Desať vecí, ktoré nám o socializme naše deti už neuveria

Austin 4

Pôvodne som dnes chcela písať „kvazi ftipný“ článok, v ktorom by sme sa pobavili. Ale nie som si istá, či mi je do smiechu. Ani po toľkých rokoch.

shutterstock

Napadali mi také materialistické, ako napr.:

  1. Niekoľkodňové rady na auto. Ale deti sa pokojne mohli hrať na ulici futbal, ako bolo málo áut.
  2. Vekslovanie bonov pred tuzexom a 6 hodinové rady na to, aby ste si mohli kúpiť rifle (aj to museli sadnúť tie prvé, čo ste si vypýtali, lebo inak smola).
  3. Na originálnu husákovskú prohibíciu, zákaz vstupu do regálov s alkoholom pred desiatou hodinou, aby pracovitý ľud už do práce nešiel pod obraz (vtedy nie boží).
  4. Jeden model topánok, maximálne v troch odlišných farbách (rogersy, či tak nejako sa to volalo).
  5. Jednotný úbor na telesnú: modré gaťky / červené trenky, biele tričko, jarmilky. Katastófen, ak ste náhodou nedostali svoju veľkosť, potrebovali podprsenku a iné fajnovosti.
  6. Neexistencia xeroxov – poznámky sa museli do/opisovať. V určitom období aj kopirák bol len fasovaný – tým, čo mali dôveru.
  7. Jeden hovor stál korunu, nech ste telefonovali akokoľvek dlho. Nie každý však telefón doma mal. A, áno, mobily skutočne NEEXISTOVALI.
  8. Grafikony na zastávkach autobusov boli nič negaranatujúci zhluk náhodných čísel. Pamätám si, ako ma prekvapilo, že v určitom roku po revolúcii už ten autobus naozaj aj prišiel.
  9. Niektoré lieky proste neboli. Ak ste mali vážne chorého člena rodiny, niekedy sa kúpa liekov organizovala zložitejšie ako pobočka kosa-nostry.
  10. Mandarínky, pomaranče a banány (zelené, podpora súdruhov z Kuby) boli len na Vianoce. Mám to dodnes ako Pavlovov pes vpečatené – podmienený reflex – mandarínky=Vianoce.
  11. Bonus, ktorý pretrval: „kto nekradne, okráda rodinu“.

    Ale aj nematerialistické, napr.:

    1. O možnosti ísť na  strednú či vysokú školu viac rozhodoval otcov či mamin kádrový profil (aj Váš, ak ste si stihli zavariť), ako vaše schopnosti.
    2. Hrdé charaktery otcov boli ochotné sa zlomiť a „podpísať“, aby ich deti mohli v živote ísť ďalej.
    3. Na krst, či prvé sväté prijímanie sa chodilo do kostola potajomky, mohol vás udať ktokoľvek, sused, brat…
    4. Boli knihy, ktoré neboli – respektíve boli na indexe. Za ich vlastníctvo ste mohli skončiť v uránových baniach.
    5. Hranica nebola čiara, ale zóna obohnaná ostnatým drôtom, pomedzi ktorý chodili vojaci (osemnásť ročné uchá) s vlčiakmi a nosili ostré. Vycestovať sa dalo len na povolenie. Aj na to ste potrebovali dobrý kádrový profil. Museli ste si požiadať o devízy. Vyšli priemerne na jednu šálku čaju denne za hranicami.
    6. Vojenská služba trvala dva roky. Väčšinou chlapov odvelili na druhý koniec republiky, prvý opušták mali po roku.
      1. Materská dovolenka trvala pol roka. Potom deti šup do jaslí. Dojčenie bolo v neprospech socialistickej vlasti, deti bolo načim oddeliť od matiek, prerušiť primárnu väzbu, pretože tak ľahšie podľahli ideológii o jedinej dobrej matke – strane a vlasti.
      2. V škole sme mali sušky učky. Zdravilo sa „Česť práci!“. Povinnosťou detí bolo upozorniť na nevhodné myšlienky svojich rodičov.
        1. Demokratické voľby spočívali v jednohlasnom výbere jednej najsprávnejšej strany a neisť voliť takto demokraticky znamenalo koledovať si o problémy. Dokonca sa s urnou obchádzali aj ľudia, čo zostali doma. Voľba musela byť jednohlasná.
        2. Základom bola „schíza“ – myslenia i konania. Niečo iné vravieť a niečo iné myslieť. Čo si myslíš, to ti nikto nedokáže.
        3. Boli to zvláštne časy

          Neboli lepšie. Ale nútili človeka myslieť. Lebo sloboda ducha bola jediná vec, ktorá sa nedala zatknúť ani kúpiť. Teraz je asi na predaj?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. milá autorka:

    1. 100% súhlas – deti sa mohli hrať aj na ulici a bez dozoru

    2. tuzex bol fajn, no veci odtiaľ neboli tak „nevyhnutné“ ako dnes napr. značkové oblečenie u mladých

    3. „zákaz vstupu do regálov s alkoholom pred desiatou“ by som zaviedla aj dnes /okrem iných duševnému aj fyzickému zdraviu prospešných zákazov/

    4. Jeden model topánok: komu to vadilo?, ale boli zdravotne nezávadné, dbali o správnu klenbu chodidla,/ žiadna čínska deformujúca obuv/

    5. úbor na telesnú: aspoň sa tam cvičilo všetkým rovnako pohodlne

    6. poznámky sa museli do/opisovať. /no dnes už deti pomaly nevedia písať, neviem či je to na osoh/.

    7. mobily neboli potrebné, ľudia, ktorí si chceli pokecať sa jednoducho stretli /mali na to viac času ako dnes/

    8. … toto teda neviem, lebo tam kde som chodila sme mali vždy presne vyznačené odchody a príchody, ktoré boli dodržané

    9. „Niektoré lieky proste neboli.“ – ale bolo aj menej chorôb, a chrípku ste vždy vyležali a nebáli ste sa vyhadzovu v práci

    10. Mandarínky, pomaranče a banány – aj teraz odborníci na výživu radia : jedzte len to ovocie, ktoré vyrastie u nás na Slovensku

    „Bonus, ktorý pretrval: „kto nekradne, okráda rodinu“?????-

    – hlúposť, ludia boli viac morálne založení a vychovávali tak k tomu aj svoje deti: Čestnosť, úprimnosť, úcta k starším a láska k spoluobčanom – to nás učili /neviem kde autorka vyrastala/ -nehovorím, že neboli aj protiklady, všade sa nájdu, no bola ich menšina -nie ako dnes: poctivého človeka už pomaly nenájdeš

     

    1. „O možnosti ísť na strednú či vysokú školu – deti fyzicky pracujúcich a sociálne prípady /napr. deti vdovy či siroty/ boli uprednostnované

    2. nesúhlas !!!!! s tvrdením „Hrdé charaktery otcov boli ochotné sa zlomiť a „podpísať“, aby ich deti mohli v živote ísť ďalej“.

    3. Nesúhlas, no napr.učiteľia boli vedení k obchádzaniu kostolov, no ak obyč. človek chodil sa pomodliť a nevešal to každému na nos, nechali ho tak

    4. Boli knihy, ktoréboli na indexe- neviem sa k tomu vyjadriť, nepočula som o tom

    5. Hranica a no osemnásť ročné uchá – boli vtedy viac zodpovedné ako dnešní mladí 25-ročný „dospeláci“

    6. „Vojenská služba trvala dva roky“ – bolo to skutočne tak, no mali vychádzky a mohli sme za nimi cestovať /cestovné bolo za babku/.

    Vtedy sa mi to zdalo hrozné, ale iba kôli šikane akú si tam z toho chlapci robili. No môžem povedať, že na vojnu išiel chlapec a z nej sa ná skutočne vrátil dospelý zodpovedný muž. Tá vojna by sa našim rozmaznaným chlapcom, čo nevedia čo od dobroty veru dnes zišla, možno by si viac vážili toho čo majú……

    1. Viac menej suhlasim s nazorom.. Netvrdim, ze bolo vsetko zle ani dobre, urcite bolo treba nieco zmenit, ale zaujimalo by ma, ci ti, co to iniciovali, ci si to predstavovali takto? 🙁

  2. Nieco je pravda, nieco vobec, tie grafikony busov vacsinou boli a aj presne sedeli, nasa rodina casto cestovala po Slovensku busom, a pamatam si na to dost presne. Dnes su preskrtane a vobec nie su na ovela viac miestach, do mensich dediniek uz bus vobec nechodi alebo 2x denne, uz sa rata ze mas auto, co je niekedy skoda – napr. turisti a pod. To je nieco co mi v clanku najviac udrelo do oci.

    Kazda doba ma svoje, vtedy musel clovek drzat hubu a krok, dnes musi rovnako, ma sice slobodu to akoze nerobit, ale skuste si otvorit usta pred sefom, ci proti oficialnej linii poznania v akejkolvek oblasti. Kazdy system si pestuje one zname: kto nejde s nami ide proti nam. Do basy asi nepojdete, ale mnohe dvere sa zatvoria.

    Nechcela by som uz navrat onych cias, ktore som zazivala do svojich 15 rokov, oni padli prave preto ze uz boli prekonane, prehnite. bez toho by to neslo. Ale ze by to dnes bolo v zasade ine nemozem povedat, zmenili sa kulisy, a mocni robia svoje tahy viac nepriehladne a rovnako zakerne aj ked na inych poliach. Je to zvlastne ze to mnohi nevidia.

     

    A ze materska pol roka a potom sup do jasli, ved to je hit na Zapade este menej, len par mesiacov, a okrem toho rodicia stale v pracach, na rozdiel od sociku, rodinne vazby su este viac narusane.

    Ubor na telesnu bol spolocny, co sa teraz opat zavadza po vzore najprestiznejsich zapadnych kapitalistickych skol, dokonca aj uniformy pocas vyucka. Inak si deti zavidia, mnohe chodia len v znackovych veciach a mnohe su vysmeivane ked nemaju odst IN veci. zbytocne sa sustredi na veci, az prilis modla dnes.

    Niektore negativa su pomenovane spravne: kadrovanie, vojna (aj ked tiez sa mi zda ze mnohym rozmaznancom by aj dnes prospelo sa nutene naucit o seba postarat), zatovrene hranice.

    Len skratka nic nie je uplne cierno biele.

  3. Kacerovo vždy je niečo nove uu

    Co je nove pohodovo povie uu

    AJ TAKÉTO PODOBNE TAM BOLO

    RUŠTINA PO 1980 ROKU MYSLÍM ZE UŽ POVINNÁ ANI NEBOLA

    Gymnázia a stredné skoly najmä prešli na nemčinu angličtinu francúzštinu a ine jazyky

    A jazykové skoly

    Ale kto chcel mohol aj ruštinu najmä v prednese Hviezdoslavov Kubín bol

    A ine

    Ha

    V4 im nestačila uz

Pridaj komentár