Výroky politikov má málokedy privedú do vývrtky. Žijem na Slovensku, takže mám s rozdýchavaním nezmyslov z hláv našich predstaviteľov bohatú prax.
A predsa sa to jednému podarilo. Maron ma poriadne naštval.
shutterstock
Pred pár týždňami sa na podujatí Gates Foundation v New Yorku, ktorá sa venovala aj sociálno – ekonomickým otázkam v Afrike, francúzsky prezident Macron, ktorého máme v týchto dňoch aj na Slovensku, neslávne vyjadril:
„Vždy hovorím – ukážte mi, ženu, ktorá sa rozhodla byť dokonale vzdelaná a mať sedem, osem alebo deväť detí.“
Ak sa chystáte povedať: „Ááále, nie, to je len nešťastná formulácia,“, nemáte pravdu. Už minulý rok sa voči Macronovmu vysvetľovaniu, že chudoba v Afrike priamo súvisí s tým, že matky majú jednoducho príliš veľa detí, zdvihla vlna kritiky.
Mimochodom, jeden z cieľov, na ktorých sa Gates Foundation, kde nešťastný výrok padol, je znižovanie africkej pôrodnosti. Nepýtajte sa ma, prečo.
#postcardsforMacron
Samozrejme, mnohodetných rodín, o ktoré sa stará vzdelaná, pracujúca matka, je po celom svete viac než dosť.
Macronov výrok zobrali celkom s humorom a na instagrame mu prostredníctvom #postcardsforMacron posielajú fotky s usmiatymi deťmi a veselo – vážnymi príbehmi. Lebo byť študovaná, pracovať, podnikať a žiť si svoj sen sa dá. Dokonca aj s väčším množstvom detí, než je podľa štandard.
Selon MACRON, mon épouse est une cruche d’avoir eu 8 enfants…elle et moi apprécions…ah au fait elle a un bac +3 et a été merveilleusement élevée par un père polytechnicien et une mère infirmière #postcardformacron #presidentdelarepublique
A post shared by Pierre Verrier (@pierreverrier1989) on Oct 17, 2018 at 3:25pm PDT
Otázka je, či africké ženy nevyštudovali Harvard a nepracujú ako manažérky, neurologičky a političky, pretože majú kopu detí. Alebo preto, že jednoducho nedostali v živote možnosť študovať a pracovať, ako by sa im páčilo.
Či už pre občianske vojny (videli ste film Hotel Rwanda?), kolonizáciu bohatými štátmi v minulom storočí alebo pre iné, nám ťažko predstaviteľné dôvody. A predsa, alebo skôr napriek všetkému, sa odvážia mať deti.
Aj ja som sa kedysi, napriek tomu, ako ma Macronom výrok vytočil, čudovala. Prečo má žena viac ako jedno dieťa, keď si to nemôže dovoliť? No prečo? Jasné, že deti sú najväčší poklad a naše dedičstvo, ale to je len taká metafora, nie?
O skutočnom bohatstve
A potom som narazila na vyjadrenie študenta geológie Mathewa Otiena z Nairoby. Chalan z Afriky, ktorý študuje, pracuje a popri tom stíha písať kvalitné články, jednoducho skonštatoval:
„Som Afričan a viem, že bohatstvo Afriky spočíva v jej deťoch, medzi ktoré patrím aj ja. A ktokoľvek to spochybňuje, nemá pravdu.“
A viete čo? Ja mu verím. Moja známa sa vrátila z Južnej Afriky. Okrem množstva pozitívnych i negatívnych dojmov si doniesla jeden postreh.
„Dorastajú mladí, ktorí chcú zmeniť svoju krajinu. Odídu, vyštudujú, ale vracajú sa domov, aby zveľaďovali svoju krajinu. Afrika ich volá. Je ich dosť a chcú, aby ich domov rástol.“
Mimochodom, držiteľ Nobelovej ceny mieru Nelson Mandela pochádzal z trinástich detí. Ak sa vám tie dve či tri zdajú niekedy nad hlavu.
Pán Macron má pekného psa. Deti žiadne. Škoda, že takéto bohatstvo, ako dorastajú jeho potomkovia a menia svet okolo seba, neuvidí.
Nikdy nepocíti rodičovskú hrdosť, strach, radosť a vedomie, že dal svetu naozaj to najlepšie zo seba. Raz mu v rukách ostane len tá psia vôdzka. Tak kto je tu chudobný?
Loading...
Myslím, že počet detí nezávisí od vzdelania matky, študovať sa dá aj s deťmi. Ja mám 29 rokov, 4 deti a študujem na univerzite dennou formou PhD.
Nie každá žena má však takéto šťastie – môcť mať deti aj študovať.