Sviatky, ktoré majú pripomínať zomrelých, si našli svoje miesto aj v cirkevnom kalendári. V 8. storočí pápež Gregor IV. ustanovil sviatok venovaný všetkým kresťanským svätcom (1. novembra), o dve storočia neskôr pribudla spomienka na všetkých zosnulých – tzv. Dušičky (2. novembra). Rozdiely v slávení týchto sviatkov nachádzame aj v religióznej rovine. Všechsvätých je sviatok čisto katolícky a len v katolíckych kostoloch sa konajú zádušné omše na Dušičky. Evanjelici si počas Pamiatky zosnulých spomínajú na svojich blízkych.
Súčasťou sviatkov sú už tradične aj návštevy hrobov, ktoré sa zdobia čečinou, kvetmi a zapaľujú sa na nich sviečky. V ľudovom prostredí sa na zosnulých pamätalo tiež tak, že im prestreli jedlo a nechali im ho na stole alebo v okne celú noc, prípadne ho doniesli priamo na hrob. Piekli sa malé bochníčky nazývané duše. A tie spolu s drobnými peniazmi rozdávali žobrákom pri cintorínoch, aby sa modlili za pokoj zosnulých.
V mnohom sú dušičkové zvyky u našich susedov, aj v ostatnej Európe podobné. Návštevy cintorínov, vence na hroboch a sviece, pietna spomienka. Dávnejšie aj o jeden prestretý tanier na stole viac, symbolické odkladanie jedla či pečenie obradného pečiva. Ak by sme sa vybrali ďalej do sveta, do krajín, kde si takisto v týchto dňoch pripomínajú svojich zosnulých, možno by sme sa čudovali. Že či?
Zdroj: inapcache.boston.com Farebná Guatemala V mayských legendách sa tradovalo, že zlí duchovia chodia škodiť mŕtvym aj živým. Preto si ľudia vyrobili obrovských farebných šarkanov a vypustili ich na cintorínoch, aby zlých duchov odohnali. Tento rituál je súčasťou guatemalských sviatkov aj dnes. Predtým však ľudia hroby svojich blízkych vyčistia a náhrobníky nanovo vymaľujú, bohato ich obložia kvetmi a sviečkami. Farby hrobov sú však jasné a svieže – zelené, modré, ružové, žlté. Rovnako pestrofarebné sú aj niekoľko metrové šarkany. Dnes im ľudia pripínajú na chvosty lístky pre svojich nebohých, aby ich odkazy zaleteli bližšie k nim.
Dávne Írsko Aj v anglosaských krajinách majú sviatky venované zosnulým. No pôvodným pohanským sviatkom bol keltský Samhaim. Znamenal koniec ich starého a začiatok nového roka, prechod medzi končiacim sa letom a začínajúcou sa zimou, hranicu medzi svetlom a tmou a teda aj medzi životom a smrťou. V tú noc sa vraj duše mŕtvych mohli vracať medzi živých a živí zas mohli navštíviť podsvetie. Sviatok bol sprevádzaný mystériom nadprirodzenosti. Svetlo ohňa malo svietiť zosnulým a pripravené malo byť pre nich aj jedlo. Pred zlými duchmi sa chceli ľudia uchrániť tak, že sa prezliekali do starých otrhaných šiat a zamazali si tváre.
Komiksová Amerika V Amerike sa postretali rôzne kultúry a každá do spoločného kotla tradícií pridala tú svoju prímes. Pôvod amerického Halloweenu niektorí vidia v pohanskom Samhaime, iní ho spájajú takisto so sviatkom írskych prisťahovalcov, ale vnímajú ho inak. Názov je skrátením „All HallowsʾEvening“, teda Predvečer všetkých svätých. K nemu patril zvyk vyrezávať tekvicové lampáše a zapaľovať do nich sviece. Prezliekanie do kostýmov prišlo z Francúzska, tajomno sviatku mali zvýrazniť rôzne „posmrtné“ masky.
Zdroj: imagenestop.net Dnes sú to čarodejnice, smrtky, kostlivci, netopiere, čierne mačky, k nim čoraz viac pribúdajú znetvorené postavičky z komiksov a televíznych seriálov. Tieto strašidelné maškarády však nie sú rodinným sviatkom, ale sú súčasťou večierkov na školách a v zamestnaniach a sú ponímané ako zábava. Bavia sa aj deti v maskách, ktoré chodia po susedoch a s veršíkom „trick or treat“ pýtajú cukríky. Ak ich nedostanú, domácim niečo vyvedú – napríklad im pomaľujú dvere, zamažú okno, zapastujú kľučky , polepia auto.
Zmiešané Filipíny Krajina v juhovýchodnej Ázii je bývalou španielskou kolóniou s rôznymi náboženstvami, no s prevahou katolíkov. Aj preto sa tam oslavuje sviatok Všetkých svätých aj Dušičky. Na cintorínoch už týždeň pred sviatkami vidno prekrásne vyzdobené hroby. V ich okolí ponúkajú predajcovia kvety, sviečky, blikajúce náboženské relikvie aj občerstvenie. Tu je zvyk prinášať k hrobom aj jedlo a pobudnúť pri nich v spomienkach na zosnulých.
Veselé Mexiko V Mexiku slávia Día de Muertos, teda Deň mŕtvych, skutočne veľkolepo. S hudbou, spevom a kopou jedla. Tento sviatok má pôvod ešte v predkolumbovskej dobe a vychádza z tradície, že mŕtvi sa raz do roka vracajú na zem, aby sa stretli so svojimi príbuznými a priateľmi, porozprávali sa s nimi a poveselili.
Pre nebohých stavajú stupňovité oltáre. Zdobia ich farebnými stuhami, kvetmi, fotografiami a sviecami. K hrobom tiež prinášajú jedlá, ktoré mal zosnulý rád. Nechýbajú tradičné pokrmy z kukurice, k tomu banány, pomaranče, na zapitie voda, ale aj pivo, víno či tequila. Sladkosťami sú koláče v tvare kostí alebo cukrové lebky. Na cintoríne sa schádzajú celé rodiny, trávia tu celú noc, pri tom jedia, pijú, spievajú a radujú sa zo života, ktorý sa smrťou nekončí.
Unikátny prejav tohto sviatku si dokonca vyslúžil od UNESCO zaradenie mexického Dňa mŕtvych na zoznam Nehmotného kultúrneho dedičstva.
Loading...