Už žiadne tabletky, stačí za hrsť brusníc

Slávka Habrmanová/food blogerka 1

Znie to naozaj neskutočne, ale vyrovnajú sa sile medikamentov. S nimi nemusíte pojedať rôzne chemicky pripravované tabletky či liečivá; sú čisto prírodným produktom.

Tieto extra zdravé červené bobuľky, typické pre jesenné obdobie, však nepomáhajú len pri problémoch s močovými cestami či obličkami, ako ich možno vnímajú viacerí z nás.

Brusnice, Kaufland
Foto: Ingimage.com

Liečivé vlastnosti brusníc poznali už pred stovkami rokov americkí domorodci. Slúžili im na hojenie otvorených rán, ako liek proti otrave krvi, ale aj prostriedok na tráviace problémy.

Indiáni si cenili aj ich kulinárske prednosti, jedávali ich najmä so sušeným mäsom.

Obyvatelia severnej Ameriky sú dodnes najväčšími pestovateľmi, ale aj konzumentmi týchto zázračných bobúľ rastúcich na nízkych kroch (dorastajú do výšky približne 25 centimetrov).

Brusnice sú bohatým zdrojom vitamínov C a K, pôsobia ako naozaj efektívny antioxidant

Obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, šťaveľovú, no aj magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík. Pozoruhodný je ich vysoký obsah omega 3 mastných kyselín.

Brusnice, Kaufland
Foto: Ingimage.com

Tajomstvo brusníc spočíva v tom, že ich molekuly dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť ochranný štít pred infekciami močového ústrojenstva, t.j. mechúra aj obličiek.

Pomáhajú proti únave a slabosti, hnačke, skleróze a bolestivej menštruácii. Zaberajú dokonca aj pri nepríjemnom úniku moču. Pôsobia preventívne proti tvorbe zubného kazu aj kameňa.

Foto: Kaufland

Faktom je, že častými zápalmi močových ciest trpí približne štyridsať percent žien. No nielen ony by mali mať vždy poruke za hrsť brusníc.

Drobné červené bobuľky sú vo veľkej miere využívané aj v kozmetickom priemysle.

Keďže pomáhajú bunkovej obnove, využívajú sa pri výrobe rozličných krémov, masiek či toník a majú skrášľovací a omladzovací účinok.

Existuje naozaj široká škála, ako ich tiež využiť v kuchyni; nielen do tradičnej omáčky k divine či ako neodmysliteľný doplnok k dobrej sviečkovej na smotane alebo k vypraženému camembertu.

Ich príprava je jednoduchá, stačí sa inšpirovať viacerými overenými receptami…

Foto: Kaufland

 

BRUSNICE SUŠENÉ

Kalórie: 25,12 kcal

Energia: 105,1 K

Jednotka: 1x porcia (10 g)

 

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Slávka Cigáňová (Habrmanová)

Kedysi som sa živila sáčkovými polievkami a rôznymi polotovarmi a myslela si, že varenie je strata času. No časom prišla zmena. Tak ma to dostalo, že som chcela vedieť uvariť všetko. Začala som skúšať recepty, domáce aj zo svetových kuchýň, no najviac ma bavilo tvoriť vlastné recepty. Objavila som, že varenie môže byť naozaj zábava a rada sa so svojimi skúsenosťami podelím aj s ostatnými.

články autora...

Komentáre k článku

  1. uz sa clovek v tych clankoch nevyzna. akurat nedavno som citala ze sa vedecky dokazalo ze brusnice vobec nejaku ucinky co sa tyka mocoveho ustrojensva 🙁

Pridaj komentár