8 znakov silného rodiča

Anna Veselá 0

Veľa sa rozpráva aj píše o tom, že rodičia by mali byť citliví, láskyplní, vnímaví. O tom, že rodičia by mali byť silní, sa príliš nehovorí,“ píše psychologička Pavla Koucká vo svojej knihe Zdravý rozum vo výchove.

Silný rodič podľa Kouckej nie je nijaký „tvrďas,“ ale vyspelá osobnosť, o ktorú sa dá oprieť (na rozdiel od slabého rodiča). Spoznať sa dá podľa nasledujúcich charakteristík.

Shutterstock

1. Na nič sa nehrá

Ani pred dieťaťom, ani sám pred sebou. Akceptuje svoju nedokonalosť, prizná chybu.

2. Primerane ovláda a vyjadruje svoje emócie

Silný rodič nemá problém vyjadriť pred dieťaťom negatívne emócie. Podľa Pavly Kouckej to neznamená, že máme dať voľný prechod všetkým svojim emóciám a vydesiť dieťa zúfalým plačom alebo nekontrolovateľným výbuchom hnevu.

Ale ak sa na niečo hneváme, hoci aj na dieťa, mali by sme to vedieť vhodne vyjadriť a povedať dôvod.

 

3. Nepodlieha tlaku okolia

Koucká píše:

Nepríjemne sa tváriaci spolucestujúci v MHD neprinútia silného rodiča k tomu, aby dieťaťu zakázal spievať. Na druhej strane nemá problém zamedziť dieťaťu v neakceptovateľnom správaní, napríklad v kopaní cestujúcich.“

4. Je prirodzenou autoritou

Nepotrebuje si dokazovať svoju autoritu. Rád sa prispôsobí dieťaťu, keď to ide, ale pokiaľ je potrebné, prevezme zase velenie.

Ak napríklad dieťa vymyslí raňajky a máme na ňu suroviny a nejde o nič nezdravé, prečo im nevyhovieť?“ hovorí Koucká.

5. Nemá problém dieťa obmedziť

Silný rodič si zachováva určitý nadhľad tam, kde si dieťa ešte neuvedomuje rôzne súvislosti a dôsledky.

Ak je treba, dokáže spôsobiť dieťaťu aj krátkodobú nepríjemnosť, ak mu to pomôže – napríklad bábätku odsajeme soplík z nosa, hoci pritom kričí a bráni sa, ale vieme, že s plným nosom sa nemôže dobre napiť.

6. Netrestá, nekričí

Podľa Kouckej silný rodič používa mäkké prostriedky. Jeho autorita sa prejavuje jednoznačnosťou, určitosťou v postojoch a hlase, vnútorným pokojom, uvoľnenosťou a úctou k dieťaťu a sebe samému.

Silný rodič nepotrebuje trestať a zakričí len výnimočne, napríklad keď sa dieťa rúti do cesty.

7. Dokáže zniesť nespokojnosť dieťaťa

Silný rodič sa nesnaží byť so svojim dieťaťom kamarát. Nerobí mu problém vymedziť hranice. Nezrúti sa z toho, keď sa na neho dieťa hnevá. Zostane mu oporou.

8. Nesnaží sa vopchať dieťa do svojej ideálnej predstavy

Silný rodič prijíma dieťa také, aké je. Nedokonalé. Chápe, že dieťa tu nie je na to, aby uspokojovalo jeho potreby, chce byť dieťaťu citlivým sprievodcom na jeho vlastnej ceste.

Silný rodič je pre dieťa výhra nielen pre to, že je pre neho bezpečným prístavom, ale že je vzorom hodným nasledovania, aby dieťa vyrástlo v silného, odolného jedinca, tvrdí Koucká.

Pavla Koucká: Zdravý rozum vo výchove: uvoľnené rodičovstvo v hektickej dobe, vyd. Portál, 2014

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár