1. Zamestnaní rodičia majú veľké problémy umiestniť svoje dieťa do predškolského zariadenia. Ako chcete zabezpečiť zvýšenie počtu zariadení pre deti? Konkrétne jaslí a škôlok?
Mám s tým osobnú skúsenosť, keď som pred piatimi rokmi zachytil prudký nárast detí predškolskéhoi veku, promtne sme vybudovali novú triedu pre ZUŠ, ktorá nám uvoľnila triedu pre škôlku. Kto chce, hľadá spôsob a preto považujem škôlky, ZŠ a ZUŠ za zariadenia, ktoré by mali vyvážene tvoriť priestory v obci podľa počtu detí.
2. Preplnené jasle a škôlky môžu čiastočne nahradiť, resp. odbremeniť aj materské centrá. Budete im v prípade volebného úspechu nejako pomáhať? Ak áno, ako konkrétne si takúto spoluprácu predstavujete?
Materské centruv našej MČ Lamač už funguje. Na svoju prevádzku nutne potrebuje finančné zdroje, ako aj priestory od obce. Bol som nápomocný aj vo svojom prvom volebnom období a preto nechcem, aby vyzneli moje slová prázdne, ale určite viem zodpovedne prehlásiť, že s mojou pomocou mladé lamačské rodiny môžu počítať. Nuž a konrétne presadím takú finačnú čiastku na prevádzku, aby to bolo hodné solídnej prevádzky a nielen na obyčajné stretnutia v nejakom priestore a čase.
3. Ako v prípade úspechu budete skvalitňovať úroveň škôl /materiálne aj výučbou?/ tak, aby bol v meste zdravý výber?
Považujem kostol a školu za stred každej obce a hanba by bola, keby škola v obci živorila. Veľký dôraz som kládol na úsporu energií – vymenili sa komplet okná na budove školy a potom v škole môžu lepšie hospodáriť. Určite nie je všetko dokončené, ale na dobrú spoluprácu som pripravený, lebo i teraz dobre poznám školu, lebo som v rade rodičov i v školskej rade.
4. Školstvo je dlhodobo finančne poddimenzované. Akú predstavu o objeme finančnej pomoci pre školy máte?
Povinnosť obce je nielen preposlať prostriedky od štátu do školy, ale predovšetkým, starať sa o investície a drahšie opravy na zverenom školskom majetku z vlastnych zdrokovv. Preto je treba osobitne prihliadať na potreby v šklách a do finančného rozpočtu vedieť zakalkulovať i polopžky z návrov školskej rady.
5. Čo plánujete urobiť pre sprístupnenie školských priestorov v popoludňajších hodinách pre verejnosť /školské ihriská, triedy/ napr. pre športové a charitatívne aktivity?
Sám športujem pravidelne v telocvični, preto takéto ciele sú mojou srdcovou záležitosťou. Podporujem na celej čiare tieto aktivity, lebo prináša škole fin. prostriedky a tým, ktorí si zahrajú či zabehajú v telocični to skutočne dobre padne na úžitok.
6. Ako plánuje udržať verejné detské ihriská v poriadku a čistote?
Pokračovať v začatom trende a myslieť v koncepcii na nevyhnutné finančné prostriedky.
7. Ako ste spokojná/ý s ponukou programov voľnočasových aktivít pre rodiny s deťmi a čo plánuje v tom smere urobiť?
Zatiaľ je to len sporadicky, ale po konzultácii s aktívnymi rodinami treba nasjť spoločné postupy a výsledky sa musia docieliť.
8. Máte nápad, ako motivovať deti a mladých ľudí ku športu?
Áno. Byť príkladom a zapájať do toho i ostatných. Chodil som ako jediný starosta v Bratislave s deťmi na akciu na kolesách proti rakovine. Teraz som chodil ako člen školskej rady a vynechal som len jedenkrát, ked som bol po operácii. Na školskom dvore som zimu čo zimu osobne i s mojou rodinou a ďalšími dobrovoľníkmi po nociach pripreavoval ľadovú plochu a poviem Vám, vidieť plno detí, ako sa korčuluje či hrá do noci hokej, to bola skutočná radosť. Na školák chodím hrávať tenis, hokej i futbal. Jednoducho osobný príklad.
9. Ďalšou podstatnou otázkou, ktorú často riešia mladé rodiny je bývanie. Aký je Váš názor na nájomné byty pod správou obce/mesta?
V Lamači sa za mojej éry postavilo síce iba sedem nájomných bytov, ale predsa som to dokázal. Som zástancom tohto spôsobu bývania v začiatkoch, keď nie sú iné možnosti. šlkoda, že podpora štátu je dosť slabá, ale i stým sa dá aspoň niečo rozbehnúť. Teda môj názor – určite áno.
10. Čo plánujete zrealizovať v oblasti bezpečnosti dopravy vo svojej obci/meste?
Konečne svetelnú križovatku Hodonínska a Vrančovičová. ďaľšie retardéry pre obmedzenie rýchlosti a protihlukovú stenu od dialnice.
11. Z akých zdrojov mienite financovať svoje plány?
Transparentne hospodáriť a kde je možné vybaviť dotáciu.
12. Aké iné, konkrétne riešenia ponúkate v oblasti rodinnej politiky?
Ďalšie až po dohode so zvolenými poslancami. Treba hladať kompromisy, dohody a spoločné vízie.