Okrem pocitu, že sa mu do tej školy chce a že sa teší, potrebujeme dieťa vybaviť aj rôznymi pomôckami, ktoré bude počas prvého ročníka potrebovať.
Túto tému diskutujú aj mamičky budúcich prváčikov v našom fóre. Niektoré zmätené, že žiadne zoznamy školských potrieb ešte nedostali, iné už so zoznamom v ruke a so zažitou skúsenosťou z minulých rokov.
Pozrime sa teda na to, čo by ste mali (mohli) pre prváčika zabezpečiť.
Iný kraj, iný mrav
Alebo čo pani učiteľka, to iný prístup. Isté všeobecne platné zoznamy síce existujú, ale každá pani učiteľka má nejaké skúsenosti, aj čo sa týka pomôcok nejaké preferencie. Čiže pokiaľ ste zoznam pomôcok ešte nedostali, môžete sa inšpirovať tým našim, ale na prvom rodičovskom združení by ste mali dostať informáciu, ako si ti tá vaša pani učiteľka s pomôckami predstavuje a čo máte kúpiť vy a čo napr. zabezpečí ona sama.
Apropo, my sme prvé rodičovské mali hneď v prvý školský deň, po uvítacom ceremoniály si deti najprv vzala pani učiteľka, zoznámili sa a po asi hodinke si ich odviedla pani vychovávateľka a my sme mali rodičovské združenie. Inde prvé stretnutia s rodičmi prebehnú počas septembra a nejaké základné informácie dostanú rodičia len v písomnej podobe.
Úplne všeobecný zoznam potrieb pre prvákov ponúka ja informačný portál rezortu školstva.
Zošity
V škole, kam chodí môj syn (štátna škola), sme nekupovali za celý rok ani jeden zošit. Už pri zápise sme dali 30 EUR a pani učiteľky prvých tried sa následne dohodli, podľa ktorého systému pre prvákov budú pracovať (je ich viac, preto sa vám stane, že u kamarátkinho syna nájdete iné písanky, než používa váš prvák, keď chodia na inú školu …) a všetky zošity kúpili. Nielen na písanie, ale ja na všetky ostatné predmety. Týkalo sa to aj pracovných zošitov na hudobnú, prírodovedu, angličtinu.
Inde ale dostanú rodičia zoznam do ruky a zošity si riešia sami. Našla som napr. takýto odporúčaný zoznam:
- veľký zošit č.444 (riadkovaný) – 1 ks
- malý zošit č.510 – 1 ks
- zošit č.512 (široké riadky) – 5 ks + zošit s pomocnými linajkami č.511b – 5ks
- zošit č.513 (užšie riadky) – 5 ks
- zošit č.5110 – 2 ks
- slovníky č. 624 – 2 ks
To čo musíte zabezpečiť vy, sú obaly na zošity a pracovné listy. Investujte radšej do pevných obalov, aby sa rýchlo nepotrhali na spojoch.
Koľko, akých zošitov do ktorého ročníka? Prehľadné tabuľky >> >>
Zídu sa vám ešte aj dosky na zošity, jedny veľké a jedny malé – na slovníčky. Mne osobne sa lepšie osvedčil takýto typ dosiek, obyčajných s gumičkou, než napr. takéto dosky, s pevným krajom – ten sa dosť rýchlo zničil a odtrhol.
Perá, ceruzky
Prváci prvých 6 – 12 týždňov píšu s ceruzkami. Potom postupne, podľa toho ako sa im darí s ceruzkou, prechádzajú na písanie perom. Všeobecne by som odporúčala kupovať deťom ergonomické pomôcky – teda trojhranné ceruzky (kvôli správnemu úchopu), a tiež trojhranné farbičky o hrúbke 9 mm, napr. Trilino, Stabilo, Koh-i-noor.
Ceruzky na celý šk. rok stačia tri. Farbičky – jedna sada s 12 farbami by mohla vydržať. Deti s nimi síce (aspoň u nás) pracovali veľa, vyfarbovali aj v šlabikári, v písankách, ale vydržali.
Rodičia prvákov často riešia aké pero dieťaťu majú kúpiť. Väčšina z nás si pamätá atramentové machule z plniacich pier. Ja som si teda do pera ešte naťahovala atrament z fľaštičky a keď sa objavili bombičkové perá, boli sme celý happy J To dnešné deti ani rodičia riešiť nemusia, na trhu je niekoľko veľmi dobrých pier, ktoré prváčik uľahčujú písanie. Ale opäť – ako skúsenosti rodičov, tak pani učiteliek, sú rôzne. Niekde pani učiteľka povie, že chce aby všetky deti mali rovnaké perá a označí aj typ, inde je to jedno a je na rodičoch, ktoré pero vyberú.
My sme sa rozhodli pre pero Stabilo Easy original, veľa rodičov v diskusiách chváli pero Tornádo. K ergonomickým perám patrí ešte aj pero od značky Faber Castell. Perá Stabilo a Faber Castell sú zvlášť pre pravákov a zvlášť pre ľavákov. Výrobca pera Tornádo uvádza, že je vhodné aj pre ľavákov, ale model je len jeden.
Rodičia, ktorí deťom kupovali Tornádo, konštatovali že na šk. rok potrebovali perá tri či štyri, lebo je to jednorazové pero. Do Stabila zase dokupujete náplne (podobné bombičke) a pero vydrží aj na druhú triedu. Niektorí rodičia sa sťažovali, že Stabilo píše na hrubo, tak len upozorním, že existujú dva typy náplní, jedna s hrúbkou linky 0,3 mm a druhá 0,5 mm. Tiež pokiaľ dieťa nedrží pero úplne správnym úchopom, môže sa zdať, že pero „vynecháva“. V tomto prípade to však nie je chyba pera.
K tomu by sa vám hodil ešte prehľadný peračník. Z môjho pohľadu je lepšie kupovať peračník „nenaplnený“ – dáte si doňho, čo uznáte za vhodné.
Potreby na výtvarnú výchovu
Zoznamy, ktoré som našla na webe, sú rôzne, tak pre inšpiráciu – škatuľa s pomôckami na VV môže obsahovať:
- stará košeľa alebo tričko, prípadne špeciálna zásterka
- zrezaná plastová fľaša na vodu, alebo nejaký plastový pohárik
- handrička na štetce (zvyčajne starý kus látky)
- 2 ks plochých štetcov (1 malý + 1 veľký)
- 1 ks okrúhly štetec č.6/8
- voskové farbičky 12 ks
- farbičky Progreso
- igelitový obrus (buď kúpite špeciálne novú vec v drogérii, alebo ustrihnete zo starého z domácich zdrojov, niekde pani učiteľka kúpi všetkým deťom rovnaké …)
- modelovacia hmota, plastelína
- vodové farby (môžu byť aj anilínové) – nekupujte z najlacnejších, aby vôbec niečo farbili,
- temperové farby 6 ks
- výkres A 4 – 20 ks
- výkres A 3 – 20 ks
- náčrtník – 1ks
- farebný papier – 1 zložka (niekde uvádzajú dokonca farebný lepiaci papier a v počte 3 – 4 zložky)
- tuš – 1ks
- nožnice
Pomôcky môžu mať deti v špeciálnom kufríku alebo v obyčajnej škatuli od topánok (dospeláckych). Výkresy sme nenechávali v tejto škatuli, odovzdali sa pani učiteľke a tá ich podľa potreby rozdelila.
Iné potreby
Hygienické potreby niekde žiadajú pre každé dieťa zvlášť do vrecúška – papierové vreckovky, toaletný papier, uteráčik s uškom, mydlo …
Naša skúsenosť bola iná. Pani učiteľka zakúpila pre všetky deti tieto potreby z triedneho fondu, miesto uteráčikov deti mali kuchynské utierky. Všetko mali v prehľadnom kapsári pri umývadle a každý si podľa potreby zobral. Navyše deti zbierali papier a za odovzdaný papier potom trieda získala všetky hygienické potreby (bola to myslím akcia firmy Tento).
Ako prezuvky je vhodné zvoliť klasické papuče s pogumovanou podrážkou alebo pevné sandále. Deti ich majú uložené podľa zvyklostí školy – buď priamo v šatni vo vrecúšku alebo si ich nosia domov.
Úbor na telesnú opäť vo vrecúšku – tepláky, tričko, mikinu, cvičky alebo tenisky s bielou podrážkou. U nás bolo zvykom doniesť v pondelok a v piatok zobrať domov na opratie.
Pokiaľ vaše dieťa bude desiatovať v triede (akože nevyužije možnosť šk. jedálne, ktorá desiate pripravuje), zrejme bude potrebovať obrúsok (malý uteráčik, utierku) alebo plastové prestieranie – opäť podľa dohody v triede s pani učiteľkou. K desiatej je dobré mať plastový boxík a fľašu na pitie. Ideálne takú, ktorá netečie a v zime udrží čajík dlhšie teplý. Ale v princípe hocaká fľaša od 0,5 litrovej minerálky poslúži, ak ste práve nezohnali takú, s ktorou by ste boli spokojní.
Nuž a toto všetko bude vaše dieťa nosiť v nejakej školskej taške.
Určite vás bude zaujímať, na koľko vás vyjde výbava pre prváka. Ceny školských pomôcok v papiernictvach.
nastastie nam skola ma dat presny zoznam a na nas uz ostanu veci ako skolska taska a pdoobne
u nas bol celkom problem vybrat skolsku tasku, deti mali uplne inu predstavu ako ja s muzom
my sme nechali viac menej vybrat deti
kazda skola to ma nastavene nejako inak, najlepsie je nakupovat az ked da zoznam