Jakub, chleba kúp (25. júl)

Michaela Vargová 0

Ak sledujete rebríčky najobľúbenejších chlapčenských mien, určite viete, že medzi topky už roky patrí Jakub. Je to starodávne meno rozšírené v celej Európe a aj Slovensku Kubkovia zľudoveli, hoci pôvod tohto mena je hebrejský. 

Zdroj: ingimage.com

Znamená „druhorodený“, alebo „držiaci za pätu“, lebo v Starom zákone bol Jákob mladším dvojčaťom Ezaua, ktorého pri pôrode držal za pätu.

V novom zákone nájdeme medzi Ježišovými dvanástimi apoštolmi hneď dvoch Jakubov. Aby sa rozlíšili, jedného volali starší a druhého mladší. Ktorému z nich patrí v kalendári 25. júl? 

Rybár ľudí

Tomu staršiemu, ktorý s Ježišom apoštoloval spolu so svojim bratom evanjelistom Jánom. Jakub a Ján boli synovia Zebedeovi, pochádzali z Betsaidy pri Genezaretskom jazere. Ich otec bol rybár a okrem najatých pomocníkov mu v remesle pomáhali aj obaja synovia. Keď Ježiš začal verejne účinkovať medzi ľuďmi, povolal si svojich prvých učeníkov. Najskôr Šimona a Ondreja a hneď na to aj Jakuba a Jána, ktorí so svojim otcom opravovali siete na lodi, aby z nich urobil “rybárov ľudí“. 

Jakub bol Ježišovi blízko. Bol s ním pri vzkriesení Jairovej dcéry, pri Premenení na hore Tábor, pri úzkostných mukách v Getsemanskej záhrade. Po Ježišovej smrti ostal Jakub v Jeruzaleme, kde spolu s apoštolom Petrom budovali prvotnú kresťanskú cirkev. Skonal ako prvý z apoštolov mučeníckou smrťou, keď ho v roku 44 Herodesovi vojaci sťali mečom.  

Púť do Santiaga de Compostela

Zdroj: ingimage.com

Legenda o svätom Jakubovi hovorí, že po smrti jeho telo naložili učeníci na loďku a pustili voľne na more. Sprevádzaná anjelmi sa loď doplavila až k západnému pobrežiu Hispánie a tu ho pochovali. V skutočnosti boli jeho pozostatky prevezené z Jeruzalema zrejme oveľa neskôr, najskôr do Palestíny a až potom na Pyrenejský polostrov.

Nad jeho novým hrobom v španielskej Galícii postavili začiatkom 9. storočia jednoduchý kostol, ktorý o dve storočia neskôr prestavali na trojloďovú baziliku. Santiago de Compostella sa tak už v stredoveku stalo známym pútnickým miestom a dodnes priťahuje zástupy pútnikov rovnako ako Rím či Jeruzalem. 

Žatevný Jakub

Ľudovo sa u nás tomuto svätcovi hovorilo „väčší Jakub“ alebo aj „žatevný Jakub“, keďže jeho sviatok je v čase vrcholiacej žatvy. Jasné noci pred Jakubom mali hospodárov potešiť plným zrnom. Jeho akurátnu zrelosť bolo treba vedieť dobre odhadnúť. Začínalo sa kosením raže, po nej dozrieval jačmeň a pšenica, nakoniec ovos. Nie všade na Slovensku sa žatva konala v rovnakom čase, záviselo od podnebia. No v teplých južných oblastiach platilo, že na Jakuba mal byť chlieb z nového žitka už na stole.

Na polia chodili gazdiné okopávať zemiaky a kapustu, pričom ich zariekali, aby krumple narástli veľké a kapustné hlavy sa dobre zavinuli. Bol to vhodný čas aj na vyberanie cesnaku, lebo po Jakubovi by už „utekal do zeme“. Cesnak sa potom sušil zavesený v tieni domového podstenia a spletený do vrkočov sa uskladňoval v komore. Z lesov si ľudia nosili voňavé huby, na jedlo aj na sušenie. Ženy zbierali bylinky, deti zas lákali drobné lesné plody schované v kríčkoch. Aj záhrady a sady sa sfarbovali dozrievajúcim ovocím, prvé letné svieže jabĺčka sa volajú príznačne – jakubky.

Zdroj: ingimage.com

Leto vrcholí

Júl je najhorúcejším mesiacom v roku, no hovorí sa, že po Jakubovi pravé leto končí. Nasledujúcim dňom je Anna, ktorá už prináša chladné rána. Vyjadrujú to aj mnohé jakubské pranostiky: Na Jakuba lietajú škovránky do výšky, po Jakube spievajú hocikde na hrudeVčely lietajú len do Jakuba do hôr; či Na Jakuba hrom do duba.

A hoci je zima ešte poriadne ďaleko, ľudia počas tohto dňa predpovedali, aká bude: Ak bude slnce na deň Jakuba, na tuhú zimu bude žaloba. Ak je teplý svätý Jakub – studené sú Vianoce.

Aký je čas na Jakuba popoludní, taký by mal byť po Vianociach. Koľko mračien na Jakuba, toľko sňahu v zime.

Ideálna kombinácia pre dobrú úrodu je vždy slnečné leto, počas ktorého vyprahnutú zem zvlaží dážď. Tak to vnímali hospodári vždy, lebo je známe, že keď na Jakuba slnce a dažde sú pospolu, hojne naplníš svoju stodolu. A keď bolo už zožaté, mohli spokojne povedať: Jakub, chleba kúp, pálenky nalej, pôjdeme ďalej!   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár