Fantázii zelenú, prosím!

Mária Kohutiarová 4

„Mamí, ja som dnes slon! Pozor, som veľmi ťažký!…“ Detské vymýšľanie si a bujará predstavivosť nám rodičom prídu často rozkošné, niekedy smiešne a niekedy otravné. Nech už sa k detskej fantázii staviame akokoľvek, stále sa upokojujeme, že však ono z toho vyrastie. Málokto z nás rodičov pritom vie, akú dôležitú úlohu má práve táto ríša fantázie pre naše deti.

Čo je fantázia a jej význam pre dieťa

Prvé prejavy fantázie a predstavivosti – čiže schopnosti predstavovať si veci a deje v myšlienkach – začínajú byť zjavné u dieťaťa vo veku 1,5 roka, a postupne jej prejavy silnejú. Pre dieťa je fantázia nielen ríšou, kde sa všetko dá, ale aj určitou formou ochrany proti strachu a veciam, ktoré nevie v sebe dostatočne spracovať. Podľa toho, aké sú prejavy fantázie u dieťaťa, má dieťa z týchto predstáv príjemné alebo nepríjemné pocity.

Fantázia u dieťaťa má jednu nezastupiteľnú, dôležitú úlohu: privádza dieťa k získaniu a formovaniu inteligencie. Na to, aby inteligencia dobre fungovala, je potrebná predstavivosť – teda schopnosť vidieť veci a javy, seba aj iných v rôznych pozíciách, čase, situácii. Vďaka tejto predstavivosti je schopné dieťa a neskôr dospelý človek mať neuveriteľné množstvo myšlienok, ktoré mu pomáhajú nielen rozhodovať sa, ale hľadať aj nové, často netušené riešenia a raziť si cestu životom s odvahou. Predstavivosť iných riešení prináša so sebou nadšenie a novú chuť do života, vďaka čomu sa dieťa – dospelý cíti byť vnútorne istý a vedomý si svojej dôležitosti.

Bez podporovanej fantázie by sme dnes boli chudobnejší o množstvo vynálezov, ktoré nám dnes prídu úplne samozrejmé. O mnohých mysliteľoch a objaviteľoch kolujú mierne uštipačné historky, že boli snílkovia, ktorým možno nešlo v škole všetko tak, ako malo. Na druhej strane práve ich perfektná fantázia prenesená do reality a vylepšená videním v predstavivosti, čo by sa ako dalo posunula ľudstvo ďalej. Očividne teda nebol problém s inteligenciou, ale s nudou na hodinách, ktoré nijako nepasovali k fantazijným obrazom.

Z tohto pohľadu je jasné, že sedia tvrdenia Bruna Ferrera alebo známeho „výmyselníka“ Karla Čapka. Bruno hovorí, že fantázia je viac, ako poznanie. Karel Čapek pridáva: „Fantázia nie je predstavovať si, čo veci nie sú, ale urobiť niečo, čo by mohli byť.“

Fantázii zelenú, prosím!

Ak vidíme teda fantáziu či predstavivosť u detí z tohto pohľadu, mení sa zásadne aj náš postoj k prejavom fantázie u dieťaťa. Už nás nebude hnevať či vyrušovať onen slon, ktorý nás distingvovane upozorní na svoju váhu, aby sme sa uhli – aj keď to bude x-tý krát za deň. Podľa Zdeňka Matějčeka, známeho detského psychológa, to nie je zo strany detí ani klamstvo ani  žiadna diagnóza pre psychológa, hoci nám niektoré prejavy prídu minimálne zvláštne z nášho pragmatického rodičovského pohľadu.

Matějček tvrdí, že všetky tie extrémne prejavy, ktoré nás niekedy až vytáčajú a nevieme, čo s nimi, vymiznú nástupom do školy – ale ich dôležitosť pre rozvoj inteligencie a vnútornej sebaistoty sa nedá poprieť. A tak nehovorme: „Prestaň!“, „Nevymýšľaj si“, „Toto je blbosť“, či dokonca „Správaj sa normálne“. Ak už nevieme sa pridať, lebo sme vlastnú fantáziu kdesi zamkli či dokonca stratili, tak nechajme tento dôležitý čas vychutnať naše deti.

Pre rodičov, ktorí zúfalo hľadajú, čo a ako  a odkiaľ pokiaľ, je dobrou pomocou práve kniha Bruna Ferrera Šťastní rodičia z vydavateľstva Don Bosco, kde okrem iného je vynikajúca stať o postoji, prijatí a podpore fantázie u detí. Hry a tvorivé aktivity, ako napríklad kreslenie, sú pre dieťa osobitným jazykom na vyjadrenie pocitov a vnímania sveta v sebe samom a zároveň tak môže reagovať na to, čo prežíva okolo seba. Dobrí rodičia už vedia, že predstavivosť je taká potrebná a vzácna, že ju budú doslova vychovávať a „kŕmiť“, pretože pre dieťa, ktoré sa pohybuje v súčasnom svete, kde je všetko „hotové“ a „položené na tanier“, je veľmi ťažké si nejakú funkčnú predstavivosť vôbec vybudovať.

