpisuje pri problémoch hrubého čreva (podráždenie alebo zápal),dávkovanie zhruba 3 až 4-krát denne.

foto: Kvasená kausta, Kaufland

 

Šťava z kapusty aktivuje aj funkciu čriev a vylučovanie toxických látok. Podporuje i látkovú výmenu a má odvodňujúci účinok, čím umožňuje rýchle odstraňovanie odpadových látok z tela, pomáha tiež pri inej nerovnováhe v tráviacom trakte. Je ale potrebné ešte zdôrazniť, že najúčinnejšia je v surovom stave, nijak zvlášť tepelne neupravovaná.

Takže si ju pokojne pridávajte do šalátov alebo podávajte k hlavnému jedlu. Poďme teda všetci spoločne „hustnúť“ z kapusty!


Nutričné hodnoty:

KVASENÁ /

KYSLÁ KAPUSTA

Kalórie: 22,13 kcal

Energia: 92,61 kJ

Jednotka: 1x 100 g

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár