Má vaše dieťa SnapChat? Toto hneď urobte.

Natália Dujničová 0

Rodičia by pomocou konkrétnych príkladov mali deťom vysvetliť, aké správanie je nevhodné a mali mať tiež prehľad, na akých platformách sú ich deti aktívne a aké majú kontakty.

Ako rodič môžete obmedziť úrovne obsahu, ku ktorému má vaše dieťa prístup – hry, aplikácie aj knihy majú svoje vekové kategórie.

„Mnohé aplikácie majú napríklad defaultne povolený prístup k polohe, no v rámci ochrany súkromia odporúčame prístup k polohe vypnúť, najmä pre fotoaparát, SnapChat, Instagram či hry. Keď budete robiť nastavenia telefónu pre svoje dieťa, odporúčam nerobiť to pred deťmi, pretože sú veľmi všímavé a postup si môžu zapamätať. Ľahko sa potom stane, že vypnú to, čo ste im zakázali a zapnú to, čo netreba,“ upozorňuje M. Krahulecová z prostredia kybernetickej bezpečnosti.

Podľa prieskumu medzi žiakmi základných a stredných škôl dominujú medzi sociálnymi sieťami YouTube, Facebook, Instagram, TikTok a SnapChat. V prípade aplikácie SnapChat je vypnutie zobrazovania polohy mimoriadne dôležité a to preto, upozorňuje odborníčka, že táto aplikácia zobrazuje polohu v reálnom čase s presnosťou na ulicu. Ideálne je, ak zakážete zobrazovať polohu hneď pri jej inštalácii. Deti na svojich sociálnych sieťach zverejňujú osobné údaje, z počtu 991 respondentov 53,9 % z nich má na profile fotografiu s jasne rozlíšenou tvárou, 46,9 % priezvisko, 28,6 % i reálny vek (8,5 % vyšší ako reálny), každý/á desiaty/a uvádza adresu školy (12,3 %), 11 % svoje telefónne číslo a 5,7 % adresu bydliska.

Agresori v online svete

Kyberšikana je komplexný problém, ktorý si vyžaduje pozornosť nás všetkých. Čím viac o ňom budeme hovoriť a čím viac budeme podporovať naše deti, tým bezpečnejší bude náš digitálny svet. Jedným z najväčších rozdielov medzi klasickou šikanou a kyberšikanou je jej rozsah.

„Kyberšikana môže zasiahnuť oveľa väčšie publikum. Agresori v online svete majú pocit anonymity, čo im dodáva odvahu, ktorú by v reálnom živote nemali,“ zdôrazňuje klinická psychologička Mgr. Alica Farkašová a pripomína, že pocit bezpečia pomáha deťom byť omnoho odvážnejšími .

„Obete kyberšikany prežívajú veľké pocity hanby a vlastného zlyhania, preto trvá nejaký čas, kým sa vôbec niekomu zdôveria,“ vysvetľuje.

Čo robiť v prípade, že dieťa zažíva kyberšikanu?

Vplyvy kyberšikany na deti sú rôzne a závisia od veku a typu šikany, ktorú zažívajú. Rodičia by mali byť všímaví voči náznakom, ktoré môžu naznačovať, že ich dieťa je kyberšikanované. Zmeny v správaní, ako je uzatváranie sa pred rodinou, vyhýbanie sa škole, alebo nečakané zmeny v používaní technológie, by mali byť varovným signálom.

„Deti sa môžu stretnúť s bolesťami brucha, nespavosťou či zvýšenou úzkosťou. Taktiež sa môžu cítiť ponížene a smutne, čo môže viesť k vážnejším problémom, ako je sebapoškodzovanie,“ varuje psychologička A. Farkašová.

Psychologička radí, že ak sa dozviete o kyberšikane, reagujte okamžite a povzbudzujte deti, aby sa zapojili do pozitívnych online aktivít, ako sú vzdelávacie hry alebo projekty, ktoré podporujú spoluprácu a rešpekt. Sledujte aktuálne trendy v digitálnom svete a informujte sa o nových hrozbách a praktikách, ktoré môžu ovplyvniť vaše deti. 

„Môžete použiť softvér na rodičovskú kontrolu, ak je to potrebné. Naučte deti, ako nastaviť svoj profil na sociálnych sieťach a aplikáciách tak, aby chránili svoje osobné údaje a obmedzili prístup neznámych osôb,” uvádza Ondrej Kreheľ, expert na kybernetickú bezpečnosť pôsobiaci v New Yorku, spoluzakladateľ Qubit Conference®.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár