Aj slovenskí študenti vyšli do ulíc. Na spomienkových pochodoch a pietnych akciách, ktoré v piatok prebiehali po celom Slovensku za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, sa zúčastnili tisícky stredoškolských a vysokoškolských študentov.
Spomienkové pochody a pietne zhromaždenia po celom Slovensku Mladým na našej krajine záleží. Preto sa spoločne stretli na námestiach v Bratislave, Žiline, Košiaciach, Banskej Bystrici, Trnave a ďalších mestách, kde prejavili úctu obetiam. Zároveň dali najavo, že odmietajú žiť v krajine, ktorá porušuje základné práva svojich občanov. Spomienkové stretnutia sa odohrali aj v menších mestách, kde sa zišli stovky ľudí. Ich najčastejšími účastníkmi boli práve študenti.
Na smrť investigatívneho novinára reagovali aj Slováci žijúci v zahraničí, spomienkové pochody prebiehali napríklad v Edinburgu, Londýne, Paríži, Berlíne, Zürichu, Prahe či Brne.
Súčasťou spomienkových pochodov boli vystúpenia jeho organizátorov, občianskych aktivistov, opozičných poslancov, no najmä vedúcich osobností v novinárskej sfére.
#allforjan V Bratislave sa pochodu zúčastnilo viac než 20 000 ľudí. Dav, ktorý sa zhromaždil na Hviezdoslavovom námestí, tvorili občania všetkých vekových skupín, študenti, ale aj rodiny s deťmi.
Účastníkom pochodu sa prihovoril prezident Andrej Kiska, šéfredaktorka denníka SME Beáta Baloghová, riaditeľ organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire. Celý pochod prebiehal pokojne, zúčastnení občania kráčali s horiacimi sviečkami, mnohí mali na kabatátoch odznak #allforjan a niesli transparetny.
“Na pochod idem preto, lebo mi nie je jedno, čo sa deje s touto krajinou. Korupcia vo vláde, spájanie s mafiou a vražda novinára, je už proste hrot! Je mi zle z tejto vlády, je mi zle zo súdruha Fica a jeho pochlebovačov. Toto musí prestať. Ako sa naša krajina môže rozvíjať, keď sa tu dejú takéto veci?! A zmeniť to môžeme iba my. Na druhej strane je treba aj vhodnú alternatívu. Tak dúfam, že na našej politickej scéne sa ešte nájde niekto čestný, a postaví Slovensko opäť na nohy.” vyjadril sa pre rodinku.sk jeden z účastníkov pochodu, vysokoškolák Erik Škopec (20).
Asi tisíc ľudí sa skončení pochodu zhromaždilo pred Úradom vlády, aby vyjadrili svoje rozhorčenie nad prístupom koalície k celej situácii. Mnohí z nich sú presvedčení, že v tejto chvíli by mal odstúpiť nielen minister vnútra Róbert Kaliňák, ale aj policajný preziden Tibora Gašpar. Neveria totiž tomu, že slovenská polícia má záujem na tom, aby sa spáchané vraždy zodpovedne vyšetrili.
Študentom záleží na spravodlivom vyšetrení prípadu Vraždu mladého novinára má teda momentálne v rukách polícia. Verejnosť sa však obáva, že prípad zostane nevyšetrený. Najväčšia strata dôvery zasiahla koalíciu, ktorú zosnulý novinár priamo spájal s aktivitami talianskej mafie. Tieto informácie priniesol aj vo svojom poslednom článku, ktorý však vyšiel až po jeho smrti.
Ako jeho smrť zasiahla mladých na Slovensku, spomedzi ktorých sám pochádzal? Odpovedal nám stredoškolák Adam Škirák (19), ktorý sa zúčastnil pietnej akcie za Jána Kuciaka v Dolnom Kubíne:
“Som síce maturant, ale práve ako maturanta z občianskej náuky ma udalosti posledných dní rozhodne nenechali chladným. Vidím v mnohých mladých, ale bohužiaľ aj starých, istú pasivitu. Zažívam negativizmus a počúvam tvrdenia, že aj tak týmito spomienkovými udalosťami na zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka nič nedosiahneme. Áno, stretol som sa aj s názormi, že treba riešiť dôležitejšie veci v štáte. Ja sa pýtam, čo je momentálne dôležitejšie pre Slovensko ako skutok zavraždenia nevinného novinára za napísanú pravdu.
Ak je to tak, znevážili sme nielen dva nevinné ľudské životy, z čoho behá mráz po chrbte, ale takisto aj demokraciu. Ak sme porušili jedno zo základných práv na slobodu slova a prejavu, môžeme sa ešte volať demokratickým štátom? A preto som bol na tejto akcii, aj keď len v Dolnom Kubíne, a aj keď som mal vtedy mnoho iných povinností. Viem, že na Úrade vlády môj, domnievam sa, spravodlivý hnev, neuvidia. Ale zároveň viem, že je to moja občianska a morálna povinnosť. Cítim nutnosť ukázať aspoň pri tejto spomienkovej udalosti zapálením sviečky sústrasť rodinám zavraždených, a taktiež istú nádej v lepšie Slovensko.”
Mladý novinár, ktorý hľadal pravdu na nebezpečných miestach Zavraždený Ján Kuciak (27) pracoval ako investigatívny žurnalista, ktorý niekoľko rokov prinášal články s politickým obsahom pre portál aktuality.sk. Objasňoval verejnosti známe kauzy ako Panama Papers, téme Bašternák, ktorá bola spojená s menom ministra vnútra Róbertom Kaliňákom, či kontroverznom podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi, kde sa stretol s priamymi vyhrážkami, za ktoré zosnulý novinár podal na polícii žalobu.
Jeho posledná práca bola venovaná pôsobeniu talianskej mafie, ktorej kontakty mali siahať až k premiérovi Róbertovi Ficovi. Ján Kuciak bol zavraždený spolu so snúbenicou vo svojom dome vo Veľkej Mači.
Celá redakcia portálu rodinka.sk vyjadruje rodine zosnulého Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej úprimnú sústrasť.
Za fotografie ďakujeme študentovi Erikovi Škopcovi
Loading...