Dana Gundersová je bojovníčkou proti plytvaniu jedlom, ktorá „nerobí konšpirácie, ani neprelieva krv, ale zavára a mrazí.“ Je autorkou príručky Kuchyňa bez odpadu, v ktorej radí, ako kvalitne jesť a zároveň ušetriť peniaze tak, že budete menej vyhadzovať.
Shutterstock Gazdinky nevyhadzujú Takúto „Danu“ už máte pravdepodobne v rodine. U mňa je to napríklad babka, ktorú som rovnako ako modliť sa ruženec, počula vždy opakovať „ja jedlo nevyhadzujem.“
Z posledných jabĺk, ktoré sa chystajú zhniť, dokáže rýchlo vystrúhať koláč a nabalí každému, aby s dedkom neboli presladení ešte týždeň, lebo veď „oni jedlo nevyhadzujú.“
Lenže takých ako babka, čo využijú poslednú omrvinku, nie je veľa. Dana Gundersová píše, že v USA sa nevyužije alebo sa vyhodí až 40 % všetkých potravín. A dáva k tomu dobrý príklad:
„To je, ako keby ste nakúpili 5 plných tašiek potravín a dve z nich potom nechali ležať na parkovisku pred obchodom a neobťažovali sa ich zdvihnúť.“ Premenené na peniaze, 4-členná americká rodina by mohla ušetriť každý mesiac asi 120 dolárov.
Dôvody, prečo robíme toľko potravinového odpadu, sú rôzne: Nakupujeme mirnix-dirnix. Cez víkend si spravíme veľký nákup a v košíku sa ocitnú veci, ku ktorým sa cez týždeň nedostaneme. Sme takí zaneprázdnení, že nemáme čas navariť „normálne“ jedlo a pritom by sme aj chceli žiť úžasne zdravo, s taniermi ozdobenými čerstvými bylinkami, ale zase zvädli. A keď už konečne varíme, potom vo veľkom, také kvantá, ktoré nedokážeme zjesť.
K vyhadzovaniu potravín veľmi prispieva aj to, že nevieme, ako ich správne skladovať a kedy ich vyhodiť. Mýlime si informácie na etiketách, netušíme napríklad, čo znamená „minimálna trvanlivosť,“ automaticky pokladáme takýto výrobok za starý, pokazený.
Shutterstock Toto sú všetko veci, ktoré sa podľa Dany Gundersovej dajú zmeniť: keď nebudeme nakupovať živelne, ale podľa nákupného zoznamu, keď si budeme plánovať jedálny lístok dopredu, pripravovať jedlo vtedy, keď na to máme čas, keď sa naučíme variť presnejšie množstvá, osvojíme si niektoré zručnosti v kuchyni, napríklad ako skladovať potraviny (využívať mrazenie, sušenie, zaváranie) a ako ich využiť do poslednej omrvinky Dana Gundersová ponúka niekoľko tipov, ak chcete menej plytvať potravinami. Budete sa musieť naučiť plánovať, čo budete variť a podľa toho nakupovať:
1/ Nezačínajte od nuly
Zostaviť jedálny lístok neznamená, že si teraz zoberiete desať kuchynských kníh a napíšete si týždenné menu ako v 5-hviezdičkovej reštaurácii. Zamyslite sa, ktoré jedlá doma pravidelne varíte. Počítajte s nimi a každý týždeň alebo dva ich opakujte. Raz za čas môžete vyskúšať nový recept.
2/ Skontrolujte chladničku
Skôr, ako začnete písať jedálniček, otvorte chladničku a zistite, ktoré potraviny sa blížia k expirácii. Porozmýšľajte, ako by sa dali využiť, aké jedlo z nich môžete pripraviť. Poznáte to, “čo chladnička dala?”
3/ Majte po ruke pár základných potravín
Dana Gunders odporúča dve až tri druhy obilnín, ingrediencie, bez ktorých sa nezaobíde žiadne jedlo, niekoľko kľúčových korenín a „hrdinské omáčky,“ ako záchrana, keď sa niečo pokazí.
Shutterstock 4/ Urobte si základnú kostru jedálnička
Napríklad dva typy bielkovinových jedál, jednu alebo dve obilniny a zeleninovú zmes. Potom stačí ku nim vždy niečo pridať (nový druh zeleniny), použiť ďalší deň inak (zapiecť) a nebudete mať pocit, že večeriate každý deň to isté.
5/ Prednosť majú kazivé potraviny
Na začiatku týždňa použite potraviny, ktoré sa kazia najrýchlejšie, napríklad čerstvé mäso alebo plody mora. Cestoviny, mliečne výrobky, vajíčka, môžu počkať na neskôr.
6/ Viacnásobné použitie potravín
Pri varení vždy uvažujte nad viacnásobným využitím ingrediencií, tak sa na konci týždňa vyhnete zvyškom. Ak napríklad podávate ku kuraciemu perkeltu halušky, na ďalší deň môžete zvyšné halušky preliať omáčkou z nivy alebo bešamelom. Jeden deň môžete mať fazuľovú polievku s rezancami, na ďalší deň bez rezancov, ale zahustenú smotanou.
7/ Čarujte do poslednej omrvinky
Napríklad cestoviny, ktoré ostali, možno zapiecť (so syrom, šunkou, slaninou, vajíčkom, zeleninou…). Chlieb, ktorý uschol, môžeme použiť do žemľovky, či na strúhanku a tú potom napríklad na karbonátky.
Shutterstock 8/ Naplánujte si lenivú večeru
Dana Gundersová radí naplánovať si večer alebo aj dva v týždni, keď nebudete variť alebo vytiahnete z mrazničky už hotové jedlo. Sama píše: „Mám nesmierne nabitý rozvrh, preto každý týždeň plánujem variť len tri jedlá a zvyšné sú kombináciou obsahu mrazničky, donášky a večerí s priateľmi.“
9/ Navarte, rozdeľte a zmrazte. A potom vytiahnite na lenivú večeru cez týždeň. Mrazte chlieb aj pečivo skôr, ako splesnivie. Ak obschne, môžete si z neho spraviť strúhanku alebo… čokoľvek vám napadne.
Chce to len trošku porozmýšľať. Zmena sa neudeje zo dňa na deň, ale týmito malými krokmi ju môžeme naštartovať. Výsledok bude menej plytvania jedlom a viac ušetrených peňazí.
Loading...