V lete sa nám nechce variť a ani dlho stáť pri „platni“. Ako to riešime my v redakcii vám možno pomôže k inšpirácii, keď už variť ozaj treba…
Eva
Naša šéfka je fakt pohodový človek a tak som nečakala, že mi dá recept s hodinovou prípravou a ďalšou hodinou varenia. Toto by mohlo v mnohých obmenách chutiť aj vám:
Zapekaná cukina “co dúm dal”
“Cukiny nám rastie vždy plná záhrada, je to ako burina, prežije každú moju opateru a nesťažuje sa. Cukinu očistím, prekrojím pozdĺž, vydlabem. Položím na plech ako dva válovčeky a naplním plnkou v zložení “co dúm dal”.”
Všetko nasekané na kocky, čo ponúka chladnička v duchu: saláma, šunka, syry akékoľvek, cibuľka, paprika, rajčiny…. Správnu konzistenciu to nadobudne definitívnym primiešaním vajíčka, prípadne smotany. Ochutíme podľa chuti jazýčkov vašich konzumentov a šupneme do rúry. Už iba nezabudnúť vypnúť…. Jeme obvykle so šalátmi, ktoré nám práve vtedy rastú v záhrade.
Baška
Náš benjamín v redakcii sa medzi nami dlhoročnými kuchticami nestratí – však len pozrite:
“Tak u nás zeleninové polievky krémové, len s chlebíkom / pečivom / toastom – napr. že brokolica + zemiaky na zahustenie + kyslá smotana alebo biely jogurt. Dá sa zjesť aj studená, keď sme leniví ohrievať :)”
Pre chlapa treba mäso – do pácu a na prírodno, k tomu zemiaky na pare + nejaká zeleninka (čerstvá alebo mrazená podusená). Alebo cestoviny akékoľvek: v lete mam najradšej také, že: mrkva, cuketa, cesnak podusiť + paradajkový pretlak + bylinky – tiež je to potom dobré aj na studeno.
Mária
Momentálne žije na malte – a to malé „m“ je tam správne. Takže to vzala značne pragmaticky:
“Mám chuť ti napísať, že pizzu z donášky… v tejto chvíli mi napadajú také úplne od veci, že polotovary. Alebo proste široké rezance s makom, a tie rezance teda nerobím sama, pekne kúpim v Jednote. Tiež grenadír u nás frčí, na nejaké ľahké letné šaláty naša rodina nie je.”
No a plus ešte hodiť nejaké mäso do pácu a následne aj s deťmi ugrilovať na dvore? K tomu už aj tú rajčinu či papriku zjedzá.
A ako vyzeráme my?
“Drvivá väčšina nášho osadenstva je zbláznená do baklažánu a jeho tisícich chutí. Jednou z najlepších – mimo vynikajúco ugrilovaného s bylinkami – je moja verzia „rattatouille“ – sorry, mám síce manžela francúzštinára, ale keďže toto jedlo nepoznal ani on (teda na vlastné chuťové bunky napriek x-tému prelezeniu Francie), meno ostalo takto. Ale varí sa to u nás takhle:”
Veľa cibule nakrájam na drobno, k tomu na kocky pokrájaný baklažán, keď je, tak pridávam voľné variácie cukety, papriky, tekvice a čo vás napadne, ale podstatnou zložkou mimo prvých dvoch je ešte veľa paradajok, ktoré prídu na panvicu, keď je baklažán s osadenstvom voľne voliteľným podusený do polomäkka. Finiš urobí veľa cesnaku – teda u nás, lebo cesnak je u nás doma, potom už stačí len jemne dochutiť soľou, kto chce bylinkami, vziať chlieb či pečivo a papať. Pozor, míňa sa závratným tempom!
Dobrú chuť vám za všetkých, bez ohľadu na to, že budete variť niečo inšô.
Pekný článok, ako všetky od Vás. Ďakujem za tipy. Prosím, ak by Ste mi mohli prosím poradiť, čo zabaliť deťom (6, 8 a 10 rokov) ako celodennú stravu, po prvý raz idú takto do tábora – našli sme lacný ale jedlo si majú doniesť, a nie je možnosť ohrevu. Na varenej kukurici každý deň asi nebudu mocť byť.