Ročne sa na Slovensku rozvedie 12 700 párov. Zo 100 detí len 11 zveria do starostlivosti otca. A tak nastáva bežný scenár: vo väčšine prípadov otec svoje dieťa vidí len zriedka alebo vôbec.
Nie všetci rozvedení otcovia sú alkoholici, gambleri, nezrelí jedinci alebo inak nespôsobilí pre výchovu dieťaťa. To, čo sa odohralo medzi otcom a matkou, je pre dieťa ťažké samo o sebe, ale rozhodne by nemalo byť obraté o šancu byť s oboma rodičmi v takom úzkom kontakte, ako je to len možné – pretože práve títo dvaja môžu za to, že tu vôbec je.
Je pravdou, že tradične i prakticky je matka tá, ktorá sa vie o dieťa lepšie postarať – za normálnych okolností. Ale nie je pravdou, že by otec dieťaťu nechýbal a že by dobrým otcom nechýbalo dieťa.
Dá sa vzťah škrtnúť a zahodiť za hlavu len papierom zo súdu o rozvode manželstva?
Chlapom to nie je jedno
Mnohým chlapom to prišlo nespravodlivé a prirodzene sa búrili, pretože ich otcovská láska nebola podporená právom zo zákona byť so svojimi deťmi. Búrili sa o to viac, ak im ich ex z rôznych dôvodov (do akej miery pravdivých) nedovoľovala pravidelné stretávanie sa s dieťaťom.
A tak vďaka iniciatívnemu otcovi Petrovi Vargovi (už tri roky bez možnosti stretnúť sa so svojím jediným synom) a rovnako zmýšľajúcim mužom máme od júla ako posledný štát v Európskej únii nový zákon o rodine, ktorý hovorí o striedavej rodičovskej starostlivosti.
Návrh zákona bol podložený jasným argumentom: “Striedavá starostlivosť zabezpečuje dieťaťu primeraný kontakt s obidvoma rodičmi, redukuje porozvodovú traumatizáciu detí, prispieva k citovej vyrovnanosti a zdravému psychickému vývoju detí.“
Zákon v praxi
Aj keď zákon prešiel, striedavá rodičovská starostlivosť nie je automatickou záležitosťou vyplývajúcou z rozvodu.
V prvom rade dostanú slovo odborníci – psychológovia a sociálni pracovníci, ktorí zvážia, či je tento druh rodičovskej starostlivosti pre dieťa vhodný a či je pre neho prínosom. Sudca potom rozhodne, v akých intervaloch sa dieťa bude pohybovať medzi otcom a matkou.
Táto starostlivosť však nie je pre všetky prípady a všetky deti – svoje napríklad môže urobiť vzdialenosť rodičov po rozvode. Je nemysliteľné, aby dieťa fungovalo na striedačku na dvoch koncoch Slovenska alebo ešte ďalej, problémom by ostala aj povinná školská dochádzka.
O takúto starostlivosť však môžu požiadať súd aj takí rodičia, ktorí žili ako druh a družka.
Samozrejme, existuje aj poistka v podobe žiadosti o zrušenie tohto druhu výchovy – ak sú na to opodstatnené dôvody.
Viac plusov ako mínusov
Pozitívum pre rodičov: ani jeden rodič neplatí alimenty, pretože sa naďalej obaja starajú o dieťa. Jedine v prípade, že otec by mal výrazne vyšší príjem, môže prispievať bývalej manželke na časť nákladov starostlivosti o dieťa.
Pozitívum pre dieťa: hlavne dievčatá nebudú traumatizované z výchovy bez otca, ktorá môže poznačiť ich dozrievanie a vzťah k mužom. Celkovo však detstvo bez otcovskej lásky nie je tým pravým orechovým a skrýva za sebou mnoho neskorších problémov. Takže: radšej niečo, ako nič.
Predkladatelia zákona priznávajú, že dostávajú množstvo reakcií na tento zákon, a že predovšetkým ženy ho berú veľmi opatrne, ak nie priam nepriateľsky.
Ale: tak ako pri zrodení dieťaťa boli obaja, nech – ak to len trošku ide – sú pri dieťati aj pri jeho výchove a dospievaní. A nech konečne otcovia neťahajú za kratší koniec.
Ale mate s tym niekto naozaj skusenost? Ako sa v tom citia ddeti? Vedia to rodicia urobit tak, aby si na nich neodburavali vsetky vzajomne krivdy?
hm, ja mam znamu ktora ma 2 synov v striedavej starostlivosti (v zahranici), deti k otcovi chodit nechcu, otec robi na smeny a aj tak su vacsinu casu s macochou ktora ich ignoruje lebo ma vlastne dieta; jeden z chlapcov spi na matraci na zemi, lebo ani len nemaju miesto kam mu dat postel. Ked su u otca, tak sice dostanu najest, ale saty im nikto neoperie, o kupe novych ani nehovoriac, takze toto vsetko ma na starosti matka a nedostava na nich ziadne vyzivne. Chlapci tiez nemaju moznost stretavat sa s kamaratmi, chodit na kruzky a pod ked su u otca.
Podla mna je to velmi zle urobene a nezda sa mi, ze by to bolo pre deti nejako prospesne.
Dieta by malo mat JEDEN DOMOV, ci uz u otca alebo u matky – malo by sa s druhym rodicom stretavat pravidelne a chodit na vikendy alebo na prazdniny, ale nie “byvat” na dvoch adresach a v skutocnosti nepatrit nikam, hlavne ak si obaja rodicia zalozia novu rodinu.
Mala som kedysi sefa, byval v tom istom meste ako jeho exmanzelka, jeho synovia ho dosli pozriet do prace takmer kazdy den, travil s nimi aj vela volneho casu – ale spat isli pekne domov k mame, tam mali svoje izby, svoje veci, nie rozhadzane na dvoch adresach – a vztah s otcom mali super, aj ked unho neprespavali.
Ked sa rodicia dohodnu, tak sa da aj bez striedavej vychovy a ked sa nedohodnu, podla mna to dietatu len ublizi ak bude medzi nimi “pendlovat”