Detičky, peniaze nerastú na strome

Anna Veselá 0

Občas sa detí v hneve opýtame rodičovské perly ako „Myslíš si, že tie peniaze vyrábam?“ alebo „Máš pocit, že peniaze rastú na strome?“

Namiesto prázdnych (a trápnych) fráz by to však chcelo naozajstnú lekciu o peniazoch a financiách. Aj naše deti sa raz môžu dostať do dlhovej špirály, ak ich nenaučíme základné veci o hospodárení s peniazmi.

Shutterstock

Je drahší rožok alebo tablet?

Podľa štúdie Univerzity v Cambridge si finančné návyky deti pestujú od siedmich rokov. Už vo veku 3 rokov sú však schopné rozumieť, čo znamená šetrenie a míňanie peňazí. Učia sa aj cez symbolické hry, napríklad „na obchod,“ čím si zároveň cibria matematicko-logické schopnosti.

V tomto veku ich ešte nemusíme upozorňovať na to, koľko veci naozaj stoja, stačí, keď budú mať vedomosť, že ceny vecí sú rozdielne. Môžete sa ich v rámci hry opýtať napríklad na to, či sú banány drahšie ako bicykel alebo podobne.

 

Lekcia pre deti od 3 do 5 rokov

Dieťa v tomto veku by malo pochopiť, že vojsť do obchodu neznamená automaticky dostať niečo, po čom mu srdce zapiští. A že keď niečo naozaj chce, bude si musieť na to jednoducho počkať. Rodič by sa mal podľa toho správať tiež a byť dieťaťu vzorom.

Počkaj, skôr, než si kúpiš niečo, čo si želáš – čím skôr dieťa pochopí lekciu, že nemôže mať hneď a zaraz vždy všetko, na čo si zmyslí, tým lepšie bude disponovať v dospelosti s peniazmi.

Shutterstock

Aj keď dieťa dostane nejaké peniaze, naučte ho, že ich nemusí obratom minúť.

Vyčleňte tri poháre, na jeden nalepte štítok „šetrenie,“ na druhý „míňanie“ a na tretí „delenie.“ Zakaždým, keď príde od dedka, babky, krstnej s peniazmi, nech ich rovnako rozdelí do pohárov.

Dovoľte mu, aby peniaze v pohári, určenom na míňanie, mohlo použiť na kúpu maličkostí (balóny, čokoláda a pod.). Peniaze vyhradené na delenie môžu poslúžiť napríklad vtedy, keď bude chcieť kúpiť darček pre kamaráta. Keď si bude chcieť kúpiť niečo drahšie, zoberie si našetrené peniaze z prvého pohára.

 

Lekcia pre deti od 6 do 10 rokov

Dospelí veľmi dobre vedia, že nie je ľahké peniaze zarobiť a že peňaženka nie je bezodná. Aj úžasné debetné karty majú svoje limity a nedá sa žiť na dlh donekonečna.

Je dôležité, aby tomu rozumeli aj deti. V tomto veku ich môžete naučiť, že sa vždy rozhodujeme, na čo minieme peniaze.

Aby tomu rozumeli lepšie, vysvetlite im napríklad dôvod, prečo ste si vybrali pomarančový džús jednej značky, namiesto druhého, ktorý je o euro drahší.

Deti v tomto veku sú schopné pochopiť, ako fungujú tzv. „akcie,“ alebo množstevné zľavy – napríklad, že väčšie balenie kuchynských papierových utierok vyjde lacnejšie, ako keď kúpime iba jednu rolku.

Shutterstock

Ak idete do obchodu, dajte dieťaťu do ruky 10 eur a vysvetlite mu, čo všetko musíte v ten deň kúpiť. Povedzte mu, že ak ostanú nejaké peniaze navyše, môže si za ne kúpiť niečo, čo si vyberie. Dovoľte mu to, ak sa jeho výber do tejto sumy zmestí.

Ak si vyberie niečo, na čo mu peniaze nestačia, povedzte mu, že tieto peniaze sa odložia bokom a môže ich spolu s ďalším výdavkom použiť pri budúcom nákupe.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár