Mobilom na francúzskych školách odzvonilo, sprísnenie čaká Nemecko aj Česko. Prídu o telefóny aj slovenské deti?

Marcela Beňová 0

Každý deň mám cestu okolo základnej školy. Ak mám šťastie a vychytám veľkú prestávku, pravidelne na schodišti pred budovou vidím posedávať sedem či osemročné deti skryté za smartfónom.

Žiaci poväčšine rolujú facebook a Instagram, púšťajú hudbu alebo hrajú nejakú hru. Napriek tomu, že hlavnou úlohou telefónu v detskej ruke by mala byť možnosť skontaktovať sa s rodičom.

Mnohé školy v zahraničí uvažujú, že smartfóny dostanú definitívnu stopku. Stane sa to aj na našich školách?

shutterstock

Historický zákaz vo Francúzsku

Jednou z prvých krajín v Európe, ktorá sa rozhodla odlepiť deti od smartfónov, je Francúzsko.

Emmanuel Macron podporil minulý rok zákon, ktorý avizoval už vo svojej kampani – a to, že používanie mobilných telefónov na školách je potrebné obmedziť.

Od začiatku školského roka tak musia mať študenti telefóny vypnuté a odložené vo svojej školskej taške, alebo v osobnej skrinke. 

Kým dovtedy platilo toto pravidlo len počas vyučovacích hodín, teraz majú žiaci zákaz používať telefóny aj počas prestávok.

Mať po ruke zapnutý mobil tak môže len tie deti, ktoré majú zdravotné problémy, alebo sa z vážnych príčin potrebujú skontaktovať s rodičmi.

Francúzska vláda sa tak rozhodla bojovať proti problémom, ktoré počas vyučovania vznikali – chce, aby sa deti viac sústredili na vyučovanie, zlepšovali sociálne vzťahy a viac komunikovali.

Zákaz telefónov má tiež pomôcť predchádzať šikane a krádežiam.

Bude nasledovať Nemecko?

Pred niekoľkými týždňami začalo o sprísnení pravidiel používania telefónu na školách hovoriť aj Nemecko.

Poradkyňa nemeckej vlády Julia von Weilerová upozorňuje na to, že smartfóny a neustály prístup na internet v rukách detí, ktoré sú mladšie ako 14 rokov, ohrozujú ich emocionálny vývoj.

Hlavným problémom sú ľahko dostupné stránky so sexuálnym obsahom.

Obmedzenia mobilov čaká študentov v škandinávskych krajinách, sprísnenie zákonov pre školy v otázke používania mobilných telefónov pripravuje aj Veľká Británia. 

A nie sú jediné. Diskusia o tom, či smartfóny patria alebo nepatria do rúk deti v školách, sa vedie u našich susedov.

shutterstock

Množstvo rodičov by sa k zákazu priklonilo, a to aj preto, že ak by sa telefóny počas vyučovania zakázali celoplošne, malo by to podľa mnohých väčší efekt ako výchovné snahy jednotlivých rodičov.

O tom, ako a kedy môže či nesmie študent používať telefón, momentálne rozhoduje riaditeľ školy.

Zákaz telefónov na školách je od roku 2015 napríklad v Grécku.

Čaká zákaz aj slovenské deti?

Zatiaľ to tak nevyzerá. Mnoho rodičov by bolo za. iní sa však stavajú k telefónom na školách liberálnejšie.

Mamička Anna si myslí, že to, ako dieťa používa telefón, by malo byť na jeho slobodnej vôli.

„Podľa mňa sú tieto zákazy skôr kontraproduktívne. Deti sa budú snažiť obchádzať pravidlá a úprimne neverím, že to v zahraničí nerobia.

Neviem si svoje deti predstaviť, ako cez prestávku len tak sedia, hrajú sa karty, alebo prechádzajú po chodbe. Mobil je súčasťou dnešného života, decká vidia rodičov, ako visia na obrazovke, a potom sa im to pro forma zakáže?

Radšej nastavme pravidlá, vysvetľujme a učme deti, ako telefóny správne používať.“

shutterstock

 

Ako mobil vplýva na školáka? 

Učiteľka Zuzana s týmto názorom nesúhlasí. Podľa nej si veľa rodičov stále neuvedomuje, aký dopad má používanie mobilných telefónov na detskú psychiku.

„Aby sa detský mozog rozvíjal, potrebuje veľa podnetov. Uvedomte si, že deti sú niekoľkokrát za hodinu vyrušované množstvom nepodstatných informácií, ktoré ich doslova vytrhnú z reality okolo nich. Kedy sa potom naplno sústredia na to,čo sa majú naučiť?

Myslíte si, že ich mozog je schopný správne pracovať, ak jedným okom stále pozerajú do mobilu? Naviac také to surfovanie či už po sociálnych sieťach alebo zábavných portáloch vytvára závislosť, porovnávanie s fotkami kamarátov zas závisť.

Školopovinné dieťa si narozdiel od dospelého nevie určiť hranice a dodržiavať ich, najmä ak má lákadlo neustále vo vrecku.

Máme deti, ktoré keď majú odložiť mobil, znervóznejú, sú podráždené a prvá vec, ktorú po zazvonení spravia, je, že sa doslova vrhnú na obrazovku telefónu.

To sa bude vekom zhoršovať a zvyky získané z detstva sa menia pomerne ťažko. Podľa môjho názoru sa skôr či neskôr vytvorí tlak zo strany rodičov na školy a zákony sa budú mudieť sprísniť.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár