Aby súrodenci na seba nežiarlili. Tipy, čo môžu rodičia urobiť

Anna Veselá 0

Deti by chceli mať pre seba všetko: celú mamu a celého otca, všetky hračky, všetko jedlo, celý byt, či dom. A len taká obyčajná prítomnosť iného dieťaťa skrátka znamená menej všetkého. Rodičia musia nájsť spôsob, ako každé zo svojich detí uistiť, že je pre nich niečím výnimočné a milované, píšu Adele Faber a Elaine Mazlish vo svojej knihe Súrodenci bez rivality. Ako môžu rodičia vylepšiť vzťahy medzi deťmi a zlepšiť atmosféru doma? Prečítajte si niektoré ich tipy.

Shutterstock

Čas iba ja a dieťa. Bez súrodenca

Uistite sa, či každé z vašich detí má niekoľkokrát za týždeň možnosť stráviť s vami chvíľku osamote. Čas, ktorý strávime s dieťaťom “jeden na druhého” je nielen dôležitý, ale nutný. Privátne rande, či stretko len vy a dieťa (a žiaden telefón) a ani nič iné, čo by vás mohlo rušiť, je niečo, za čo sú deti naozaj vďačné. A pomôže to aj ich vzťahom so súrodencami.

Inak si deti vedia vypýtať našu pozornosť aj tým, že budú provokovať brata alebo sestru. Tak zúfalo možno chcú, aby sme si ich všimli a venovali im čas. Aj keď budú tí “zlí,” stojí im to za to. Prečo im to nedať, keď o to nemusia žobrať pokútnymi spôsobmi?

Ak trávite čas s dieťaťom, nerozprávajte o súrodencovi.

V čase, ktorý si vyhradíte pre dieťa, sa venujte témam svojho dieťaťa. Neprinášajte do neho témy, ktoré sa týkajú súrodenca. Dieťa si môže myslieť, že na brata alebo sestru myslíte ešte aj vtedy, keď tam nie je. Vtedy, keď máte plnú pozornosť venovať jemu, sa musí o vás stále deliť?

Máte obľúbené dieťa?

Niektorí rodičia zažívajú veľký pocit viny, keď zistia, že sú viac naklonení jednému dieťaťu. Snažia sa to potom zakryť a rôzne to kompenzovať tomu “menej” obľúbenému. Napríklad aj tým, že zrazu prestanú dávať pozornosť a náklonnosť “miláčikovi.” A viac sa – umelo – začnú sústrediť na toho “druhého.” Obidve deti si všimnú, že čosi nehrá. A že to, čo rodič robí, je pretvárka.

Nezatvárajte detí do rolí

Neškatuľkujte deti podľa poradia, ako sa narodili – najstarší, najmladší, prostredný. Poradie, v akom sa deti narodili, zmeniť nevieme. Ale ani držať ich v rolách do konca života nie je cesta. Väčšinou, keď rodičia od dieťaťa vyžadujú správanie, ktoré zodpovedá nejakej pozícii alebo role v rodine, nevedie to k ničomu dobrému. Vzťahy medzi súrodencami to ubíja. Dovoľte každému dieťaťu, aby si vyskúšalo privilégiá a zodpovednosť tých druhých.

Prečítajte si aj:

Povedzte im, čo si o nich súrodenci myslia

Niekedy sa deti sústredia len na to “zlé,” čo môžu od súrodencov čakať. A nie sú si vedomí toho, že súrodenci majú voči nim aj kladné pocity, len im to nepovedia. Tu je priestor, aby to rodič urobil za nich, aby si uvedomili, že napriek negatívnemu správaniu ich súrodenci predsa len majú radi.

“Pamätám si, že medzi mnou a mojimi sestrami panovala vojna odmalička,” spomína si Jaro. “Niekedy to bolo celkom brutálne, takže obdivujem svojich rodičov, ktorí sa s tým museli vyrovnávať každý deň.

Raz mi otec povedal: “Jaro, dúfam, že si uvedomuješ, že ťa sestry milujú. Urobili by pre teba všetko a to, čo robia, aj keď sa ti to možno tak nezdá, robia preto, aby sa ti zavďačili.” To ma pravdupovediac dostalo. Keď som chcel potom rýpať do svojich sestier a postrkovať ich, tak som si spomenul, čo mi otec povedal, a prestal som.”

Nemusíme byť všetci spolu

Niekedy sa súrodenci nachádzajú v období, keď nevedia spolu stráviť pohromade ani pol hodinu. Výlet sa zmení na nočnú moru, rodičia celú dobu len počúvajú hádky detí. A riešia ich konflikty. No nemusíme deti nútiť byť spolu za každú cenu. Jedno dieťa môže ísť niekam s mamou, druhé dieťa ostane doma s otcom. Do zoo ideme spolu, ale rozdelíme sa a stretneme až po obede. Aby sa voľne dýchalo deťom, aj rodičom.

Prečítajte si aj:

Pravidelné rodinné stretnutia

Ani od svojho auta nebudete očakávať, že bude bez problémov jazdiť, ak mu nebudete dodávať benzín a pravidelnú kontrolu v servise. No od rodiny očakávame, že na fungovanie nepotrebuje nič. Je to omyl. Každá rodina potrebuje občas čas, kedy sa zíde a porozpráva o svojich problémoch, aktivitách, záľubách, čo koho hnevá a podobne. Ostatní môžu o tom premýšľať, čo by bolo dobré a ako jeden druhého podporiť. Urobte si svoje rodinné schôzky pravidelne, aj keby to malo byť len 15 minút za týždeň.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár