Leto sa najlepšie vidí teraz na tanieri a vo fľaši – a nie je nad vôňu čerstvo dozretého ovocia a zeleniny, zvlášť, ak máte všetkého toľko, že ešte je možnosť urobiť zásoby na zimu. Aby sme vám pomohli nájsť dobré tipy na zaváranie a „džemovanie“, vyhľadali sme v našom fóre skvelé receptíky.
Na sladkú nôtu
Asi je len málo ľudí, ktorí nemajú nejaké ovocie. Všetko sa zjesť nedá – ostáva teda len konzervovanie. Ako to robia naše dievčatá z fóra?
Čučoriedkový lekvár
Na kilo čučoriedok dáme 60 dkg cukru. Čučoriedky popučíme, zmiešame s cukrom a do druhého dňa necháme postáť – nie je to však potrebné. Potom po troche variť poctivo v hrnci, kým po vareške neostane cestička.
Jahodový džem s ovocným cukrom
Na kilo jahôd dáme 180 g ovocného cukru, pomaly varíme, kým nezhustne.
Zaručene hustý džem z hocičoho sladkého
Na 1 kilogram ovocia dáme 30 dkg hnedého cukru. Varíme pomaly do zhustnutia, v okamihu, kedy džem dosiahne bod varu, vlejeme do neho čerstvú citrónovú šťavu v pomere 1 citrón na kilo ovocia. Citrón má vysoký obsah pektínu a džem pekne zhustne.
Šípkový džem
Na kilo šípok pridáme 250-300 g cukru (alebo na 1 kg pretlačených šípok 500-600 g cukru). Šípky treba očistiť, odstrániť okvetie, stopku, jadierka a chĺpky, dať do hrnca, rozvariť a horúce pretlačiť cez sitko alebo rozmixovať. Potom dať šípkový pretlak znovu do čistého hrnca a variť, kým nezhustne (odparí sa voda), pridáme cukor a dovaríme ako iné marmelády.
Zaváranie bez cukru
Zrelé očistené ovocie naukladáme do fliaš, do ktorých sme na spodok pridali pár zrniečok soli, zalejeme prevarenou, vychladnutou vodou, zatvoríme a sterilizujeme ako podľa bežných receptov.
Tá soľ “vytiahne” cukor z ovocia – trvá to asi mesiac. To aby ste neboli sklamané, ak Vám nechytí viečko a budete ochutnávať. Je to zdravé a najlacnejšie zaváranie aké poznám.
Dobré rady pri príprave džemov
- Ovocie je lepšie rozmixovať.
- Ovocie je dobré zasypať dávkou cukru a nechať postáť do druhého dňa.
- Odporúča sa variť bez gelfixu a iných rýchlych prísad klasickou cestou.
- Variť treba po menších dávkach, džem začína byť akurát, keď po vareške ostáva cestička.
- Na háklivejšie džemy z marhúľ či jahôd je fajn dať navrch pomôcku na konzervovanie.
- Pokiaľ nechcete použiť klasický cukor, je možné ho nahradiť hnedým cukrom alebo ovocnou šťavou – pridáva sa bežne do bio-džemov, najlepšia je jablková.
- Ak potrebujete istotu zhustnutia, je dobré kúpiť si v bio obchode agar alebo quiltix, prípadne skúste fruktózu.
- Istotu „nepokazenia“ zvýšite sterilizáciou hotových džemov v uzavretých pohároch v rúre.
- Robte džem zo suchého ovocia, aby ste minimalizovali objem vody v ovocí – nebude ho treba potom tak dlho variť pre odparenie sa vody z ovocnej zložky.
- Použite do džemu na zhustnutie čerstvú citrónovú šťavu v pomere 1 citrón na kilo ovocia, šťavu treba vliať do džemu v okamihu bodu varu.
- Dbajte na to, aby ovocie nebolo príliš prezreté – také obsahuje už menej pektínu.
- Ideálne je robiť džem z 1 kg ovocia, dĺžka varenia jednej várky je potom cca 15 min.
- Testovanie hustoty je lepšie cez 3-4 podšálky, do ktorých postupne kvapneme džem z hrnca, dáme do mrazničky a skúšame tvorbu kôrky. Testovať treba často, lebo po cca 10 minútach už začína mať džem svoju konzistenciu, ktorú treba dobre odhadnúť.
- Džem je dobré plniť do nahriatych čistých pohárov.
Na záver môj obľúbený vlastný:
Rebarborovo-jablkový džem
Pol kila nakrájanej, očistenej rebarbory jemne podusíme na troške vody s pol kilom očistených jabĺk (môžu byť aj prvé padané), vodu necháme vypariť. Necháme vychladnúť, rozmixujeme. Pridáme cca O,5 kg cukru a cca pol lyžičky škorice. Varíme do zhustnutia, na záver pridáme 1-2 lyžice rumu. Nalievame do fliaš a necháme sa chváliť návštevami.
Voňavé varenie želám.