Ale toto naozaj nie!
Kým sú extrémy v týchto smeroch pre nás úplne normálne, za mnohé iné mi moje deti sťahujú rating. Ale napriek tomu sa nedám.
Nenávidím klamstvo.
Stačí mi pohľad a je mi jasné, že odpoveď „netuším“ na otázku, kde zmizol celý tvaroh určený do tvarohových knedlí, je bluf. A deti už vedia, že akékoľvek klamstvo prekuknem v začiatkoch. Čím skôr sa priznajú, tým skôr sa situácia upokojí. Lebo trvám na priznaní a znovu na ospravedlnení po rozhovore. Klamať – kam dôjdeš? Čo to s tebou a s nami robí? Toto chceš?
Som alergická na trápne výhovorky!
Veľmi. A je jedno, či začínajú útokom na súrodencov alebo rodičov, alebo použijú ešte trápenejšie pokusy o zatĺkanie počutia či porozumenia zadania. Hoci som kamoška a rada si s nimi rozdám kadejaké bonmoty, v tomto prípade zatrhnem akékoľvek pokračovanie hlúpych obkecov. Buď pravdu alebo mazaj po svojom!
Neznesiem lenivosť. Nijako.
Nemám problém s oddychom, občasným vyvalením sa a pokecom len tak. Ale systém: dlho som spal, najedol som sa a zase ležím, kým nebudem zase jesť… nooon! V rámci predchádzajúceho odseku na mňa nefungujú výhovorky „moji spolužiaci toto nikdy nerobia“. Ja nevychovávam tvojich spolužiakov, ale teba, drahý! Vztyk, nástup! Teraz, hneď.
Porušenie pravidiel? Daj si bacha.
Viem sa dohodnúť a hľadať riešenie, ale ak raz poviem, že toto nie a ty to za mojím chrbtom urobíš, ok – môžeš. Ale aj ja môžem byť dôsledná. Čo ako sa budeš hnevať, fučať, kričať, peniť a inak chemicky reagovať.
V rámci jednej rodiny a kompetencií jednej mamy je to u nás proste veselé. Podľa toho, čo sa práve deje: či to, čo sa môže… (a vtedy je to viac, než cool), alebo… to druhé. Zaručujem, že decibely sú vyššie v tých nie príliš pozitívnych situáciách. Nielen preto, že nás je veľa.