Psychologička: Prísna výchova nefunguje

Anna Veselá 0

“Rodičia sa ma často pýtajú, aké pravidlá sú pri výchove detí dôležité,” píše Laura Markham, klinická psychologička a rodinná poradkyňa v knihe Aha! Rodičovstvo.“

“Mám pocit, že najdôležitejšie pravidlá pri výchove neplatia ani tak pre deti, ako skôr pre nás. Začínajú prevzatím vlastnej zodpovednosti a končia naviazaním hlbokého spojenia. Všetko medzi tým je len otázkou dlhodobého tréningu.” Čo od nás deti naozaj potrebujú?

Shutterstock

1. Najdôležitejšia rodičovská schopnosť: zvládnuť sám seba

Starajte sa o seba, aby ste neprenášali svoje pocity na dieťa, radí dr. Markham.

Čím viac empatie venujete sami sebe, tým viac pochopenia a lásky budete mať pre svoje deti. A nezabudnite, pripomína psychologička, že deti budú opakovať všetko, čo urobíte vy. Či už je to krik, alebo kritické poznámky o vlastnom vzhľade.

2. Najdôležitejší záväzok každého rodiča:

Vždy sa zastaňte svojho dieťaťa, nikdy to s ním nevzdávajte.

Keď máte kvetinu, ktorá nekvitne, nebudete na ňu kričať, ale polejete ju, dáva príklad Markham. Prijímajte a oceňujte svoje dieťa také, aké je a reagujte na jeho skutočné potreby, nie na také, ktoré by podľa vás malo mať.

Každé dieťa si zaslúži aspoň jedného človeka, ktorý bude na jeho strane na 110 %. To znamená, že vaše dieťa má vždy pravdu. Vaše dieťa stojí za všetko vaše úsilie. Každý výraz lásky, ktorý svojmu dieťaťu venujete, bude prínosom pre jeho vývoj.

3. Najdôležitejšie tajomstvo rodičovstva: prísna disciplína nefunguje

Navzdory všetkým učebniciam. Trest chovanie dieťaťa vždy len zhorší.

To najlepšie, čo môžete urobiť, pokiaľ chcete vychovať zodpovedné a ohľaduplné deti, je vyhnúť sa trestom. Namiesto trestania použite láskavé vedenie dieťaťa a stanovte mu hranice správania. Ale vždy buďte empatický k jeho pocitom. Empatia spolu s vedením a stanovením hraníc sú základom úspechu. Jedno bez druhého nefunguje.

Prečítajte si aj:

4. Čo deti potrebujú, ale nikto vám o tom nepovedal:

Bezpečné miesto, kde môžu vyjadriť svoje emócie, zatiaľ čo vy budete načúvať.

Ak chcete vychovať dieťa, ktoré dokáže zvládnuť svoje správanie, musí sa najprv naučiť zvládať svoje emócie, ktoré dané správanie spúšťajú. A pokiaľ chcete, aby si dieťa vedelo poradiť so svojimi emóciami, musí najskôr vedieť, že existuje bezpečné miesto (vaša náruč), kde sa môže vyplakať a vyliať svoj hnev, bez toho, aby ho niekto okrikoval alebo umlčoval.

Rovnako prináša uvoľnenie smiech, nielen slzy. Preto ďalší úžasný spôsob, ako u detí podporiť vyjadrenie strachu a obáv, je hrať sa s nimi. Deti, ktorým pomôžeme vyrovnať sa so silnými emóciami, keď sú ešte malé, sa rýchlo naučia samy regulovať svoje emócie. A teda aj svoje správanie.

5. Čo si vyše dieťa praje, aby ste pochopili:

Je len dieťa a snaží sa, ako najlepšie dokáže.

Očakávajte správanie zodpovedajúce veku, nie dokonalosť. Ujasnite si priority. Vaše dieťa sa formuje priamo pred vašimi očami. Ešte sa vyvíja a z nevhodného správania väčšinou vyrastie. Je omnoho dôležitejšie, ako sa správa k svojmu mladšiemu bratovi, než to, či má v izbičke neporiadok.

6. Veľmi užitočná mantra: neberte si nič osobne.

Ešte raz: neberte si nič osobne.

Nech už vaše dieťa urobí čokoľvek, bude pre vás oveľa jednoduchšie správať sa pokojne, pokiaľ si uvedomíte, že dieťa len zavadilo o vašu citlivú strunu. Nejde o vás. Je to preto, že vaše dieťa je ešte nedospelé a zo všetkých síl sa snaží učiť sa a rásť a potrebuje k tomu vašu podporu. Posilnite svoj zmysel pre humor. I ten vám pomôže vyhnúť sa v pretláčaní a boji o moc.

7. Silou nevyhraje nikto.

Nesnažte sa za každú cenu dokázať, že máte pravdu.

Pomôžte dieťaťu zachovať si vlastnú tvár. Keď zasiahne vaše citlivé miesto, využite to ako príležitosť zistiť, čo sa pod tým miestom skrýva. Len tak vás to prestane ovládať. V kritickej situácii nezabudnite, že všetko “zlé správanie” pramení z neuspokojenia základných potrieb.

Umožnite dieťaťu uspokojiť potrebu spánku, jedla, odpočinku, maznania, blízosti, lásky, zábavy, poznania a bezpečia. Povedzte dieťaťu dopredu, aké správanie sa od neho očakáva. Dajte mu základný rámec, učte ho krok za krokom, aby dokázalo zvládnuť, čo sa od neho očakáva. Deti chcú uspieť.

8. Najväčší expert na rodičovstvo? Vaše dieťa.

Dovoľte svojmu dieťaťu, aby vám samo ukázalo, čo potrebuje. Načúvajte srdcom. Buďte ochotní meniť sa a rásť. A skúste si celý proces čo najviac užiť.

9. Jediná konštanta? Zmena.

To, čo fungovalo včera, zajtra už fungovať nebude.

Váš rodičovský prístup sa musí neustále meniť, rovnako ako sa mení vaše dieťa. Zdá sa, že každý máme dokonalé dieťa, ktoré nás učí presne to, čo sa potrebujeme naučiť.

Prečítajte si aj:

10. Na čom najviac záleží: byť v spojení s dieťaťom.

A nikdy, ani len na chvíľu, mu neodoprieť svoju lásku.

Hlavným dôvodom, že deti s nami spolupracujú, je, že nás milujú a chcú, aby sme ich prijímali. Vážte si svojho vzťahu s deťmi a starajte sa oň. Je to jediný spôsob, ako môžete mať na dieťa vplyv. Bezpečný vzťah je to, čo vaše dieťa najviac potrebuje. A vaša vzájomná blízkosť stojí za všetky rodičovské obety.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár