Bijú sa, štuchajú do seba, drgajú. Kopú, fackujú sa. Jeden kričí na ratu, druhý pení: “Ledva som sa ho dotkol!” Súrodenecké konflikty dávajú zabrať nielen ich aktérom, ale aj rodičom. Niekedy toho môžu mať zúčastnené strany akurát tak dosť. Čo je horšie, jeden konflikt sa ešte neurovnal, už je na obzore ďalší. Stále dokola. Je to tak únavné!
Zasahovať do sporov alebo sa nemiešať?
Niektorí rodičia sa zastávajú menších detí. Kričia na starších súrodencov , posielajú ich do izby, rozdávajú tresty. To má však spravidla za následok len zvyšovanie nevraživosti zo strany staršieho “agresora,” ktorý môže nenávidieť svoju “obeť,” a v budúcnosti hrozí, že znova opakovane siahne po násilí.
Iní rodičia razia teóriu, že sa do konfliktov detí nebudú vmiešavať. Nech si to vyriešia medzi sebou, nebudeme predsa robiť rozhodcov od rána do večera! No tento model “neriešenia” so sebou nesie riziko, že na koni budú starší a silnejší, ale najmenší budú ťahať za kraší povraz. V najhoršom prípade ich tak vystavujú týraniu a šikany zo strany veľkých súrodencov.
Nedívajme sa iným smerom, keď si súrodenci ubližujú
Keď jedno dieťa ubližuje druhému, to posledné, čo by sme mali robiť, je dívať sa iným smerom.
“Musíme naše deti naučiť, že násilie je neprijateľné,” píšu Joanna Faber a Julie King, autorky knihy Ako hovoriť s malými deťmi, aby nás počúvali .
“Výzvou je urobiť to tak, aby sme povzbudili skôr pozitívne pocity, ako zvyšovali odpor. To je de facto to, čo nakoniec zabráni našim deťom použiť násilie, či už sa ocitnú v pozícii páchateľa alebo obete.”
A ako radia postupovať?
Ochráňte deti
Podniknite opatrenia, aby ste zabránili úrazu. Môže to znamenať oddeliť deti alebo odniesť jedno z detí preč.
Veľmi dôležitú úlohu, pripomínajú odborníčky, zohrávajú slová, ktoré pri tom vyslovíme.
“Potrebujeme prísť s alternatívami k tradičným hláškami typu “bol si zlý chlapec” alebo “ako si mohol ublížiť svojej sestre?” Alebo “Nebuď taký zlý!” Potrebujeme frázy, ktoré by vyjadrili vaše hodnoty bez toho, aby útočili na dieťa. Napríklad:
“Sestry nie sú na to, aby są do nich strkalo!”
Dôrazne vyjadrite svoje pocity, hovoria odborníčky. “Nerada vidím, keď ubližuješ svojej sestre! To ma veľmi rozčuľuje!”
Postarajte sa o obeť
Predstavme si ročné batoľa, ktoré starší súrodenec hodil naschvál o zem, pretože chytalo jeho veci (alebo chcelo zhodiť jeho vežu z kociek) a ono si udrelo hlavu. Mali by sme sa o neho postarať, napríklad takto:
“Môžem ti dať pusinku na boľačku, aby si sa cítila lepšie. Chceš, aby som ti na hlavu priložila vrecko s ľadom?”
Pomôžte útočníkovi napraviť chybu
Aby sa útočník správal k súrodencovi láskavejšie a v budúcnosti sa znížila pravdepodobnosť ďalšieho fyzického útoku, rodič by mal pomôcť napraviť útočníkovi chybu. Napríklad:
“Tvoja sestra potrebuje niečo, aby sa cítila lepšie. Môžeš jej priniesť medvedíka…? Alebo si myslíš, že by si dala napríklad jahodu? Ďakujem.”
Uznajte pocity útočníka
Staršiemu súrodencovi, ktorý zhodil svoju sestru, môžeme povedať:
“Nie je ľahké žiť s jednoročným bábätkom. Môže to byť veľmi otravné, keď ti sestra berie veci. Nie je ľahké neskĺznuť k násiliu, keď ti niekto robí nervy.”
“V tomto dome nie je dovolené strkať sa. Hocco ma nesmie strkať. Ty nesmieš strkať svoju sestru a ona zasa teba. A ja nesmiem strkať nikho z vás, pokiaľ nepotrebujete rozhojdať na hojdačke!”
Vyskúšajte riešenie problémov
“Niekedy ťa môže tvoja malá sestra vytočiť. Čo môže človek urobiť, keď ho sestra trápi? Čo sa dá urobiť, keď po tebe začne loziť alebo chytať tvoje veci? Potrebujeme nápady.”
Týmto deti učíme podieľať sa na jednej z veľkých výziev civilizácie. Na objavovaní riešení situácií bez použitia násilia.
Prečítajte si aj:
Loading...