Tipy a triky

Dovoľte dieťaťu sa hrať a hrajte sa aj vy s ním. Dieťa sa takto nielen učí, nielen kopíruje dospelých, ale aj nasycuje svoju zvedavosť a posúva sa dopredu. Pomôcky: paradoxne tie najobyčajnejšie – škatule od čohokoľvek, staré šaty, papierová loďka. Vyhnite sa všetkým tým akože super podnecujúcim blikajúcim, výrazne farebným a drahým hračkám – fantázii skôr uškodia ako pomôžu. A – vyhýbajte sa telke.

Často sa spolu prechádzajte. Spoznávajte spolu svet a ukazujte mu veci, ktoré fascinujú vás. Rozprávajte sa o tom. Prejavte svoje nadšenie z vecí okolo seba, z ich farieb, vône, tvaru, pohybu, smejte sa na tom, a snívajte nahlas spolu.

Bláznite sa. Odložte „dospeláčinu“ každý deň na nejaký čas nabok. Hrajte sa ako o život. Bez toho, aby hra bola za odmenu. (Až si upraceš… môžeš sa hrať…). Bez toho, aby ste z hry robili súťaž. My chceme vychutnať situáciu a zážitky spoločne, nie len trpko zízať, lebo sme neboli prví a naj.  Kreslite, spievajte, hrajte…

Rozprávajte, ako ste boli malí vy. Čo vás bolelo a čo nie. Čo ste robili so starými rodičmi a s kadekým, kto bol pre vás nejako dôležitý. Chodievajte pravidelne do kníhkupectva či do knižnice. Namotajte ho na knižky, aby ich malo rado. Majte ich doma veľa. Čítajte rozprávky z tých nádherných knižiek osobne. Nič lepšie nemôžete svojmu dieťaťu dať. Váš prednes a zdôraznenie vecí v slovách, ktoré sú pre vás dôležité, zanechávajú v ňom stopu, ktorú len tak ľahko nik nezmaže – a ktorú si tam samo pri čítaní nevloží, lebo to nevie. Cez všetky tieto príbehy pomáhate dieťaťu v jeho fantázii formovať sa a získavať postoje a myšlienky, ktoré mu pomáhajú stať sa dobrým, zrelým, otvoreným, nápaditým a dávajúcim človekom. Chcete ako rodič viac?

P.S.: Ako inak, kuknite aj do fóra na dobré rady…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

    1. fiii, nerozumiem tvojej reakcii. Clanok je uplne fajn, plny informacii, ziadne zbytocne blaboly, mna nahodou velmi nadchol a motivoval robit s mojimi detmi doma viac. Uvedomujem si, ako som s tymi starsimi kedysi citala, vystrajala viac…teraz ich uz len tak nejako necham zit vlastnym zivotom, aj keby …som sa este mohla chvilu hrat s nimi. Dakujem Maria, clanok je velmi prijemny a velmi ma povzbudil. Ani nahodou som tam nenasla ziadne vytesnovanie inych, ako dokonalych rodicov.
      Pripadne, mozno fiii ma doma vlastny problem s tym ze netravi cas s detmi tak, ako by mozno aj chcela… a potrebuje ventil… ak to pomohlo, je len fajn

  1. Hm, tak ty vidíš nonono, ja vidím usmernenie a inšpiráciu… dobrý rodič – a to si určite aj Ty – si vie pekne veci uložiť a žiť z každého dobrého slova. To je všetko. Naozaj si si tam nenašla nič, čo by ťa inšpirovalo?

  2. Mne sa clanok tiez paci, je inspirativny. Len akurat by som az tak velmi nezatracovala tie ”akoze super podnecujuce, blikajuce”,… a este neviem ake hracky. Nemyslim si, ze by mohli fantazii uskodit. Myslim si, ze vec je skor v tom, ze dieta viac ako tie hracky potrebuje niekoho s kym by sa hralo. (vlastne to tiez bolo v clanku spomenute). Moj 10-mesacny krpec ma niekolko aj tych modernych blikajucich hraciek a niekedy ho to dost dlho bavi stlacat tie gombiky a pozerat na blikajuce svetla (dost dlho v tomto pripade neznamena pol hodiny, ale asi tak 7 minut.) Ale je tiez pravda, ze dlhsie vydrzi burat veze, ktore mu staviam z obycajnych drevenych kociek.

    Inac s autorkou suhlasim a tiez si myslim ze medzi mierou fantazie v detstve a buducou napaditostou, schopnostou nachadzat nove riesenia,… nejaky suvis bude.

Pridaj komentár